Bateria umywalkowa podtynkowa i natynkowa. Którą z nich warto wybrać?

Oferta firm zajmujących się produkowaniem baterii umywalkowych jest bardzo szeroka. Jednak gdy nie posiadasz specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie, dokonanie wyboru może być naprawdę trudne. Przed podjęciem decyzji, jak ma wyglądać część umywalkowa w Twojej łazience, rozważ najpierw kwestie jej montażu. Bateria natynkowa czy podtynkowa? Ten tekst ułatwi Ci dokonanie prawidłowego wyboru.

Jak odróżnić baterię umywalkową natynkową od podtynkowej?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że armatura natynkowa różni się od podtynkowej sposobem jej montażu oraz ilością części, z których się składa. Bateria natynkowa to wyłącznie jeden element, który montuje się tylko na ścianie. Natomiast armatura podtynkowa posiada dwa elementy: zewnętrzny oraz podtynkowy. 

W porównaniu do baterii jednoelementowej montaż tej dwuelementowej jest znacznie bardziej skomplikowany. Składa się z dwóch etapów. Na początku instaluje się część podtynkową w specjalnie przygotowanym otworze w ścianie. Następnie przyłącza się do tego elementu moduł natynkowy. Natomiast baterie umywalkowe natynkowe montuje się bezpośrednio na ścianie poprzez podłączenie jej do gotowych wyjść wody.

Bateria umywalkowa natynkowa i podtynkowa — zalety

Zakup oraz montaż baterii do umywalek natynkowych to znacznie popularniejsze rozwiązanie. Wpływa na to wiele aspektów, ale przede wszystkim jest to łatwość instalacji tego elementu. Daje to także możliwość prostszego odświeżenia łazienki poprzez wymianę armatury na nowszy model. 

Jako ważną zaletę baterii natynkowej podajemy fakt, że rynek związany z wyposażeniem domu oferuje wiele różnych rodzajów tego typu elementów łazienkowych. To właśnie sprawia, że większość osób decyduje się na ten nieco bardziej tradycyjny rodzaj baterii.

baterie umywalkowe - eksperci łazienek

Natomiast wersja podtynkowa tego elementu armatury pozwala na ogromną swobodę aranżacji swojej umywalki. Do montażu tego typu baterii umywalkowych wybierz odpowiednie miejsce oraz układ. Jedynym ograniczeniem w tej sytuacji może być kubatura Twojej łazienki. W przypadku baterii podtynkowej zaletą jest dowolność wyboru elementów armatury. Jedynymi ograniczeniami stają się wyłącznie Twoja wyobraźnia oraz oferta dostępnych na rynku urządzeń.

Wersja podtynkowa baterii umywalkowej zajmuje niedużo miejsca w łazience, ponieważ spora jej część znajduje się w ścianie i jest ukryta. Większa przepustowość wody liczona w l/min to kolejna zaleta tego typu armatury łazienkowej. Jest to szczególnie ważne przy korzystaniu z wielu urządzeń sanitarnych jednocześnie. 

O czym warto pamiętać, decydując się na baterię podtynkową?

Jak już pisaliśmy, montaż baterii umywalkowej podtynkowej różni się od instalacji armatury łazienkowej natynkowej. Jest o wiele bardziej skomplikowany. Mimo to wiele osób decyduje się właśnie na ten rodzaj baterii. O czym powinieneś pamiętać przed jej zakupem?

Najważniejszy jest rodzaj urządzenia podtynkowego. Warto wiedzieć, że ta część baterii umywalkowej to właśnie serce całego urządzenia, które odpowiada za obsługę parametrów przepływu wody. Zatem warto wiedzieć, ile części armatury można do niego podłączyć. Dobrze jest też zapytać wcześniej o gwarancję na baterię, ponieważ niektóre urządzenia tego typu są nią objęte nawet przez pięć lat. A standardowo wynosi ona dwa lata.

Niemniej ważny jest fakt, że wszystkie części muszą być tej samej firmy. To istotna zasada. Stosowanie się do niej daje możliwość pełnej kompatybilności elementów baterii umywalkowej. 

Zdecydujesz się na omawiane urządzenie w wersji natynkowej czy podtynkowej? Aby podjąć odpowiednią decyzję, sprawdź, jak prezentują się baterie umywalkowe na Ekspercilazienek.pl. Wierzymy, że dokonasz trafnego wyboru.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Stół konferencyjny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Stół konferencyjny to podstawowy element wyposażenia nie tylko każdej sali konferencyjnej, ale w wielu przypadkach również biura. Na...

Samodzielna naprawa spłuczki krok po kroku. Jak naprawić spłuczkę starego typu, a jak podtynkową?

Wiele osób zastanawia się jak naprawić spłuczkę we własnym zakresie. Jest to niewielka, aczkolwiek częsta awaria, która może...

Głośny remont w bloku – do której godziny?

Remont to długo wyczekiwane przedsięwzięcie, które często angażuje nie tylko wszystkich domowników, lecz także osoby trzecie, które często...

Niwelacja terenu na zgłoszenie. O ile można podnieść teren bez pozwolenia? Za brak tych formalności możesz słono zapłacić

Niwelowanie terenu ma na celu sunięcie różnic wysokości na danym obszarze. Głównym celem jest nadanie terenowi pożądanego kształtu,...