Kuchnia, tak jak każde inne pomieszczenie, potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Wybór lampy jest kluczowy, ponieważ ułatwia wykonywanie wielu codziennych czynności i wpływa na komfort użytkowników.
Oświetlenie kuchenne
Głównym źródłem światła w kuchni jest oświetlenie ogólne, które zapewnią nam lampy wiszące. Sufitowe lampy świetnie sprawdzają się w samej kuchni, jak i w tej połączonej z jadalnią, a także jako oświetlenie blatu roboczego w przypadku wysp kuchennych.
Pomocnicze oświetlenie w kuchni to przede wszystkim kinkiety i lampki stojące.
Wybierając lampy do kuchni, warto pamiętać, że muszą być one głównie praktyczne i funkcjonalne. Równie ważne jest dostosowanie oświetlenia do naszych potrzeb i sposobów użytkowania kuchni. Światło w lampach powinno być skierowane ku dołowi.
Projektując aranżację kuchni, trzeba pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu oświetlenia. Szczególną uwagę należy poświęcić przestrzeni nad stołem i blatem kuchennym. Co najmniej jedna lampa sufitowa powinna znajdować się nad stołem, tak aby zapewnić odpowiednią ilość światła podczas przygotowywania posiłków, ich spożywania czy w czasie rodzinnych wieczorów z grami planszowymi. Natomiast nad blatem idealnym rozwiązaniem okażą się reflektory i halogeny, gdyż dają one możliwość ustawienia kąta padania światła.
Co więcej, pamiętajmy, aby lampa w kuchni lub jadalni pasowała do wystroju wnętrza, nie odwracała uwagi od stołu i jego zawartości, ale również, aby pełniła funkcję dekoracyjną.
Nowoczesne lampy do kuchni
Pomieszczenia nowoczesne to przede wszystkim geometryczne, minimalistyczne wzornictwo. W ofercie nowoczesnego oświetlenia znajdziemy np. estetyczną białą lampę z trzema kloszami wykonanymi z plastiku, które zostały zamontowane na czarnym metalowym pręcie. Tego rodzaju lampa kuchenna wisząca oświetli nam stół w kuchni lub jadalni, a także blat podczas gotowania.
Miłośnicy prostoty powinni zawiesić w kuchni prostą białą lampę, która optycznie powiększy i rozjaśni wnętrze.
Do wnętrz industrialnych możemy dodać lampy metalowe – w takiej aranżacji idealnie odnajdzie się surowy design lampy wiszącej w formie standardowej żarówki na sznurku. Polecamy również lampy w kształcie odwróconej, metalowej misy lub w kształcie dużej żarówki umieszczonej w drucianym kloszu. Kuchnia industrialna może być dodatkowo oświetlona reflektorem. Nad kuchennym stołem lub wyspą zamontuj kilka lamp, które stworzą symetryczną lub niesymetryczną kaskadę.
Chromowana lampa wisząca z metalicznym połyskiem wniesie powiew elegancji do kuchni. Pasuje ona do każdego koloru ścian i mebli.
Druciana lampa wisząca o geometrycznych kształcie to rozwiązanie idealnie pasujące do wnętrza nowoczesnego, industrialnego, jak i loftowego.
Styl skandynawski stawia na prostotę, naturalność i lekkie formy. W takim wnętrzu świetnie sprawdzi się lampa wykonana z drewna, szkła lub metalu. Ciekawym rozwiązaniem będą lampy składające się tylko z oprawek, do których wystarczy dobrać dekoracyjne żarówki. Przestrzeń w kuchni najlepiej rozświetlić za pomocą lamp wiszących, które rozjaśnią blat roboczy lub oświetlą kącik pełniący funkcję jadalni. Oświetlenie skandynawskie można podzielić na dwa rodzaje:
- przytulne i sielskie, odznaczające się drewnianymi i surowymi oprawami
- oraz chłodny i minimalistyczny – czyli lampy z białego szkła, porcelany lub tworzyw sztucznych, koniecznie uzupełnione o metalowe elementy w kolorze czerni lub srebra.
Lampy kuchenne LED
Oświetlenie kuchenne LED to nowoczesne rozwiązanie, które charakteryzuje minimalistyczny design i nowoczesna technologia. Ponadto, panele LED zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu idealnie nadają się do małych i niskich kuchni. Co więcej, oświetlenie LED jest niezwykle praktyczne, ekologiczne i energooszczędne. Polecamy panele LED sterowane pilotem, dzięki któremu możemy szybko włączać i wyłączać lampy oraz regulować jasność i barwę światła.
