Większość osób zapytanych na ulicy o to, czy chciałaby mieć drewniany stół w domu — powie „Tak!”. Dlaczego? Bo drewno pasuje prawie do każdego wnętrza, jest ciepłe, przyjemne w dotyku i łatwo odnowić jego blask. Niestety, najbardziej okazałe modele nie mieszczą się w małych pokojach. Jaki więc drewniany stół wybrać do małego mieszkania?
Drewniany stół dobrany do odpowiedniego miejsca
Przed zakupem należy wybrać odpowiednie miejsce do postawienia stołu i krzeseł. Niezagospodarowana ściana albo wnęka będzie odpowiednią lokalizacją, szczególnie jeśli stół zasłoni grzejnik pod oknem. W małych mieszkaniach często salon łączy się z aneksem kuchennym. W takim przypadku stół drewniany można ustawić w miejscu, które podzieli pomieszczenie na sekcję kuchenną i wypoczynkową.
Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.
- Zbyt mały stół będzie wyglądać na niedopasowany, a za duży zmniejszy optycznie pomieszczenie.
- Podobne wrażenie wywoła za masywny — z tęgimi nogami lub blatem albo zbyt wieloma zdobieniami.
- Stoły w jasnych odcieniach (np. białe, beżowe) sprawią, że małe mieszkanie wyda się większe, ale ciemne barwy (mimo że dodadzą elegancji) przytłoczą wnętrze.
- Wokół stołu z krzesłami trzeba zaplanować wystarczająco dużo przestrzeni, aby nie blokować przejść do innych pomieszczeń i swobodnego przemieszczania (np. z gorącą zupą).
Wielkość stołu zależy również od liczby domowników i potencjalnych gości, ponieważ zakłada się, że jedna osoba powinna mieć do dyspozycji ćwierć metra kwadratowego stołu. Oznacza to, że dla 4 osób stół powinien zajmować 1 m² i dodatkowo ok. 90 cm przestrzeni wokół niego do siedzenia i poruszania się.
Okrągły drewniany stół do małego mieszkania
Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć to kształt stołu. Z jednej strony okrągły drewniany stół ze względu na brak kantów może pomieścić więcej osób niż jego kwadratowy odpowiednik. Z drugiej zaś najlepiej prezentuje się na środku pomieszczenia lub odsunięty od ściany, przez co może zabrać znacznie więcej powierzchni, niż sam „zajmuje”.
Okrągły stół wykonany z wysokogatunkowego drewna pasuje do klasycznej stylistyki. Jednak decydując się na wersje ze szklanym blatem i na jednej nodze, nie tylko dostosujesz go do nowoczesnego stylu, ale również optycznie zwiększysz przestrzeń w pokoju oraz zaoszczędzisz miejsce (krzesła bardziej schowają się pod stołem). Do nowoczesnej stylistyki świetnie pasują np. surowe, indyjskie stoły wykonane ręcznie przez wprawnych rzemieślników.
Prostokątny lub kwadratowy stół
W przypadku wąskiego, podłużnego pomieszczenia sprawdzi się prostokątny drewniany stółprzylegający do ściany. Będzie również dobrą granicą między salonem a jadalnią.
Kwadratowy drewniany stół może śmiało zastąpić okrągły w małym mieszkaniu, ponieważ łatwiej dopasować go do ułożenia ścian. Pomieści jednak mniej osób, więc to dobry wybór do kawalerki z aneksem kuchennym, dla singli lub dla małej rodziny. Większa powierzchnia blatu, mimo małego rozmiaru, przyda się do odrabiania lekcji lub pracy.
Rozkładane drewniane stoły do małego pomieszczenia
Rozkładane drewniane stoły są idealną propozycją dla osób, którym do codziennych czynności wystarcza niewielka powierzchnia blatu, ale lubią też, od czasu do czasu, zaprosić większe grono przyjaciół.
Rozkładane stoły wyposażono w dodatkowe płyty, które należy unieść albo wysunąć i spasować z podstawowym blatem. W zależności od wybranego modelu można dwu- lub trzykrotnie zwiększyć powierzchnię stołu. Dzięki temu, że występują wersje owalne oraz wielokątne, dopasują się do każdego wnętrza.
Należy jednak sprawdzić przed zakupem, czy system rozkładania działa płynnie, i czy został solidnie wykonany. Dodatkowo rozkładane drewniane stoły z reguły więcej ważą i wymagają przewidzenia dodatkowej przestrzeni. Warto więc poszukać egzemplarzy osadzonych na kółkach do przemieszczania.