Sufity podwieszane w aranżacji wnętrz – co musisz o nich wiedzieć?

Sufity podwieszane są polecane dla osób, które poszukują interesującego wykończenia przestrzeni. Kiedyś popularne jedynie w budynkach komercyjnych, teraz zyskują na popularności wśród osób prywatnych. Ich elastyczność pozwala na prostowanie sufitów, instalowanie specjalnego oświetlenia, oraz są one łatwe w montażu. Dodatkowo, umożliwiają sprytne ukrycie różnych elementów, takich jak klimatyzacja, co może pozytywnie wpłynąć na ogólny wygląd wnętrza. 

Jak dokonać wyboru sufitu podwieszanego? 

Podwieszany sufit  daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Współczesna technologia umożliwia wybór elementów, które mogą być montowane na stałe lub demontowane w przyszłości. Inwestorzy mogą również zdecydować się na sufity podwieszane modułowe. Rozpatrując wybór takich detali, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: 

  • funkcje, jakie ma pełnić sufit podwieszany; 
  • konstrukcję sufitu podwieszanego; 
  • rodzaje płyt gipsowo-kartonowych, które muszą być wykorzystane w danym pomieszczeniu do wykonania sufitu podwieszanego; 
  • odpowiednie akcesoria podwieszające, które będzie można zastosować w tym przypadku; 
  • oświetlenie w suficie podwieszanym; 
  • deklaracje właściwości użytkowych sufitów podwieszanych. 

Na wybór tego elementu wpływa również koszt wykonania oraz możliwości montażowe, aby mieć pewność, że wszystko uda się zrealizować w danym miejscu. 

Dlaczego warto postawić na sufity podwieszane? 

Sufity podwieszane stają się innowacyjnym rozwiązaniem, które można z powodzeniem zastosować w wielu miejscach. Producenci doskonale zdają sobie sprawę z różnorodności potrzeb osób remontujących swoje mieszkania, dlatego dają możliwość montażu sufitów podwieszanych na różnych wysokościach, aby można je było dostosować do indywidualnych potrzeb oraz możliwości, jakie stwarza pomieszczenie. 

Wielu ludzi postrzega sufity podwieszane jedynie jako nowoczesną aranżację. Warto mieć świadomość tego, że są one także skuteczną ochroną, która może mieć wpływ na zdrowie i życie człowieka. Sufity podwieszane wykonane z odpowiednich płyt g-k zabezpieczają przed pożarem, który może być spowodowany awarią instalacji elektrycznej. 

Zaletą takich rozwiązań jest także fakt, że sufity podwieszane mogą poprawić akustykę pomieszczenia. Istnieją miejsca, które wymagają lepszego pochłaniania dźwięków, aby nie miały one wpływu na osoby znajdujące się na zewnątrz. Dlatego istnieje możliwość zastosowania sufitów podwieszanych z odpowiednimi płytami dźwiękochłonnymi, które poprawią akustykę przestrzeni. 

Rodzaje sufitów podwieszanych 

Jako trzy podstawowe rodzaje sufitów podwieszanych wymienia się te na bazie profili, modułów lub systemów MFC. 

Sufity podwieszane na bazie rusztów wykonane przy pomocy profili Nida CD60 

Dostępne są dwa rodzaje układów: równoległy i krzyżowy. W pierwszym rozwiązaniu ruszt składa się z jednego poziomu profili nośnych ułożonych równolegle. Do ich montażu niezbędne są specjalne zawiesia, które mocuje się bezpośrednio do konstrukcji budynku. Natomiast układ krzyżowy wymaga zastosowania rusztów ułożonych prostopadle względem siebie. Aby je połączyć, stosuje się specjalne łączniki poprzeczno-jednostronne. 

Sufity podwieszane w systemie MFC 

To konstrukcja, która opiera się na dwóch poziomach układu krzyżowego. Sposób rozmieszczenia profili zależy od grubości płyt używanych w zabudowie, a także od łącznej wagi suchego materiału konstrukcyjnego. 

Modułowe sufity podwieszane 

Ten rodzaj sufitów wyróżnia się nie tylko wysoką wytrzymałością, ale również możliwością demontażu w przyszłości. Do wykonania takich konstrukcji stosuje się specjalne wieszaki, które pomagają utrzymać poszczególne elementy na właściwym miejscu. 

Sufity podwieszane to korzystne rozwiązanie, które może zapewnić również dobrą izolację pomieszczenia. Dzięki nim będzie można cieszyć się mniejszymi rachunkami za energię elektryczną. Warto także pamiętać, że sufit podwieszany minimalizuje ryzyko powstania pleśni, ponieważ może być wykonany z materiałów odpornych na wilgoć i wodę. 

Sprawdź także:

Najciekawsze czarne lampy wiszące – sprawdź, czy będą pasować do Twojego domu

Chcesz dodać wnętrzom odrobinę tajemniczości? Wybierz oświetlenie w kolorze czarnym – ponadczasowym i niezwykle szykownym. Oto najciekawsze czarne...

Jak usunąć taśmę dwustronną ze ściany?

Jak usunąć taśmę dwustronną ze ściany? Przede wszystkim należy zachować precyzję i ostrożność, bo każdy nieprzemyślany ruch może...

Do jakich wnętrz pasują kuchenne zlewy narożne? Dowiedz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie

Urządzasz niewielką kuchnię? Chcesz stworzyć ergonomiczne, a zarazem atrakcyjne wnętrze? W pomieszczeniach, w których każdy centymetr ma znaczenie,...

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Urządzanie mieszkania jest bardzo czasochłonne. Jeśli jednak wiemy czego chcemy, w jakim stylu chcemy urządzić nasze mieszkanie to...