Śruby – działanie, rodzaje i wytrzymałość. Co warto wiedzieć?

Śruby to elementy mechaniczne, które umożliwiają tworzenie połączenia pomiędzy różnymi materiałami. Komponenty te znajdują zastosowanie przy niemal wszystkich pracach remontowanych i budowlanych. Są niezbędne w każdym warsztacie.

Działanie śrub

Zadaniem śrub jest mechaniczne połączenie dwóch różnych elementów. Tworzy się ono dzięki tarciu powierzchni roboczych gwintu na inny materiał, np. drewno. Całość połączenia opiera się na ściskaniu poszczególnych elementów konstrukcji. Ten sposób połączenia zalicza się do bezpośrednich i rozłącznych, dzięki czemu śruby są tak uniwersalne i często spotykane. Śruby dostępne pod linkiem https://www.tme.eu/pl/katalog/sruby_100316/ to elementy niezwykle uniwersalne i skuteczne. Używa ich się zarówno przy pracach domowych, drobnym sprzęcie elektronicznym, jak i przy dużych, masywnych urządzeniach czy maszynach przemysłowych.

Średnica gwintu śruby

Na rynku jest wiele rodzajów śrub, dzięki czemu zwiększa się ich uniwersalność. Każdy może znaleźć to, co mu potrzebne. Pierwszym kryterium, na które zwraca się uwagę, jest średnica gwintu zewnętrznego. Ten musi odpowiadać wielkości gwintu wewnętrznego. Ich wielkość podaje się w calach bądź w systemie metrycznym (M).

Łeb i nacięcie śruby

Kolejny istotny fakt to rodzaj łba i jego nacięcie. Musi on idealnie wpasować się w miejsce, które ma połączyć. Warto przemyśleć, gdzie umiejscowiona będzie śruba i jakie materiały musi łączyć. Niektóre łby są bardziej widoczne, więc nie nadadzą się do np. delikatnych białych półek. Łby najczęściej przyjmują kształt: sześciokątny, stożkowy, kulisty i walcowy. Nacięcia można podzielić na ośmiokątne, proste, kwadratowe, sześciokątne (imbusowe), gwiazdkowe, trójramienne i krzyżowe (PZ bądź PH). Każde nacięcie wymaga innego rodzaju sprzętu, np. śrubokrętu czy wkrętarki.

W naszej ofercie znajdziecie wszystkie sprzęty potrzebne do budowy, remontów, prac warsztatowych czy zadań z dziedziny robotyki. Szukacie śrub i narzędzi do nich? Przyjrzyjcie się naszej bogatej ofercie na tme.eu. Filtry wyszukiwarki umożliwiają zawężenie poszukiwań pod względem odpowiednich rodzajów łbów, nacięć, średnic, jak i rodzaju materiałów. Każdy z produktów spełnia wymagane normy (DIN i ISO).

Wytrzymałość śruby

W zależności od tego, do czego ma służyć dana śruba, wybiera się jej wytrzymałość. Ta określana jest za pomocą dwóch cyfr, zawsze znajdujących się przy opisie śrub. Pierwsza z nich podaje minimalną wartość na rozciąganie (podzielną przez 100). Druga cyfra określa maksymalną plastyczność materiału. Jej wynik uzyskuje się poprzez badanie stopnia odkształcenia, który materiał może wytrzymać, zanim pęknie. Cyfry w opisie śrub mogą wyglądać następująco: 4.4, 8.8, 5.4 czy 10.9. Aby zakupić bardziej wytrzymałe śruby, należy skupić się na tych z wyższymi wartościami liczbowymi. 

Sprawdź także:

Po jakim czasie można chodzić po płytkach?

Płytki to praktyczne wykończenie wnętrz, które prezentuje się niezwykle elegancko. Najczęściej korzystamy z tego rozwiązania w przypadku łazienek,...

Jak urządzić stylową kuchnię w stylu prowansalskim? Estetyka i wygoda w jednym

Kuchnie w stylu prowansalskim zachwycają swoją jasną zabudową, która wprowadza do wnętrza jeszcze więcej światła, ale i praktycznymi...

Krótki przewodnik po klejach do śrub – co warto wiedzieć, zanim zaczniesz pracę?

Specjalistyczny klej do śrub to środek niezbędny, jeśli chcesz maksymalnie zabezpieczyć gwint przed poluzowaniem się lub odkręceniem. Jego...

Nowoczesne systemy szyb przesuwnych tarasowych: innowacyjne rozwiązania dla wnętrza i przestrzeni zewnętrznych

Do większości nowo wybudowanych mieszkań i domów przynależy przestronny balkon lub taras. Właściciele takich nieruchomości mają możliwość spędzania...