Styl japandi – czym dokładnie jest? Odpowiadamy!

Styl japandi jest mieszanką dwóch stylów: skandynawskiego i japońskiego. To właśnie północną część Europy oraz odległą od niej Japonię łączy kilka kwestii. Są nimi przede wszystkim szacunek do natury oraz zamiłowanie do prostoty i przestrzeni. Czym charakteryzuje się styl japandi? Jak urządzić wnętrze łączące w sobie unikatowe elementy stylów skandynawskiego oraz japońskiego? Odpowiadamy!

Styl japandi – charakterystyka

Styl japandi to nic innego, jak dosyć nowy nurt aranżacyjny. Stanowi połączenie japońskiej prostoty i skandynawskiego funkcjonalizmu. Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się charakterystyczne przywiązanie do natury. Minimalistyczne formy, geometryczne wzory na tkaninach, przywiązanie do komfortu są kolejnymi cechami, które z pewnością można zauważyć w stylu japandi. Jeśli marzysz więc o przytulnej przestrzeni cechującej się prostotą, ten nurt aranżacyjny może być dla Ciebie idealnym wyborem!

Naturalne materiały w stylu japandi

Aranżując wnętrze w stylu japandi nie możesz zapomnieć o naturalnych materiałach, takich jak:

  • wiklina;
  • bambus;
  • rattan;
  • kamień;
  • drewno. 

Ostatni wymieniony surowiec występuje najczęściej – to właśnie z drewna wykonuje się wiele mebli, podłogi, a nawet można spotkać się z wyłożonymi nim ścianami. W stylu japandi najczęściej spotykanymi gatunkami drewna są:

  • cedr;
  • modrzew;
  • cyprys;
  • buk;
  • jesion;
  • sosna biała.

Warto także wziąć pod uwagę tkaniny wykonane z naturalnych materiałów – bawełniane jasne poszewki na poduszki czy lekkie lniane zasłony świetnie sprawdzą się w salonie w stylu japandi.

Jakie meble do stylu japandi?

Jeżeli chodzi o meble wnętrza japandi najchętniej wybiera się meble o lekkiej formie, czyli na nóżkach, a zarazem stosunkowo niskie. W przypadku tapicerowanych kanap czy krzeseł najlepiej zdecydować się na te pozbawione wzorów – mogłyby one zaburzyć ład i harmonię będące charakterystyczne dla stylu japandi. Chaos nie jest mile widziany, stąd też aranżując pomieszczenie o takim designie, nie można zapomnieć o umieszczeniu w nim jak najmniejszej ilości otwartych półek. Ograniczysz przestrzeń, decydując się na zamykane meble o gładkich frontach, np. z plecionki wiedeńskiej czy rafii. Takie rozwiązanie nie tylko wygląda schludnie, ale również jest praktyczne. Zamiast tradycyjnego posłania, można postawić na klasyczne, japońskie futony, czyli materace, które można bez problemu zwinąć i schować do szafy, a w dodatku swobodnie je przenosić.

Dodatki w stylu japandi

Jakie dodatki najlepiej sprawdzą się salonie czy jadalni w stylu japandi? Z pewnością wszelkie dekoracje, które przyciągną uwagę swoim kształtem, barwą czy formą. Znakomicie zaprezentuje się samodzielnie skomponowany bukiet kwiatów czy suchych gałązek w ceramicznym jasnym wazonie lub piękna roślina w rattanowej doniczce oraz niebanalny obraz. Temat naściennej grafiki powinien nawiązywać tematem do natury, podobnie jak poduszki, czy podkładki na jadalnianym stole.

Przesuwne drzwi

W pomieszczeniach w stylu japandi nie może zabraknąć elementów charakterystycznych dla wnętrz Kraju Kwitnącej Wiśni. Z tego względu warto zastąpić klasyczne drzwi tymi przesuwnymi. Z kolei w jadalni świetnie zaprezentuje się parawan shoji wykonany z drewnianej ramy i cienkiego papieru. Co ważne, najlepiej zdecydować się na wersje bez klamek, dzięki czemu podkreślisz prostotę istotną dla stylu japandi.

Porządek i oświetlenie – ważne elementy stylu japandi

Bez porządku i odpowiedniego oświetlenia nie można mówić o stylu japandi. Przy aranżacji wnętrza należy kierować się zasadami minimalizmu. Zatem nie ma tu miejsca na zbędne bibeloty – tworzą one niepotrzebny zamęt i zakłócają spójną całość aranżacji. Możesz je ukryć w drewnianych szafkach czy komodach. Co więcej, by powiększyć optycznie przestrzeń w stylu japandi, ważne jest doświetlenie pomieszczenia we właściwy sposób nie tylko za pomocą lamp z liści kokosowych. Świetnie, gdy do dyspozycji masz duże okna, w których wystarczy jedynie zawiesić zwiewne delikatne zasłony.

Japandi jest doskonałym stylem dla osób ceniących spokój oraz harmonię we wnętrzu, a także marzących o relaksie po ciężkim dniu w pracy. Ponadto z wnętrz w stylu japandi będą zadowoleni miłośnicy natury, czy osoby poszukujące prostych, a zarazem wygodnych rozwiązań, dla których liczy się wygoda i estetyka.

Szukasz styli, w których możesz zaaranżować swoje wnętrze? Sprawdź Platformę Woodlove.to, która zapewni Ci niezbędną ilość inspiracji, a także pomoże w znalezieniu odpowiednich fachowców!

Sprawdź także:

Furtka wymiary. Standardowa szerokość furtki wejściowej

Furtka to element ogrodzenia. Stanowi komplet wraz z bramą wejściową, którą montuje się blisko siebie. Furtkę mocuje się...

Jak podłączyć pompę do basenu?

Wiele osób chciałoby posiadać przydomowy basen. Nie zawsze jednak wiadomo, jak działają poszczególne elementy jego wyposażenia, na przykład...

Wsyp sól do zlewu i dolej wrzątku! Ten prosty trik błyskawicznie rozwiąże nieprzyjemny problem

W wielu kuchniach problemem są zatkane rury w zlewie, które utrudniają codzienne korzystanie z kranu i uniemożliwiają swobodny...

Lawenda Hidcote: Jak uprawiać i pielęgnować tę piękną roślinę?

Lawenda Hidcote to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych odmian lawendy, która zachwyca swoim niebieskim kolorem i intensywnym zapachem....