Jak dopasować narzutę do wystroju sypialni?

Narzuta na łóżko powinna być ładna, to nie ulega wątpliwości. Jednak jej uroda zniknie, jeśli będzie źle dobrana do aranżacji sypialni. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę i jak dopasować narzutę do różnych stylów wnętrzarskich.

Jak dobrać kolor narzuty do sypialni?

Biel już dawno przestała być jedynym obowiązującym kolorem w sypialni. Zniknęło określenie „bielizna pościelowa”. Dziś mówimy po prostu pościel. Czasem można spotkać się z określeniem „kolorowa bielizna”, co dobitnie pokazuje, jak bardzo zmieniły się trendy w aranżacji sypialni.

Także kolory narzut nie muszą być sztywno osadzone w tradycji. Niegdyś zawsze były to ciemne dekoracje, a wybierano je ze względów praktycznych. Dziś nikogo nie zdziwi biała narzuta we wnętrzu w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy japońskim.

Kolor narzuty można dobrać na zasadzie równowagi bądź kontrastu. W pierwszym przypadku można się sugerować barwą innych dodatków, mebli, tkanin lub pościeli. Kolorystyka narzuty musi się wpisać w określoną gamę kolorystyczną.

Drugi sposób pozwala wpuścić do sypialni odrobinę szaleństwa. Na tle stonowanych barw można położyć narzutę w mocnym, wyróżniającym się kolorze. Na tle bieli dobrze sprawdzi się cytrynowa żółć, pomarańcz, czerwień lub granat. W beżowej sypialni można położyć zieloną narzutę, w błękitnej – różową.

Narzuty w różnych stylach wnętrzarskich – jak dopasować narzutę do stylu wnętrza?

Sypialnia w stylu glamour

Glamour to styl stawiający na bardzo dużą elegancję i wyrafinowane dodatki. Jego cechą charakterystyczną jest blask, stąd w sypialni glamour są lustra w grubych ramach, meble z błyszczącymi frontami, srebrne lub ceramiczne świeczniki, patery, lampki z kryształkami itp.

Narzuta do sypialni glamour także ma prawo błyszczeć. Taki efekt daje np. pikowana narzuta na łóżko 200×220. Padające na nią światło rzuca delikatne refleksy.

Innym pomysłem jest dzianinowa narzuta, do utkania której użyto błyszczących nici. Mile widziane w tym wypadku są frędzle.

Sypialnia w stylu boho

Styl boho to połączenie natury i swobody. Trudno go jednoznacznie zdefiniować, ale zwykle można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Zwykle sypialnia boho ma białe ściany i dodatki w odcieniach kolorów ziemi. W takiej aranżacji sprawdzi się narzuta z motywami florystycznymi. Można też postawić na gładką zieleń w odcieniu oliwki.

W sypialni w stylu boho często widuje się narzuty dziergane na drutach lub szydełku.

Sypialnia w stylu minimalistycznym

Minimalizm ma to do siebie, że nie lubi nadmiaru dekoracji. Sypialnie w stylu minimalistycznym zwykle są ich pozbawione, a aranżacja skupia się przede wszystkim na względach praktycznych. W takim wypadku to właśnie narzuta może być tą dekoracyjną kropką nad i. Kierując się zasadami doboru koloru, warto zadbać, by uwidoczniony na niej wzór był naprawdę dekoracyjny. Sprawdzą się realistycznie odwzorowane kwiaty, ptaki lub zwierzęta.

Sypialnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny jest głęboko zakorzeniony w tradycji wiejskiej. Tu nie sprawdzi się nowoczesne wzornictwo. Lepszym rozwiązaniem będzie dzianinowa narzuta z wyrazistymi splotami albo gładki i gruby welur, np. ciemnozielony. Taki kolor dobrze pasuje do drewna, którego w rustykalnej sypialni nie może zabraknąć.

Sprawdź także:

Ile kW pieca na m2, czyli dobór mocy kotła na pellet

Dobranie odpowiedniego pieca jest bardzo ważną decyzją, która może wpłynąć na kolejne długie lata płacenia rachunków. Aby zrobić...

Drzwi zewnętrzne do domu – klasyczne czy nowoczesne? Jakie dobrać do stylu budynku

Drzwi zewnętrzne to kluczowy element każdego budynku – pełnią funkcję zarówno ochronną, jak i estetyczną. Strefa wejściowa stanowi...

Projekty domów na wąską działkę do 10m2 – na co koniecznie zwrócić uwagę?

Analizując projekty domów na wąską działkę do 10m2 bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, o ile nie...

Kto kontroluje wspólnoty mieszkaniowe? I wszystko jasne…

Wiele osób z pewnością spotkało się z terminem wspólnota mieszkaniowa. Określa on organ władzy dla danej nieruchomości lub...