wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Z przeprowadzką i remontem nieodłącznie wiąże się konieczność zabezpieczenia oraz przechowania wielu rozmaitych przedmiotów. Zobacz, jakie masz opcje, kiedy na wszystko brakuje czasu!
- Nagłą przeprowadzkę mogą wymusić rozmaite okoliczności, np. sprawy prywatne i zawodowe – nie zawsze jest 5-8 tygodni na organizację.
- Podczas remontu lub przenosin może zabraknąć miejsca na wiele przedmiotów i pojawia się konieczność ich bezpiecznego przechowania.
- Z magazynów można korzystać przez kilka dni lub czas nieokreślony – warto poszukać miejsca uwzględniającego zmienne wykorzystanie powierzchni.
- Bezpieczeństwo zmagazynowanych rzeczy zależy nie tylko od solidnych zamków czy monitoringu, ale też temperatury, wilgotności czy czystości.
W nowym miejscu po przeprowadzce chcesz wszystko urządzić po swojemu. Zagracenie wnętrza całym dobytkiem mocno utrudnia sprawę. Natomiast podczas prac remontowych potrzebujesz wolną przestrzeń w odświeżanych pomieszczeniach, ale chcesz zachować komfort życia w pozostałych. Jednak trudno funkcjonować normalnie, gdy wszędzie walają się rzeczy z odnawianych części domu lub mieszkania. W obu przypadkach warto skorzystać z magazynów – najlepiej z samoobsługowymi boksami i szafkami. Jeśli chodzi o rozwiązania typu self storage Warszawa oferuje kompleksowe usługi, na naprawdę wysokim poziomie. I co równie istotne w dzisiejszych czasach – z elastycznym podejściem do potrzeb klientów.
Nie zawsze da się dobrze zorganizować przeprowadzkę z odpowiednio dużym wyprzedzeniem
Niektóre decyzje trzeba podejmować błyskawicznie, a potem działać jeszcze szybciej. Przeprowadzki do innego miasta są pod tym względem szczególnie wymagające. Okazja do zmiany posady na odczuwalnie lepszych warunkach nie będzie dostępna wiecznie – podobnie jak oferta kupna obecnego mieszkania bez pośredników, ale pod warunkiem opróżnienia i udostępnienia lokalu w krótkim terminie. Zdarzają się okoliczności, w których nie masz jeszcze nowego lokum na stałe. A nie będziesz zabierać wszystkiego ze sobą, jeżeli przez kilka tygodni lub miesięcy pomieszkujesz tymczasowo:
- w hostelach;
- po hotelach;
- u znajomych lub przyjaciół;
- u członków bliższej lub dalszej rodziny.
Modelowy harmonogram przeprowadzki zakłada, żeby planować i działać już 8, a najpóźniej 5 tygodni przed ostatnim zamknięciem za sobą drzwi w starym domu lub mieszkaniu. Niewątpliwie potrzebne będą kartony do pakowania, sporo folii bąbelkowej do zabezpieczenia delikatnych przedmiotów, duże meble i niektóre sprzęty trzeba będzie porozkręcać i rozłożyć. Często niezbędne jest wcześniejsze zarezerwowanie terminu i współpraca z firmą przeprowadzkową w zakresie transportu największych i najcięższych rzeczy. Pamiętaj, że sporą część dobytku możesz przewieźć na własną rękę, nawet jeśli wymaga to kilku kursów – to Ty musisz się zastanowić i zdecydować, który wariant będzie najbardziej opłacalny.
Jak zaplanować przeprowadzkę do nowego miejsca?
Wiele osób dopytuje, od czego zacząć pakowanie – fachowcy zwykle zalecają, by najpierw pakować książki, ubrania i inne przedmioty, które w najbliższym czasie po zmianie adresu nie będą absolutnie niezbędne. Dzięki temu potrzebne rzeczy masz pod ręką do ostatniej chwili przed wyprowadzką i zabierasz je ze sobą, a pozostałe możesz np. oddać do przechowalni. I trzymać je tam do czasu, aż zakończysz przenosiny i w pełni urządzisz swoje nowe miejsce zamieszkania. Czasami okazuje się, że części z nich już w ogóle nie potrzebujesz – chwilowe rozstanie ułatwia podjęcie decyzji o sprzedaży lub oddaniu pewnych gratów.
Magazyny samoobsługowe są doskonałym rozwiązaniem przy przeprowadzce i remoncie
Zakup garażu na własność, który mógłby posłużyć za prywatną przechowalnię w powyższych okolicznościach, to obecnie wyjątkowo duży wydatek. Szczególnie w stolicy. Komórki lokatorskie nie są powszechnym standardem, ceny i opłaty za ich utrzymanie również rosną. Pozostają usługi self storage. Na co zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze? Duże znaczenie ma minimalny czas wynajmu – w niektórych miejscach to 10-14 dni, w innych (zależnie np. od powierzchni) już 3–7 dni. Jeżeli przeprowadzasz się albo prowadzisz remont sprawnie, bez opóźnień, dłuższe przechowywanie jest zbędne. Przyda się też systematyczne zmniejszanie wynajmowanej powierzchni magazynowej, zwłaszcza przy zawieraniu umowy na czas nieokreślony. Skoro co jakiś czas zabierasz swoje rzeczy, dlaczego masz płacić tę samą stawkę?
Kolejna kwestia to swobodny dostęp do zmagazynowanych rzeczy. Dobry magazyn samoobsługowy powinien być czynny 24 godziny na dobę, przez cały rok – bez limitu otwarć, z weryfikacją przez aplikację mobilną i indywidualnie nadawane kody PIN. Jeśli chodzi o zabezpieczenie, liczą się nie tylko elektryczne zamki i monitoring. Warto pamiętać o ochronie przechowywanego dobytku przed czynnikami zewnętrznymi, np. pleśnią. Boksy i szafki powinny zapewniać optymalne warunki w zakresie:
- temperatury;
- wentylacji;
- poziomu wilgoci;
- wentylacji;
- czystości.
Na dzień przeprowadzki przygotuj rzeczy, które będą niezbędne do nowego mieszkania
Co warto mieć przy sobie? W niezbędniku powinny się znaleźć między innymi:
- czyste ubrania na kilka dni (w tym piżamy i bielizna), na każdą możliwą w danej porze roku pogodę;
- obuwie na zmianę;
- przybory higieniczne – pasta i szczoteczka do zębów, mydło, ręcznik, papier toaletowy;
- akcesoria do elektroniki – ładowarki, przedłużacze;
- jedzenie i picie;
- miski dla zwierząt.
Szybka przeprowadzka to często chaos, nad którym trudno zapanować. Dlatego przydaje się bezproblemowy dostęp do rzeczy złożonych w samoobsługowych magazynach. Jeżeli zorientujesz się, że istotne rzeczy są spakowane w kartonach, które zostały w przechowalni, możesz spokojnie się po nie wrócić.