Agregat prądotwórczy – lepiej kupić czy wypożyczyć?

Agregat prądotwórczy znajduje swoje zastosowanie w rękach zarówno użytkowników prywatnych, jak i firmowych. Przydaje się wszędzie tam, gdzie nie można liczyć na dostęp do sieci energetycznej lub występują częste przerwy w dostawie prądu. Urządzenie to można kupić na własność lub wypożyczyć. W jakich sytuacjach lepiej postawić na kupno, a kiedy warto rozważyć wynajem? Podpowiadamy!

Czym są agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze do urządzenia, które zapewniają dostęp do energii elektrycznej. Działają niezależnie, dlatego w sytuacjach awaryjnych, gdy występują przerwy w dostawie prądu lub praca odbywa się w miejscach, w których nie ma możliwości skorzystania ze stałego źródła prądu, agregat prądotwórczy doskonale spełnia swoje funkcje.

Może on zasilać zarówno urządzenia domowe, jak i elektronarzędzia czy sprzęty o dużej mocy, które są użytkowane w obiektach firmowych bądź na placach budowy.

Jaki agregat wybrać? Czym się kierować podczas wybierania tego typu urządzenia?

Agregaty różnią się nie tylko ciężarem i gabarytami, ale przede wszystkim wydajnością i mocą, z jaką działają. Należy się zatem zastanowić, gdzie i jak często będą użytkowane.

W warunkach domowych przeważnie sprawdza się agregat prądotwórczy jednofazowy. Z kolei w firmach, ale i w domach, w których jest dużo sprzętu wymagającego różnych wartości napięcia, warto postawić na agregat prądotwórczy 3-fazowy.

Podczas wybierania należy także uwzględnić sposób zasilania. Agregaty mogą być zasilane benzyną, posiadać silnik diesla lub LPG. Pierwsza opcja jest najtańsza i najwygodniejsza, jednocześnie najmniej wydajna. Agregaty zasilane na diesel lub LPG są trwalsze i zdecydowanie bardziej wydajne, więc warto je wybierać do miejsc, w których mają działać nieprzerwanie przez długi czas.

Kiedy postawić na kupno własnego agregatu?

Duża częstotliwość użytkowania oznacza, że lepszą opcją będzie kupno własnego agregatu. Codzienne użytkowanie, konieczność zapewnienia ciągłości dostaw prądu oraz minimalizowanie ryzyka spadku napięć pozwala na spokojną i bezpieczną pracę dowolnych urządzeń.

Jest to doskonałe rozwiązanie do średnich i dużych firm, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest ograniczony bądź często występują przerwy w dostawie prądu, co może skutkować chociażby opóźnieniami w realizacji firmowych zadań.

To inwestycja, która jest niezbędna np. w placówkach medycznych. Nie mogą one bowiem pozwolić sobie na nawet chwilowe problemy z działaniem sprzętów medycznych ze względu na zagrożenie zdrowia, a nawet życia pacjentów.

W jakich sytuacjach lepiej wynająć agregat niż kupić go na własność?

Wynajem agregatów prądotwórczych to najlepsze rozwiązanie dla użytkowników prywatnych, którzy tylko raz na jakiś czas potrzebują dodatkowego źródła energii elektrycznej, np. podczas prac remontowych bądź naprawczych.

Wypożyczalnia agregatów prądotwórczych jest jednak coraz chętniej wybierana przez klientów firmowych. Użytkowników, którzy potrzebują profesjonalnego i wydajnego sprzętu, ale równie ważne są dla nich koszty serwisowe i eksploatacyjne zawarte w cenie wynajmu. Dzięki takiej opcji mogą oni również liczyć na szybki kontakt z dostawcą, fachową pomoc w razie potrzeby, a do tego umowę współpracy na jasno określonych warunkach.

Można więc rozważyć wypożyczenie agregatu zarówno celem tymczasowego, jak i stałego użytkowania.

Ile kosztuje kupno i wynajem agregatu prądotwórczego?

Ile kosztuje agregat prądotwórczy? Ceny kształtują się na poziomie kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli jednak użytkownikowi, nawet prywatnemu, zależy na wydajnym i dobrym sprzęcie do zastosowań domowych, na agregat będzie musiał wyłożyć około tysiąca lub ponad tysiąc złotych. Duże, ciężkie agregaty, które znajdują swoje zastosowanie na stałe, np. w magazynach, halach czy placówkach medycznych, to wydatek rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ile trzeba wyłożyć pieniędzy na wynajem? Przykładowo agregat prądotwórczy Atlas Copco P3000 to wydatek zaledwie 78 zł netto za dobę wynajmu w popularnej wypożyczalni. Różnica jest zatem kolosalna.

Wynajem oznacza ogromne oszczędności, ale bez utraty wydajności czy komfortu użytkowania wybranych modeli agregatów. Warto zatem rozważyć tę opcję.

Zarówno kupno na własność, jak i wypożyczenie agregatu ma zalety i wady. Obie opcje trzeba jednak uwzględnić, analizując sytuację, miejsce zastosowania oraz planowaną częstotliwość użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, jakiego rodzaju i ile sprzętów będzie jednocześnie korzystało z agregatu prądotwórczego. Mimo wszystko jest wiele sytuacji, w których wypożyczenie okaże się być bardziej opłacalne i zdecydowanie wygodniejsze.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Łączniki dotykowe – nowoczesny sposób sterowania oświetleniem

Łączniki dotykowe, zbliżeniowe to najbardziej nowoczesne rozwiązanie. Pozwalają na wygodne i bardzo proste sterowanie oświetleniem. Nowoczesna forma, szklany...

Uniwersalny kod do domofonu, czyli jak listonosz wchodzi do bloku?

Często się zdarza, że stojąc przed bramą do bloku lub domu, nie mamy możliwości wejścia. Może być to...

Nieruchomość w Hiszpanii – dlaczego warto ją mieć?

Hiszpania stała się obecnie jedną z popularniejszych destynacji wśród Polaków. Jeżeli chcesz wiedzieć, dlaczego warto kupić tam dom...

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Urządzanie mieszkania jest bardzo czasochłonne. Jeśli jednak wiemy czego chcemy, w jakim stylu chcemy urządzić nasze mieszkanie to...