Oświetlenie kuchenne klasyczne
Kuchnię awangardową lub luksusową możemy oświetlić za pomocą lampy o nieregularnych krawędziach i oryginalnych kolorach. Dominuje połączenie czerni, bieli, złota i srebra.
Żyrandol świecznikowy i eleganckie lampy kryształowe z dodatkami w postaci szklanych kulek sprawdzą się idealnie w pomieszczeniu w stylu glamour i art deco.
Lampy wiszące do kuchni w stylu retro
Do kuchni w stylu retro lub tradycyjnym świetnie nadają się lampy posiadające mleczne, szklane klosze. Idealnym uzupełnieniem będą motywy florystyczne naniesione na klosz. Taka lampa wisząca powinna być zawieszona nad stołem lub w centralnym punkcie pomieszczenia. Ponadto, w retro wnętrzu można zawiesić lampy wiszące mające oryginalne zdobienia, nietypowe klosze oraz odznaczające się fantastycznymi kolorami.
Lampy kuchenne stanowią główną dekorację aranżacji. Jeśli chcesz uzupełnić oświetlenie o lampy boczne, polecamy kinkiety stanowiące komplet z żyrandolem. Co więcej, oświetlenie retro to także szklane kule, kwiatowe klosze lub lampy stylizowane w kształcie świeczników. W retro kuchni znajdziemy również lampy stojące i nablatowe. Decydując się na ten styl, należy pamiętać, aby zachować epokową spójność lamp – przykładowo, lampy w stylu lat 50. nie będą się dobrze komponować z lampami wiktoriańskimi.
Jeśli marzy Ci się kuchnia w stylu vintage, polecamy abażury o symetrycznych i harmonijnych liniach. Nietuzinkowym oświetleniem kuchni vintage będzie lampa wisząca z metalowym kloszem przypominającym dzwon.
O czym należy pamiętać, wybierając lampy kuchenne?
Najważniejszą kwestią podczas projektowania i wybierania oświetlenia kuchennego jest zapewnienie całej przestrzeni odpowiedniej ilości światła. Ponadto, wszystkie rodzaje oświetlenia powinny być ze sobą harmonijnie zsynchronizowane i nie powinny zakłócać swojej pracy.
Wyposażając kuchenną przestrzeń w oświetlenie, warto pamiętać, aby unikać dużego urozmaicenia – do tradycyjnego żyrandolu mogą nie pasować industrialne kinkiety.
Lampy wiszące do kuchni mają możliwość regulacji długości stelaża. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w niskich wnętrzach. Podczas wyboru długości lampy, należy pamiętać, aby żarówki nie umieszczać zbyt nisko. Siedząc przy stole, powinniśmy widzieć osobę siedzącą naprzeciw, a nie lampę.
Wybierając klosz do lampy, warto zdecydować się na tworzywo sztuczne, gdyż lampy wykonane z materiału mogą pochłaniać opary kuchenne i zapachy.
Na rynku dostępne są lampy wiszące pojedyncze, podwójne i 3-punktowe. W małej kuchni wystarczy pojedyncza żarówka, ale do większych pomieszczeń lepiej wybrać lampę potrójną. Dzięki zastosowaniu potrójnej wiszącej lampy do kuchni wprowadzimy do pomieszczenia rozproszone światło, które wpłynie na wysoki komfort przebywania w kuchni. W jadalni można zamontować kilka lamp wprost nad stołem, dzięki czemu rodzinne posiłki będą dla wszystkich wygodne i komfortowe. Jeśli posiadamy długi stół, najlepiej wybrać lampy wielopunktowe – zapewni to odpowiednie rozświetlenie całej powierzchni.
Co więcej, zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj lampy, należy dopasować jej wielkość do metrażu kuchni, gdyż np. duża lampa będzie górować nad niewielką kuchnią.
Lampy sufitowe do kuchni w każdym stylu – podsumowanie
Lampy wiszące do kuchni dopasowane do stylu wnętrza pełnią ważną funkcję, ponieważ sprawiają, że kuchnia jest przytulnym i klimatycznym pomieszczeniem. A wystrój w kuchni i całym mieszkaniu jest odzwierciedleniem gustu domowników. Ogromny wybór lamp kuchennych sprawi, że bez problemu znajdziemy najlepsze dla siebie rozwiązanie.