Płyta fundamentowa to powierzchnia służąca za podstawę do wznoszenia domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, biurowców i budynków przemysłowych. Ze względu na swoje zalety jest coraz popularniejsza zarówno wśród osób prywatnych, jak i deweloperów. Przed budową domu warto jednak poznać jej cechy.
Jakie zalety ma płyta fundamentowa?
Czas budowy płyty fundamentowej często wynosi przeciętnie 4-6 dni. Sama konstrukcja jest przy tym bardzo odporna na niekorzystne warunki panujące na zewnątrz. Sprawdza się m.in. na terenach, w których są wysokie wody gruntowe lub szkody górnicze. Wynika to z umiejscowienia płyty fundamentowej płytko w ziemi.
Dzięki zastosowaniu betonu o wysokiej wytrzymałości i optymalnemu rozłożeniu ciężaru na płycie budynek nie osiada, a jego ściany nie pękają. Płyta fundamentowa cechuje się też odpornością na mróz, wilgoć i pleśń. Do zalet tej technologii należy też eliminacja mostków termicznych. Dzięki temu w budynku jest cieplej.
Jak powstaje płyta fundamentowa?
Po wymierzeniu terenu przez geodetę ekipa budowlana przystępuje do rozmieszczenia elementów brzegowych. Następnie trzeba je wyrównać, połączyć i uszczelnić. W kolejnych krokach wykonuje się pomiary. Muszą być one bardzo dokładne, czyli pod każdym względem zgodne z planem architektonicznym budowli.
Następnie umieszcza się instalację wodno-kanalizacyjną. Pozwala to przejść do czynności takich jak m.in. montaż zbrojenia. Dopiero później zakłada się system ogrzewania. Po sprawdzeniu szczelności wszystkich instalacji obszar można zalać betonem, a następnie zagęścić go i wyrównać.
Na koniec zabezpiecza się przepusty, ostatecznie wygładza wierzch i zabezpiecza przed warunkami pogodowymi do czasu związania się betonu. Niewielkie, dodatkowe prace wykończeniowe wykonywane są po zestaleniu się płyty fundamentowej.
Jaka jest cena płyty fundamentowej?
Koszt zlecenia budowy płyty fundamentowej można sprawdzić na podstawie technologii PARATi™. Konstrukcje ze zbrojeniem tradycyjnym lub hybrydowym to wydatek ok. 400-600 zł za m². W przypadku montażu ogrzewania wodnego, powietrznego lub elektrycznego cennik płyty fundamentowej oscyluje w granicach 70-170 zł za m².
Warto mieć na uwadze, że do podanych cen trzeba doliczyć podatek VAT. W przypadku budynków mających maksymalnie 300 m² stawka wynosi 8%. Jeśli powierzchnia gmachu jest większa, do ceny płyty fundamentowej trzeba doliczyć podatek w wysokości 23%. Dzięki energooszczędności płyt koszt ten zwraca się na przestrzeni lat.