Jak oryginalnie urządzić pokoje młodzieżowe?

Pokoje nastoletnich pociech to często wnętrza, za którymi trudno nadążyć, ponieważ ich wystój potrafi się zmieniać z tygodnia na tydzień. Nowy idol czy pasja stają się przyczynkiem do szukania nowych dodatków związanych z polubionym aktorem czy nowym hobby. Pokój, w którym można zarówno ukryć się przed całym światem, jak i rozwijać pasje jest na wagę złota.

Gustowny pokój młodzieżowy dla dziewczyny

Wnętrze dziewczęcego pokoju może otrzymać romantyczny wydźwięk. Ciekawy efekt uzyskamy, łącząc ściany w jasnym kolorze z jedną kontrastową z kolorową tapetą z liściastymi arabeskami lub innymi oryginalnymi motywami. Całość warto połączyć z meblami z drewna, które mają kolorowe fronty, co urozmaici wystrój, nadając mu kobiecy charakter.

Zasada kontrastów sprawdza się praktycznie w każdej aranżacji, a więc w jasnym pokoju dobrze jest umieścić ciemne dodatki. Róż, bordo, czerwień, szmaragdowa zieleń, turkus czy fiolet to prawdziwie kobiece kolory, które na poduszkach, pufach i narzutach pięknie urozmaicą młodzieżowy pokój. Romantyczny charakter nadadzą również rzymskie rolety w oknie zamiast tradycyjnych zasłon.

Ozdobne elementy i dodatki, to coś, co wiele kobiet lubi najbardziej bez względu na wiek. Może to być lustro w ciekawej ramie, sznur kolorowych lampek nad łóżkiem, rustykalna narzuta z haftowanymi kwiatami, wieszaki lub stojaki na biżuterię, specjalna tablica, na której będzie można zawiesić wspólne zdjęcia z przyjaciółmi i wzorzysty dywan młodzieżowy dopasowany do pozostałych elementów wystroju.

Dobrze urządzony pokój nastoletniego chłopca

Chłopcy mogą zapragnąć bardziej męskiego wystroju, dlatego do chłopięcego pokoju lepszym wyborem będą meble w ciemnych kolorach. W oknie, zamiast firanek można zamontować bezinwazyjną plisę, która nie zabierze cennego miejsca, jeśli pokój nie należy do przestronnych, a młody mężczyzna preferuje prostotę.

Oryginalnym dodatkiem do młodzieżowego pokoju chłopca mogą być specjalne panele tapicerowane zamontowane na tej ścianie, przy której stoi łóżko. Z jednej strony wyciszą pogłos z sąsiedniego pokoju, z drugiej będą stanowić oparcie podczas nauki, grania na komputerze lub oglądania filmów. Dużą popularnością wśród nastolatków cieszą się ostatnio pufy sako, które idealnie dopasowują się do każdego wystroju.

Zarówno praktycznym, jak i ozdobnym dodatkiem do chłopięcego pokoju będzie dywan. To na nim wyląduje szkolny plecak, buty i każdy inny przedmiot. W pokoju nastolatka najlepiej sprawdzi się model z krótkim i zwartym runem z włókien polipropylenowych, które łatwo utrzymać w czystości. Odpowiednie będą ciemne dywany monochromatyczne – brązowe, granatowe, ciemno-zielone, czarne, grafitowe lub ich połączenie w ostrych geometrycznych wzorach przełamanych bielą, błękitem, jasną czerwienią lub odcieniami żółtego.

Pokój buntowniczego nastolatka

Urządzenie funkcjonalnego pokoju młodego buntownika z pewnością będzie wyzwaniem dla rodziców, a każda ich propozycja może spotkać się z falą ostrej krytyki ze strony dziecka. Wiele elementów wystroju najlepiej zostawić samemu młodemu człowiekowi, jeśli wybierze czarne meble i dodatki, zgódź się, ponieważ takie meble są na tyle uniwersalne, że możesz je później ustawić np. w pokoju gościnnym, a czarny dywan do pokoju młodzieżowego może pomóc ukryć sporo ewentualnych plam.

W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się dodatki monochromatyczne i surowy nowoczesny wystrój, który nastolatki uzupełniają zgodnie z własnymi preferencjami i różnymi plakatami oraz kompozycjami. Jeśli dziecko często maluje lub skleja modele, postaw na dodatki łatwe do wyczyszczenia takie jak np. jak poliestrowe narzuty zamiast włochatych koców lub dywany sznurkowe, które wystarczy zamieść miotłą, bądź wyprać specjalnym odkurzaczem.

Pokój nastoletniego alergika

Urządzenie takiego pokoju powinno być doskonale przemyślane. Poszczególne dodatki należy wybierać tak, aby zminimalizować ryzyko rozwoju alergenów lub pojawienia się innych drobnoustrojów, które mogłyby wzmóc alergię. W pokoju nastoletniego alergika warto unikać mebli tapicerowanych. Tekstylia – poszewki, narzuty itp. powinny być uszyte z organicznej bawełny, włókien bambusowych lub ich mieszanek.

Urządzenie pokoju dziecka wrażliwego i borykającego się z alergiami to ogromne wyzwanie dla rodziców. W samym pokoju powinny znaleźć się sprzęty łatwe w utrzymaniu w czystości i niezbierające kurzu. Zamiast zasłon lepiej zamontować rolety lub plisy okienne, warto też kupić oczyszczacz powietrza. Podłogę najlepiej pokryć panelami lub płytkami ceramicznymi, a jeśli wybieramy młodzieżowe dywany koniecznie z krótkim runem polipropylenowym, które jest antyalergiczne i nie staje się siedliskiem dla roztoczy i alergenów.

Współpraca to podstawa

Jak widać, urządzenie pokoju młodzieżowego może być bardzo trudne. Czasami młodzi ludzie całkowicie zdają się na rodziców, w innych sytuacjach chcą mieć wpływ na wygląd swojego pokoju, natomiast na rodzicach spoczywa obowiązek doradzenia pociechom, co wybrać podczas urządzania pokoju.

Sprawdź także:

4 powody, by korzystać z magazynów samoobsługowych podczas przeprowadzek i remontów

wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Z przeprowadzką i remontem nieodłącznie wiąże się konieczność zabezpieczenia oraz przechowania wielu rozmaitych przedmiotów. Zobacz, jakie...

Uniwersalny kod do domofonu, czyli jak listonosz wchodzi do bloku?

Często się zdarza, że stojąc przed bramą do bloku lub domu, nie mamy możliwości wejścia. Może być to...

Kilka sposobów, jak skutecznie ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

Spędzanie czasu wolnego w nagrzanym, dusznym mieszkaniu staje się coraz bardziej uporczywe. Wiadomo, że najlepszym sposobem na ochłodzenie...

Kontenery magazynowe w branży IT – czy są mobilne serwerownie?

W erze cyfrowej transformacji, branża informatyczna dynamicznie ewoluuje, poszukując innowacyjnych rozwiązań poprawiających efektywność i elastyczność infrastruktury IT. Jednym...