Chcesz mieć własny domek letniskowy całoroczny? Oto, co musisz wiedzieć.

Wielkimi krokami zbliża się pora letnia, a wraz z nią – szerokie perspektywy wakacyjne. Jednak coraz częściej, gdy przeglądamy oferty zagranicznych kurortów, mamy poczucie, że „to wszystko już było”! Chcemy czegoś nowego: miejsca, w którym będziemy mogli poczuć się swobodnie. Marzymy o prywatnej przestrzeni, jaką przeznaczymy na błogi odpoczynek. To właśnie tam bez skrępowania wyjdziemy rano na taras w ulubionym szlafroku, by wypić kawę w promieniach słonecznych, a wieczorem schowamy się pod klombem na tarasie, posłuchamy świerszczy i zachwycimy się aromatem maciejki. Wszystkie te warunki spełni własny domek letniskowy. Ale czy na pewno zainwestowanie w taką budowlę będzie tak samo sielankowe, jak wydaje się nam wizja spędzania czasu w tym przybytku?

Nie tylko letniskowy

Domki letniskowe coraz częściej okazują się takimi tylko z nazwy. Spora część właścicieli takich budowli decyduje się na zmianę domku letniskowego w całoroczny, w którym będzie można nie tylko spędzić kilka przyjemnych dni, z dala od miejskiego zgiełku, ale również zamieszkać w nim wówczas, gdy przyjdzie na to ochota. Z czasem domek może stać się miejscem, do którego całkowicie przeniesie się nasze codzienne życie.

Decyzja o uczynieniu domku letniskowego całorocznym musi być poprzedzona poznaniem kilku istotnych faktów. Przede wszystkim istotne będzie ocieplenie takiego budynku. W naszym klimacie jest to konieczne! Ten manewr będzie wymagał również powiększenia powierzchni, wzmocnienia konstrukcji wraz z dachem i doposażenia.

Domek letniskowy to inwestycja. Dosłownie!

Znane są przypadki domków letniskowych, których właściciele zdecydowali się na to, by domek z letniskowego stał się całorocznym. Przyczyny są dość oczywiste: oprócz wygody domek całoroczny może z czasem przynieść dotychczasowym mieszkańcom spory zysk. Okazuje się bowiem, że znacznie łatwiej da się sprzedać domek całoroczny, niż miałoby to miejsce w przypadku posiadłości letniskowej.

Domek letniskowy jest ponadto obwarowany nieco innymi obciążeniami prawnymi niż tradycyjny dom. Podatek od nieruchomości letniskowej zwykle jest niższy od tego, który byłby płacony ze względu na posiadanie standardowego domu jednorodzinnego. Jednak to jeden z niewielu plusów inwestycji w domek letniskowy i, być może, przebudowania go w całoroczny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o plusach i minusach takiej inwestycji, przeczytaj artykuł na stronie https://ocieplamyzycie.pl/budowa/dom-letniskowy-caloroczny/ i sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

5 czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania drzwi wejściowych

Wybór drzwi wejściowych do domu lub mieszkania to decyzja, która ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo Twoich bliskich...

Wieszaki na ubrania w stylu holenderskim – wybierz idealny do Twojego wnętrza

Przedpokój stanowi niejako wizytówkę naszego mieszkania. Pełni funkcję praktyczną, ale jest też estetyczną „zapowiedź” tego, w jakim stylu...

Kiedy sadzić żonkile w doniczce i na podwórku? Oto kilka wskazówek, jak stworzyć piękny i kolorowy ogród w swoim otoczeniu

Żonkile to kwiaty, które kojarzą się z wiosną i ciepłymi dniami, ale nie musimy czekać na sezon, aby...

Gont czy blacha – co wybrać na dach?

Gonty bitumiczne, jak i blachy są chętnie wykorzystywanymi materiałami pokrywającymi dach. Dobrze wykończony dach jest ozdobą domu i...