Jak urządzić stylową kuchnię w stylu prowansalskim? Estetyka i wygoda w jednym

Kuchnie w stylu prowansalskim zachwycają swoją jasną zabudową, która wprowadza do wnętrza jeszcze więcej światła, ale i praktycznymi dodatkami, a także tymi, przywodzącymi na myśl sielskie krajobrazy południa Francji. Jak urządzić stylową kuchnię w stylu prowansalskim? Czego nie może w niej zabraknąć oraz jakie wybrać kolory i materiały do takiego wnętrza?

Urządzamy kuchnię w stylu prowansalskim i wybieramy materiały na ściany i podłogi 

Na pewno prowansalska kuchnia powinna być jasna i najczęściej wybieranym kolorem na ściany jest biel. Można tutaj pokusić się o pokrycie jednej ze ścian lamelami, oczywiście w beżowej, białej, błękitnej lub jasnofioletowej tonacji kolorystycznej, która pasuje do białej zabudowy mebli kuchennych. Lamele mogą zostać dodatkowo postarzone. W ten sposób można uzyskać jeszcze lepszy efekt. Na podłodze sprawdzi się drewno lub kamień i takie same materiały należy wybrać na blaty kuchenne. Można zdecydować się na blat z konglomeratu imitujący kamień albo wybrać blat kamienny, najlepiej marmurowy, który dobrze będzie współgrał z jasnymi szafkami. Taki blat jest solidny i odporny na uszkodzenia. Można też wybrać blaty drewniane i tu dobrze sprawdzą się dąb oraz buk. Warto pamiętać, że drewniane blaty wymagają okresowej impregnacji, czyli olejowania lub woskowania. Dzięki temu mogą zachować trwałość i piękny wygląd na wiele lat, są odporne na butwienie i pękanie.       

Kuchenna zabudowa do kuchni w stylu prowansalskim – na co warto postawić? 

Najważniejszą częścią kuchni w stylu prowansalskim jest niewątpliwie zabudowa kuchenna. Warto wybrać meble z płyty wiórowej laminowanej albo drewna w jasnym kolorze. Najlepiej sprawdzają się meble pomalowane na biało. Szafki zdobione ryflowaniami na frontach to absolutne must-have w tym stylu. W przypadku górnych szafek warto postawić na przeszklenia ze szprosami. Wśród mebli kuchennych może też pojawić się szafka typu słupek do zabudowy. To właśnie w niej można zabudować piekarnik. Oczywiście warto wiedzieć, na jakiej wysokości powinien on się znajdować. Otóż kuchenki do zabudowy najlepiej umieszczać na wysokości blatu, zatem od 85 do 110 cm. Wyższe umiejscowienie piekarnika zapewnia swobodę i wygodę korzystania z tego urządzenia. Pieczone potrawy są na wysokości wzroku i nie trzeba schylać się, by wyciągnąć gorącą blachę. Piekarniki do zabudowy są odpowiednim rozwiązaniem także dla rodzin z dziećmi. Pomagają także dodatkowe zabezpieczenia w postaci zewnętrznej nienagrzewającej się powłoki czy blokady drzwiczek. Razem z piekarnikiem w szafce typu słupek można zabudować także kuchenkę mikrofalową. Powinna ona znaleźć się nad nim. Jeżeli chodzi o wyposażenie szafek górnych i dolnych, to można postawić na klasyczne uchwyty wykonane z mosiądzu lub drewniane gałki. Nowoczesnym rozwiązaniem jest system otwierania push to open. Dzięki temu fronty nie mają żadnych wystających elementów. Jednak w przypadku typowej, tradycyjnej aranżacji prowansalskiej lepiej będą pasować uchwyty lub gałki. Oprócz szafek wiszących zamkniętych i podłogowych w kuchni można zdecydować się też na szafki wiszące otwarte. Sprawdzą się na puszki z przyprawami albo elementy zastawy stołowej.             

Subtelne dodatki, które przywodzą na myśl lawendowe pola i winnice 

Na pewno nie można zapomnieć o tekstylnych dodatkach. Do białego drewnianego stołu i białych ażurowych drewnianych krzeseł pasować będą siedziska, czyli miękkie poduszki, które mogą być wykonane z lnianego lub bawełnianego materiału i utrzymane w beżowej tonacji kolorystycznej. W oknach mogą zawisnąć zasłony w kolorze lawendowym albo błękitnym. Na blacie na pewno sprawdzi się drewniany, stylizowany chlebak, ale i stojak na przyprawy. Wśród nich nie może zabraknąć prowansalskich aromatów. Na stole kuchennym sprawdzi się ceramiczny wazonik, który można uzupełnić o kwiaty suszonej lawendy. Zamiast na jasnofioletowe można postawić na zielone dodatki, które będą przywodzić na myśl winnice z południa Francji.       

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Schody dla psa – do czego służą i jak je wybrać?

Pies w domu dziś jest traktowany na równi z pozostałymi członkami rodziny. Dlatego zaopatruje się go w najróżniejsze...

Sławojka kiedyś i dziś. Co to jest sławojka i ile kosztuje?

Sławojka, to nic innego jak wychodek. Jest to niewielkich rozmiarów drewniana budka, z zamocowaną wewnątrz deską z otworem...

Żółty kolor ścian z czym łączyć?

Żółty jest jednym z częściej wybieranych kolorów w wykończeniach wnętrz. Nic dziwnego. Jest ciepły, rozwesela i sprzyja koncentracji....

Sprzątanie mieszkań – cena za godzinę w 2024 roku

Sprzątanie mieszkań – jaka jest cena za godzinę w 2024 roku? Nie każdy ma czas, by samodzielnie wysprzątać...