Budownictwo pasywne – co to takiego oraz dlaczego warto w nie inwestować?

Domy pasywne to najwyższy standard budynków pod względem zapotrzebowania na energię. Budownictwo pasywne charakteryzuje się tym, że zużycie energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania budynku zostaje ograniczone do minimum. Ogrzewanie budynku zimą, chłodzenie latem, zasilanie sprzętów elektrycznych i elektronicznych, wentylacja. Wykorzystując nowoczesne technologie oraz odnawialne źródła energii elektrycznej, można uczynić swój dom pasywnym. Jakie są korzyści z posiadania takiego budynku?

Niskie koszty eksploatacji

Każdy budynek wymaga energii, aby mógł funkcjonować. Jest ona wykorzystywana jak wyżej wspomnieliśmy do ogrzewania, zasilania, chłodzenia itp. Kiedy jednał zdecydujemy się  zastosować w domu technologie sięgające po OZE, może się okazać że budynek stanie się samowystarczalny. Energia elektryczna będzie pozyskiwana przez panele fotowoltaiczne – przynajmniej w okresie niskiego zachmurzenia. Ogrzewanie budynku może być realizowane przy pomocy pomp ciepła, a za skuteczną wentylację z minimalnymi stratami ciepła odpowiadać będzie rekuperacja. Przekłada się to na niskie miesięczne koszty eksploatacji budynku. Sporo pieniędzy może wówczas pozostać w kieszeni właściciela i domowników.

Ochrona środowiska

Domy pasywne nazywane również są domami zielonymi lub domami ekologicznymi. Dlaczego? Ponieważ są nisko emisyjne. Nie produkują dużych ilości zanieczyszczeń, nie obciążając nimi środowiska naturalnego. Nie korzystają również z tradycyjnych metod ogrzewania, które również nie jest obojętne na ekosystem. Dzięki temu że budownictwo pasywne jest niezależne, pozostaje również odporne na wahania cen i podwyżki nośników energii.

Wzrost wartości

Domy pasywne powoli stają się standardem w Europie oraz Polsce. Zainteresowanie nimi rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu cen energii. Coraz więcej osób chce posiadać dom pasywny – albo zamierza wybudować go samemu, albo kupić już gotowy. Mając taki budynek, możesz być pewien że z roku na rok będzie on zyskiwał na wartości. W odróżnieniu od budownictwa tradycyjnego, które mimo iż solidne, do pasywnych się nie może zaliczyć.

Dom pasywny a konserwacja

Wiele osób odczuwa lęk i strach przed stosowaniem nowoczesnych technologii w swoich domach. Dlaczego? Ponieważ obawiają się czy sobie z nią poradzą oraz czy ewentualne awarie lub usterki będą łatwe do usunięcia. W przypadku budownictwa pasywnego nie można mówić o ryzykach większych niż te, które pojawiają się w tradycyjnie budowanych domach. W nich również może dojść do awarii instalacji centralnego ogrzewania, kotła, klimatyzacji itp. usunięcie usterek w obu rodzajach instalacji będzie odbywać się na podobnych zasadach, a koszty napraw są mocno do siebie zbliżone.

Jak sfinansować budowę domu pasywnego?

Koszt budowy domu w technologii pasywnej może być wyższy niż budowanie domu w technologii tradycyjnej. Jednak początkowo wyższe koszty budowy zostaną zrekompensowane niskimi kosztami eksploatacji. Jeśli jednak brakuje ci jakiejś kwoty na dom pasywny, pożyczka bez BIK może być finansowym boosterem, który pozwoli zrealizować inwestycję. Zwrot pożyczki może nastąpić z zaoszczędzonych środków – co miesiąc będziesz płacił minimalne rachunki.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

W czym moczyć cebulę przed sadzeniem? Wypróbuj tę metodę, a warzywa będą rosły jak szalone

Wiosenne sadzenie cebulek kwiatów czy warzyw to jedno z najważniejszych zadań w ogrodzie. Jednak, aby zapewnić im zdrowy...

Nietypowe grzejniki dekoracyjne do łazienki i pokoju

Kaloryfery pełnią bardzo ważną funkcję użytkową – zapewniają komfort cieplny w pomieszczeniach. Nowoczesne grzejniki wyróżniają się także wysokimi...

Jak wyczyścić rolety?

Przy myciu okien bardzo często pierzemy firanki i zasłony, ale zapominamy o roletach, których czyszczenie na pierwszy rzut...

Jak pozbyć się zapachu gotowanej kapusty? Dorzuć kawałek do garnka. Smród zniknie

Uwielbiasz gołąbki, bigos i kiszoną kapustę, ale po ich gotowaniu musisz wietrzyć cały dom? Poznaj proste triki i...