Studia dla deweloperów – czy istnieją i czy warto na nie iść?

Każdy, kto chce zostać specjalistą w jakiejś dziedzinie, musi oprzeć się na dwóch filarach – ciągłej praktyce oraz nieustannym rozwoju i zdobywaniu wiedzy. Nie inaczej jest z przedsiębiorcą działającym na rynku nieruchomości. Jednak czy istnieją studia dla osób, które chcą zostać deweloperami albo już nimi są? Jeśli tak, ile czasu zajmuje ukończenie takiego kierunku? I czy warto iść na studia dla deweloperów?

Czy istnieją studia dla deweloperów?

Jeśli myślisz o studiach dla deweloperów, być może zaskoczy Cię fakt, że do niedawna nie było kierunku ze słowem „deweloper” w nazwie! (Specjalność „Deweloper” można wybrać na studiach II stopnia na Wydziale Informatyki UMCS w Lublinie, ale program nie ma nic wspólnego z inwestycjami deweloperskimi). Osoby bez wyższego wykształcenia chcące działać na rynku nieruchomości muszą wybierać pokrewne kierunki:

  • budownictwo lub architekturę,
  • inwestycje i nieruchomości (jeśli chodzi o placówki państwowe, studia I i II stopnia proponują katedry związane z finansami na Uniwersytecie Łódzkim, Politechnice Częstochowskiej czy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu),
  • marketing, zarządzanie lub inne kierunki ekonomiczne,
  • prawo.

Nieco inaczej wygląda sytuacja osób, które już mają tytuł magistra – dla nich powstało co najmniej kilka kierunków studiów podyplomowych, które są związane bezpośrednio z branżą deweloperską. Wśród kierunków proponowanych przez uczelnie państwowe, warto wspomnieć o takich opcjach, jak:

  • Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Deweloperów na SGH w Warszawie – pierwszy taki kierunek w Polsce, który powstał we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich (PZFD),
  • Zarządzanie inwestycjami deweloperskimi na Krakowskiej Szkole Biznesu (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), także wspierany przez PZFD,
  • Prawo Deweloperskie i Lokalowe (Instytut Prawa, również na UEK).

Z ofert uczelni prywatnych warto wspomnieć np. o Prawie deweloperskim i inwestycjach na rynku mieszkaniowym na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Ile czasu zajmują studia dla deweloperów?

Jak widzisz, żeby dostać się na studia stricte dla deweloperów, musisz poświęcić minimum 5 lat na zdobycie tytułu magistra. Program studiów podyplomowych to zazwyczaj 2 semestry.

Czy warto iść na studia dla deweloperów?

Dlaczego nie znajdziesz studiów dla deweloperów I stopnia? Ponieważ do zostania deweloperem nie potrzebujesz żadnego „papierka” ani certyfikatu – wystarczy prowadzenie firmy o określonym profilu (w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki). Poza tym deweloperowi przydają się umiejętności z różnych dziedzin – zarządzenie ludźmi, komunikacja interpersonalna, prowadzenie negocjacji, prawo budowlane, planowanie inwestycji czy zarządzanie nieruchomościami.

Jeśli masz czas i możliwości, żeby pójść na studia – na pewno Ci to nie zaszkodzi. Jednak niezwykle użyteczną wiedzę możesz zdobyć na inne sposoby.

Co zamiast studiów akademickich?

Studia akademickie na pewno pomogą Ci w działalności deweloperskiej, jednak nic nie zastąpi praktyki. Zdobywanie nowych doświadczeń i uczenie się od praktyków z branży zapewnią Ci warsztaty i szkolenia dla deweloperów, a także książki i blogi prowadzone przez specjalistów.

Bardzo dobry deweloper nie musi być inżynierem budownictwa, który umie zarządzać budową albo prawnikiem o specjalizacji prawo deweloperskie, ale musi wiedzieć, gdzie znaleźć potrzebne mu informacje (często ma od tego cały sztab ludzi). Czy to znaczy, że nie ma sensu iść na studia dla deweloperów? Dokształcanie się zawsze ma sens, jednak studia nie są konieczne, żeby być deweloperem.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Nornice w ogrodzie

Nornice to poważny problem dotykający osób mieszkających w domku z ogrodem lub osób, które mają swoją działkę. Nornice...

Dlaczego kupowanie produktów w sprawdzonych salonach wyposażenia wnętrz ma znaczenie?

Kiedy planujemy odświeżyć nasze wnętrza, szukamy mebli i dodatków, które będą nie tylko piękne, ale również trwałe oraz...

Łazienka bez glazury. Czy to dobry wybór?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt z nas nie wyobrażał sobie łazienki bez glazury. Jej dodatek wydawał się niezbędny,...

Kontenery biurowe – sposób na rozwój Twojej firmy

W Twoim biurze brakuje już miejsc dla kolejnych pracowników? Taka sytuacja może zahamować prawidłowy rozwój firmy, który warto...