Basen ogrodowy — jak wybrać najlepszy?

Basen ogrodowy to doskonała alternatywa dla osób, które bez dużych kosztów i prac budowlanych chcą zyskać w swoim ogrodzie element pozwalający skorzystać z ochładzającej kąpieli w letnie, upalne dni. Przed jego zakupem warto jednak zapoznać się z dostępnymi opcjami na rynku oraz tym na co zwrócić uwagę, aby wybrany model spełniał w 100% swoją funkcję.

Rodzaje basenów ogrodowych oraz ich wady i zalety

Obecnie na rynku wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje basenów ogrodowych ze względu na ich przeznaczenie oraz budowę. Podział ten nie obejmuje jednak takich modeli jak jacuzzi dmuchane, które jest rozwiązaniem skierowanym raczej głównie do dorosłych użytkowników niż całej rodziny. Każdy rodzaj basenu cechuje się natomiast zarówno pewnymi wadami, jak i zaletami. 

Basen dmuchany — idealny dla najmłodszych

Basen dmuchany to jedna z najtańszych opcji na rynku oraz jednocześnie najmniej uniwersalna. Tego typu baseny sprawdzą się przede wszystkim dla osób posiadających dzieci i chcących zapewnić im miejsce do zabawy w ogrodzie latem. Cechują się one niewielkimi wymiarami oraz niewielką wysokością ścianek i są w stanie pomieścić kilka metrów sześciennych wody. Do ich zalet zaliczyć można wobec tego:

  • niską cenę, 
  • łatwość przechowywania po sezonie, ze względu na niewielkie wymiary, 
  • małą ilość miejsca potrzebnego do ich ustawienia w ogrodzie. 

Wadami basenów dmuchanych jest natomiast to, że:

  • przeznaczone są one głównie dla najmłodszych, 
  • są podatne na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza przez pazury psów lub kotów, 
  • wymagają regularnego wymieniania w nich wody, gdyż nie mają możliwości podłączenia do nich pomp basenowych. 

Basen rozporowy — jako rozwiązanie pośrednie

Rozwiązaniem pośrednim między basenem stelażowym a dmuchanym są baseny rozporowe, które mają okrągły kształt, a ich forma utrzymywana jest przez rozpierającą ścianki od wewnątrz wodę. Cechują się one więc prostą konstrukcją, jednak ich wysokość pozwala na swobodne korzystanie z nich nawet dorosłym. 

Do zalet basenów rozporowych zaliczyć można:

  • stosunkowo niski koszt,
  • możliwość korzystania z niego przez całą rodzinę, 
  • wykonanie z materiałów odpornych na uszkodzenia, 
  • możliwość podłączenia do nich pomp basenowych,
  • szeroki wybór modeli pod względem ich wymiarów, a co za tym idzie pojemności. 

Jako wady basenów rozporowych wymienić można z kolei:

  • dostępność głównie w okrągłych wariantach, 
  • konieczność stałego kontrolowania procesu ich napełniania, ze względu na ryzyko awarii, 
  • konieczność ich ustawiania na równym terenie. 

Basen stelażowy — zapewniający frajdę całej rodzinie

Ostatnim z rodzajów basenów ogrodowych dostępnych na rynku są modele stelażowe. Wyróżniają się konstrukcją opartą na stalowym stelażu, który podtrzymuje ich kształt. Dzięki temu mogą one przybierać różne kształt i mieć wymiary zbliżone nawet do klasycznych basenów. Cechują się także dużą wysokością, dzięki temu z powodzeniem mogą z nich korzystać także dorośli. 

Basen stelażowy wyróżnia się następującymi zaletami:

  • wysoka wytrzymałość, 
  • szeroki wybór modeli pod względem kształtu i wymiarów,
  • możliwość podłączenia pompy basenowej i filtrów,
  • w przypadku większych modeli pozwala na swobodne pływanie w nim.

Do wad basenów stelażowych zalicza się z kolei:

  • cenę, która jest najwyższa spośród wymienionych modeli, 
  • konieczność posiadania dużej ilości miejsca w ogrodzie na ich ustawienie,
  • problemy z przechowywaniem po sezonie ze względu na ich wymiary.

3 elementy, na które należy zwrócić uwagę wybierając basen ogrodowy

Wybór basenu ogrodowego nie ogranicza się jednak wyłącznie do podjęcia decyzji odnośnie jego rodzaju. Przed jego zakupem należy bowiem zwrócić także uwagę na kilka kluczowych elementów, które będą wpływać na wygodę jego użytkowania oraz trwałość samego produktu. 

Pierwszym z nich jest wobec tego materiał, z jakiego jest wykonany basen ogrodowy. Powinien być on odporny na działanie promieni słonecznych oraz czynniki atmosferyczne, a także przebicia. Najlepsze modele wykonywane są wobec tego z tworzywa PVC wzbogaconego o dodatkowe wzmocnienia tak jak baseny ogrodowe od Intex Market.pl

Drugą kwestią istotną zwłaszcza w przypadku basenów stelażowych i rozporowych jest to, czy sprzedawane są one wraz z osprzętem przeznaczonym do dbania o jakość znajdującej się w nich wody. Składa się na niego przede wszystkim pompa filtrująca wodę. Jeśli nie jest ona dołączana do basenu, trzeba się natomiast liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z jej zakupem. 

Ostatnim ważnym elementem jest rozmiar basenu. Powinien on być dopasowany nie tylko do tego ile osób oraz w jakim wieku ma z niego korzystać, ale przede wszystkim do ilości dostępnego miejsca w ogrodzie. Planując miejsce jego ustawienia, należy pamiętać, że wokół basenu potrzebne będzie także co najmniej 1,5 metra, aby móc swobodnie z niego korzystać. 

Podsumowując, aby wybrać odpowiedni basen ogrodowy, należy przede wszystkim zdecydować się, jaki jego rodzaj będzie odpowiedni i dopasowany do danych potrzeb oraz tego, kto ma z niego korzystać. Dodatkowo istotna jest także jego jakość wykonania i rozmiar. 

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Ile kW pieca na m2, czyli dobór mocy kotła na pellet

Dobranie odpowiedniego pieca jest bardzo ważną decyzją, która może wpłynąć na kolejne długie lata płacenia rachunków. Aby zrobić...

Sufity podwieszane w aranżacji wnętrz – co musisz o nich wiedzieć?

Sufity podwieszane są polecane dla osób, które poszukują interesującego wykończenia przestrzeni. Kiedyś popularne jedynie w budynkach komercyjnych, teraz...

Wiosenna paleta kolorów do salonu – jakie odcienie są modne w tym sezonie?

Wiosna to pora roku, która inspiruje do zmian i odnowy. W przypadku wnętrz, szczególnie salonu, istotną rolę odgrywają...

Wymiana grzejnika w bloku – porady, prawa i obowiązki

Mieszkańcy bloków – szczególnie tych wybudowanych w latach 70. XX – bardzo często nie tylko ze względów estetycznych...