Gotowy domek całoroczny do 35m2 krok po kroku!

Domki całoroczne do 35m2 cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością w naszym kraju. Trudno się temu dziwić — pozwalają one na relaks na łonie natury przez 365 dni w roku, a formalności związane z ich zgłoszeniem są ograniczone do niezbędnego minimum. Prezentujemy, jakich formalności należy dokonać, chcąc zamieszkać w takim domku.

Krok 1 — Jaki domek całoroczny do 35m2 wybierasz?

Na rynku dostępne są rozmaite gotowe domki całoroczne. Do wyboru są domki drewniane całoroczne bez pozwolenia klasyczne oraz nowoczesne. Polska firma Meveline oferuje wysokiej jakości, gotowe domki 35 m2 pod klucz. Dostępne tu domki drewniane całoroczne pod klucz opierają się na sztywnym, trwałym szkielecie stalowym. Mogą być one utrzymane w stylu klasycznym lub nowoczesnym.

Krok 2 — Wybór działki

Jaka działka pod domek bez pozwolenia będzie najlepszym rozwiązaniem? Przy jej wyborze pod uwagę należy wziąć między innym przepisy dla budynku Rekreacji Indywidualnej BRI oraz Budynku Mieszkalnego. Określają one, na jakich zasadach można umieścić taki budynek na działce. To jednak nie wszystko. Równie istotne są uwarunkowania funkcjonalne oraz techniczne konkretnej działki, które wiążą się zarówno z domkiem całorocznym, jak i sposobem jej użytkowania. Dobra działka pod domek całoroczny 35m2 to taka, która oferuje dobrą drogę dojazdową. Działka pod domek całoroczny powinna także umożliwiać jego posadowienie.

Krok 3 — Zgłoszenie jako BRI (budynek rekreacji indywidualnej)

Na kolejnym etapie, domek bez pozwolenia należy zgłosić w urzędzie architektoniczno — budowlanym jako budynek rekreacji indywidualnej BRI. Jakich dokumentów wymaga zgłoszenie domku bez pozwolenia? By móc zamieszkać w budynku, jakim jest domek bez pozwolenia, niezbędne jest złożenie jego opisu oraz rysunków w postaci karty technicznej, szkicu mapy wraz z usytuowaniem oraz oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością.

Krok 4 — Przygotowanie fundamentu pod domek oraz mediów

Jak przygotować miejsce posadowienia domu bez pozwolenia? Jaki fundament pod domek całoroczny sprawdzi się najlepiej? Do wyboru jest tu fundament punktowy oraz płyta fundamentowa — czy to wylewana, czy wykonana z prefabrykowanych płyt drogowych MON. Następnym krokiem powinno być zatrudnienie elektryka oraz hydraulika, którzy podłączą nieruchomość do mediów.

Krok 5 – Dostawa i instalacja gotowego domku!

Ostatni krok stanowi dostawa oraz instalacja gotowego domku całorocznego. Na czas transportu może on zostać zabezpieczony przy pomocy ochronnej, termokurczliwej folii. Porusza się on na kołach, za pojazdem holującym. Jego przewóz od miejsca rozładunku do punktu docelowego można zlecić firmie, która go wybudowała lub wykonać samodzielnie. Po umieszczeniu na fundamentach, koła należy zdemontować, a dom wypoziomować na podporach. Na koniec, niezbędne jest skontaktowanie się z lokalnymi elektrykami i hydraulikami, którzy podłączą go do mediów.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Wszystko, co musisz wiedzieć o parownicy Karcher – przewodnik dla początkujących

Parownica Karcher lub też inaczej nazywana myjka parowa to urządzenie, które zrewolucjonizowało sposób, w jaki sprzątamy nasze domy....

Gniazda elektryczne – co musisz wiedzieć na ich temat?

Gniazda elektryczne są elementami instalacji, które umożliwiają podłączenie do prądu różnego rodzaju urządzeń. Powinny być rozmieszczone w taki...

Trendy w budownictwie przemysłowym w 2023 roku

Rok 2023 to kolejny ważny moment dla rozwoju budownictwa przemysłowego. Na jakie trendy warto zwrócić uwagę obecnie i...

Ocieplanie Fundamentu – Jak to Zrobić Dobrze?

Ocieplenie fundamentów to jedno z wyzwań, jakie stoją przed każdą osobą budującą swój dom. Od prac tych zależy...