Dlaczego warto ubezpieczyć dom/ mieszkanie?

Dzięki ubezpieczeniu domu/mieszkania otrzymasz wsparcie finansowe w razie niespodziewanego zdarzenia losowego takie jak np. pożar, zalanie, przepięcie czy intensywne opady.  Warto ubezpieczyć te ryzyka, których się najbardziej obawiamy. Polisę możemy zakupić w następujących towarzystwach ubezpieczeń: PZU S.A., TUiR Warta S.A., Alliazn S.A., Uniqa S.A., Generali S.A., Benefia S.A., InterPolska S.A., Proama S.A. Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz ofert oraz ryzyk z zakresu ubezpieczenia domu/mieszkania, które możemy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i ubezpieczyć dom/mieszkania, w taki sposób, aby spełniał nasze wymogi.

Co możemy ubezpieczyć?

1. Nieruchomości

2. Wyposażenie (mienie ruchome)

Jakie ryzyka obejmuje ubezpieczenie?

Ubezpieczenie domu/mieszkania można ubezpieczyć od następujących ryzyk:

 • powódź, pożar, wybuch, huragan, inne zdarzenie losowe
 • przepięcie
 • dewastacja
 • kradzież z włamaniem, kradzież zwykła, rabunek.
 • stłuczenie
 • trzęsienie ziemi

Możemy rozszerzyć ubezpieczenie o ochronę prawną, assistance, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czy następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dodatkowo oferty ubezpieczeń domów/mieszkań opiewają na opiekę specjalisty np. hydraulika, elektryka.

Co wpływa na wysokość składki?

Na wysokość składki ma wpływ:

1. Wartość i powierzchnia użytkowa

2. Rok budowy

3. Wyposażenie domu np. w alarm

4. Lokalizacja

5. Palność konstrukcji

W tym momencie warto zaznaczyć, że zawsze przy wycenia polisy na nowy okres ubezpieczenia, towarzystwo ubezpieczeń bierze pod uwagę ilość szkód w danym okresie polisowym.

Czy możemy zakupić polisę ubezpieczeniową przez internet?

Tak, oczywiście polisa zakupiona przez internet jest tak samo ważna, jak ta kupiona u agenta ubezpieczeniowego. Najłatwiej skorzystać z internetowego kalkulatora ofert. Tyczy się to również ubezpieczenie domku letniskowego. Formalności również dopełnisz przez internet, a polisę opłacisz przelewem, bez konieczności udania się do banku oraz wychodzenia z domu. W razie problemów możesz skontaktować się z infolinią, a tam krok po kroku otrzymasz odpowiedzi na pytania. Kupując polisę przez internet, oszczędzasz czas i pieniądze. 

Zakres ubezpieczenia domu letniskowego obejmuje następujące ryzyka:

 • pożar,
 • uderzenie pioruna,
 • eksplozja lub implozja,
 • silny wiatr,
 • zalanie, 
 • deszcz nawalny,
 • dym i sadza, 
 • osuwanie się ziemi,
 • uderzenie pojazdu mechanicznego,
 • upadek drzew.

W przypadku ubezpieczenia domu letniskowego warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, gdyż decydując się na ubezpieczenie musimy pamiętać, że po naszej stronie leży odpowiednie zabezpieczenie domku letniskowego. Ważnym aspektem podczas wypłaty odszkodowania jest wykazanie, że prawidłowo dbaliśmy o nieruchomości, należy tutaj wymienić m.in.: terminowe kontrole instalacji, przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, zgodność z prawem budowlanym. UWAGA! Zwróćmy szczególną uwagę czy ubezpieczenie zadziała zimą, podczas naszej nieobecności, a jeśli nam na tym zależy – rozszerzmy ochronę ubezpieczenia. 

Od czego zależy cena ubezpieczenia domku letniskowego?

Cena zależy przede wszystkim od konstrukcji budynku oraz od zakresu i sumy ubezpieczenia. Ubezpieczenie drewnianej konstrukcji jest dużo droższe od ubezpieczenia polisy dla murowanego budynku. Natomiast im większa wartość murów, stałych elementów oraz ruchomości tym droższa jest polisa. Szukasz ubezpieczenia? Zajrzyj tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/najtansze-ubezpieczenie-mieszkania-gdzie-kupie/62.html.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Dofinansowanie do gazu jeszcze w tym roku. O tym musisz wiedzieć

Stale podwyższające się ceny gazu mogą być problemem w wielu domostwach, których ogrzewanie oparte w głównej mierze jest...

Dywany w stylu retro – wielowymiarowa podróż w czasie

Chcecie dodać do wnętrza nutę antycznego czy azteckiego stylu? Dywany w stylu retro zapewnią Wam wielowymiarową podróż w...

Sokowirówka pod lupą. Jak wybrać model idealny?

Pyszny, świeży sok to marzenie wielu z nas. W szczególności wiosną i latem, kiedy to gorące powietrze zwiększa...

Pozwolenie na Monitoring i Kamery we wspólnocie mieszkaniowej [przepisy]

Instalowanie systemu monitoringu w miejscach publicznych, zwłaszcza w miejscach takich jak osiedla mieszkalne, to skomplikowany proces, który wymaga...