Gdy planuje się domowe instalacje, jedną z najważniejszych jest oczywiście wydajny i praktyczny system grzewczy, który zapewni komfort termiczny wszystkim użytkownikom, bez względu na warunki na zewnątrz. Coraz częściej zwraca się uwagę nie tylko na to, jak działa dane urządzenie, ale też na to, czy konkretny grzejnik wpisuje się w założenia estetyczne przestrzeni i projekt całego domu. Jakie grzejniki dekoracyjne najlepiej wybrać do rozmaitych pomieszczeń? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Grzejniki dekoracyjne – funkcjonalne i estetyczne
Zapewnienie ciepła w domowych wnętrza ma kluczowe znaczenie dla komfortu życia w naszym klimacie, gdy przez większą część roku pogoda raczej nie jest szczególnie korzystna. Do tego celu wykorzystuje się rozmaite urządzenia grzewcze – zasilane piecami na paliwa stałe, gazem, elektrycznością lub innymi źródłami energii.
Jakie powinny one być? Przede wszystkim większość osób skupia się oczywiście na wydajności i mocy grzejników. Nie jest to jednak jedyny parametr. Dla kompleksowo planowanych pomieszczeń, urządzanych w zgodzie z aktualnymi trendami, równie ważne są kwestie estetyczne. Dlatego coraz częściej producenci kładą wielki nacisk na walory wizualne grzejników oraz wykonanie ich z dbałością o nawet najmniejszy detal. Bywają zrobione z efektownych materiałów, o ciekawym wykończeniu powierzchni. Wyróżnia je też nietuzinkowy design, odróżniający je znacząco od klasycznych rozwiązań, znanych i stosowanych od lat.
Jaki grzejnik wybrać – modele stałe i mobilne
Przykładanie dużej wagi do wyglądu urządzeń grzewczych przez dekoratorów wnętrz i osoby prywatne, sprawia, że na rynku można spotkać zróżnicowane rozwiązania przewidziane do systemów grzewczych – do zawieszenia na ścianach lub montażu na stałe na podłodze. Podłącza się je do instalacji, która zasila wszystkie grzejniki w całym domu.
Nie jest to jednak jedyna opcja. Niewielkie i efektowne urządzenia grzewcze (zwłaszcza grzejniki elektryczne) o ciekawej formie, stosuje się też jako rozwiązania przenośne, które da się zabrać ze sobą i ustawić w miejscu, gdzie aktualnie potrzebuje się nieco poprawić warunki termiczne. Szeroki wybór tego typu produktów można na przykład znaleźć na stronie Econovli.
Różne aranżacje, różne grzejniki – budowanie kompleksowej aranżacji
Na rynku pojawiają się rozwiązania grzewcze, wpisujące się w zasadzie we wszystkie popularne nurty wnętrzarskie. W zależności od projektu przestrzeni można zdecydować się na modele wykonane z innych materiałów, wyróżniające się oryginalną kolorystyką i wzornictwem. Na co postawić?
W pokojach nowoczesnych i minimalistycznych świetnie sprawdzają się grzejniki z aluminium o gładkiej powierzchni. Często z zewnątrz zamiast klasycznych żeber pojawia się jednolita płyta lub tafla szklana z ciekawym printem, na przykład z motywem liści egzotycznych drzew. Takie produkty ogrzewają i pięknie zdobią miejsca urządzone w duchu skandynawskim, urban jungle lub boho. Do pokojów industrialnych można wybrać masywny grzejnik żeliwny lub mosiężny. Konstrukcje z tych materiałów nadają się niejednokrotnie też do aranżacji art déco lub przestrzeni w duchu retro.
Na co zwracać uwagę, gdy wybiera się idealny grzejnik dla danego miejsca i aranżacji? Podstawą są oczywiście parametry techniczne, jak moc, wielkość etc. Warto jednak też przyjrzeć się właśnie materiałom, z jakich został on wykonany, kształtom i kolorystyce. Pamiętajmy, że każdy grzejnik dekoracyjny musi współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia, co pozwala uzyskać optymalny efekt wizualny.
Wygodna przestrzeń i komfort domowników – dekoracyjne grzejniki do domu
Dlaczego warto zdecydować się na produkty ozdobne w przypadku systemów grzewczych? Grzejniki dekoracyjne to rozwiązania nie odbiegające wydajnością od klasycznych rozwiązań. Wyróżniają się jednak efektownym designem, który dopełnia aranżację i sprawia, że wnętrze prezentuje się jeszcze ciekawiej. Dzięki nim da się zatem zwiększyć wygodę korzystania z pomieszczenia, poprawić komfort cieplny, a także zadbać o najmniejszy nawet detal projektu wnętrza, by jeszcze przyjemniej spędzało się w nim czas, bez względu na porę roku.