O czym pamiętać podczas projektowania wymarzonego domu?

Po wybraniu odpowiedniej działki pod budowę wymarzonych czterech ścian można śmiało przystąpić do kolejnej fazy, czyli planowania. W wielu przypadkach prędko okazuje się, że przygotowanie projektu budynku rodzinnego nie jest takie proste, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Dowiedz się, o czym warto pamiętać podczas projektowania idealnego domu.

Projektowanie domów — na co zwrócić uwagę?

Każdy, kto planuje wybudować dom od zera, powinien liczyć się z załatwieniem szeregu formalności, bez których budowa nie może się rozpocząć. Najważniejszym dokumentem koniecznym do przygotowania jest projekt, czyli swoisty plan budynku składający się z trzech głównych części: technicznej, architektoniczno-budowlanej i zagospodarowania działki. W skrócie obejmuje wszystkie istotne dane na temat budynku, w tym o rodzaju dachu, elewacji, fundamentach, instalacji elektrycznej i wodnej czy rozmieszczenia pomieszczeń. Dlaczego projekt zawiera tak szczegółowe informacje? To proste — wykaz należy złożyć w biurze samorządowego organu administracyjnego właściwym dla lokalizacji działki, tzn. w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.

Poznaliśmy już znaczenie projektu domów dla całej budowy. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących tego, nad czym warto zastanowić się podczas etapu projektowania wymarzonego domu rodzinnego.

Rozkład pomieszczeń – o czym pamiętać?

Podstawową kwestią w projekcie jest rozkład pomieszczeń, przy czym nie chodzi tylko o to, gdzie będzie kuchnia sypialnia czy łazienka. Projektowanie uwzględnia także dokładne położenie okien, drzwi i tarasu, co ma szczególne znaczenia zwłaszcza w sytuacji, gdy nowy budynek powstaje w bliskim sąsiedztwie z innymi domami rodzinnymi — w takim wypadku należy zachować odstęp 3 lub 4 metrów od granicy działki. Warto o tym pamiętać przy planowaniu wnętrz.

Budżet – jak go ustalić?

Określenie budżetu na budowę domu to priorytetowa sprawa. W trakcie projektowania przyszłego właściciela często ponosi wyobraźnia, ale nagle okazuje się, że zabraknie funduszy na spełnienie wszystkich zachcianek. Lepiej od razu wrócić na ziemię i przygotować projekt realny do wykonania przy posiadanych środkach finansowych. Warto uwzględnić nie tylko koszty samej budowy i wykończenia budynku, ale też ewentualne opłaty za pozyskanie zezwoleń, złożenie niezbędnych wniosków czy pomoc profesjonalistów.

Możliwość rozbudowy

Przyszłość niesie ze sobą wiele niespodzianek. Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie dobudować nowy pokój dla dziecka, oddzielić kotłownię od głównej części domu czy wydzielić osobne pomieszczenie na warsztat, podwójny garaż lub gabinet do pracy zdalnej. Z tego powodu przy fazie projektowania warto od razu uwzględnić ewentualną możliwość rozbudowy budynku w dowolnej płaszczyźnie (poziomej bądź pionowej), by w razie konieczności nie zablokować się i móc znaleźć wyjście z sytuacji.

Opracowywanie projektów to niełatwe zadanie. Warto jednak starannie przemyśleć wszystkie decyzje, ponieważ od nich zależeć będzie radość i satysfakcja z mieszkania w funkcjonalnym domu. W przypadku problemów najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty, czyli do zawodowego architekta lub profesjonalnego projektanta wnętrz.


Artykuł sponsorowany

Sprawdź także:

Zapowietrzone grzejniki – Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?

Zapowietrzone grzejniki mogą być prawdziwą zmorą niejednej instalacji grzewczej. Co prawda, samo gromadzenie się powietrza nie powoduje większej...

Budowa hali przemysłowej dla przemysłu produkcyjnego

Budowa hali przemysłowej to ważna inwestycja, która powinna zapewniać stabilność na lata. O jej trwałości oraz odporności na...

Piekarnik gazowy – temperatury [Mastercook, Amica, Beko]

Jeżeli uwielbiasz gotować, to z pewnością potrzebujesz dobrego piekarnika, dzięki któremu upichcisz przepyszne dania. Piekarnik gazowy temperatury miewa...

Kompletny przewodnik po kołdrach wełnianych: odkrywanie komfortu i luksusu

Jeśli chodzi o znalezienie idealnej pościeli zapewniającej spokojny sen, nic nie może się równać z wygodą i luksusem...