W salonie koncentruje się życie wszystkich domowników oraz ich gości. To w tym pomieszczeniu spędza się czas na rekreacji, zabawach z dziećmi, codziennych obowiązkach, mniejszych lub większych spotkaniach towarzyskich. Musi być to zatem przestrzeń idealnie zaprojektowana, nie tylko pod względem wyposażenia, ale też oświetlenia. Oprócz standardowych lamp głównych i zadaniowych, w pokoju dziennym warto wykorzystać oświetlenie dekoracyjne. Czym się ono wyróżnia oraz jakie rozwiązania najlepiej wybrać? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Oświetlenie dekoracyjne w salonie, czyli nie tylko praktyczne lampy
W salonach najczęściej wykorzystuje się systemy oświetleniowe, składające się z kilku lamp, spełniających różne role, dostosowane do potrzeb użytkowników. Podstawą jest oczywiście oświetlenie ogólne, dzięki któremu da się wygodnie i bezpiecznie przemieszczać we wnętrzu. Do bardziej precyzyjnych czynności (czytanie, pisanie etc.) stosuje się natomiast lampy zadaniowe, których spory wybór da się znaleźć choćby w Azzardo.
Skoro pokój dzienny ma również stanowić oazę do rodzinnego wypoczynku powinny do niego trafić także urządzenia budujące przytulny klimat, sprzyjający relaksowi i regeneracji. Do tego celu służą właśnie rozwiązania dekoracyjne.
Oświetlenie dekoracyjne – nie tylko oprawy bywają ozdobne
Oświetlenie dekoracyjne to niezmiernie ogólny termin. Zaliczają się do niego dwie główne kategorie produktów. Z jednej strony bowiem każda oprawa ma swoje walory estetyczne, które powinny się wpisywać w konkretne założenia aranżacyjne dla danej przestrzeni. Wybiera się zatem lampy nadające się do pokojów urządzonych w nurcie skandynawskim, nowoczesnym, glamour lub vintage. Okazałe i rozbudowane lampy wiszące, stojące i ścienne są na tyle duże, że stają się ważnym elementem ozdobnym dla danego wnętrza. Powinny zatem współgrać z jego kolorystyką i wzornictwem.
Tak naprawdę jednak nie tylko oprawy lamp stanowią ozdobę pomieszczenia. Ciekawe efekty da się też uzyskać, wykorzystując odpowiednio samo światło. Podświetlenie detali architektonicznych (ścian, sufitów, podłóg) lub elementów wyposażenia (np. mebli) sprawia, że prezentują się one efektownie nawet w ciemnościach, tworząc niepowtarzalny nastrój do przyjemnego spędzania czasu w salonie.
Rodzaje oświetlenia dekoracyjnego – co wybrać?
Do pierwszej kategorii da się zaliczyć wszystkie popularne rodzaje lamp – od standardowych opraw sufitowych i wiszących, do modeli stojących (podłogowych i stołowych), aż do kinkietów. Szczególnie ozdobne bywają oczywiście tradycyjne lub nowoczesne żyrandole i modele stojące o dużej, rozbudowanej konstrukcji, wyposażonej w wiele elementów dekoracyjnych. Sporo przykładów i inspiracji związanych z ciekawym oświetleniem można znaleźć na stronie: artystycznewnetrza.pl.
W przypadku produktów do podświetlania wnętrza najczęściej stosuje się niewielkie oczka wpustowe i reflektory, pozwalające uzyskać oświetlenie punktowe, niejednokrotnie kierowane na konkretny element przestrzeni. Oprócz nich chętnie stosuje się taśmy LED, które bez większego trudu można przykleić do ścian, sufitów, ułożyć między panelami podłogowymi (oświetlenie podłogowe liniowe) lub udekorować nimi meble (np. półki na regale, krawędzie szaf).
Oświetlenie współgrające z nastrojem – nowoczesne rozwiązania LED
Nowoczesne oświetlenie LED ma jeszcze jedną niezmiernie przydatną cechę. Jeśli wybierze się produkty LED RGB, można nie tylko stworzyć przyjemne i kompleksowe oświetlenie dekoracyjne, ale także łatwo dopasowywać je do zmieniających się warunków lub oczekiwań użytkowników.
Tego typu produkty pozwalają bowiem na modyfikację kluczowych parametrów, jak natężenie, temperatura barwowa a nawet kolor światła, by zawsze odpowiadały bieżącym potrzebom. Lampy LED da się też podłączyć do domowego systemu Smart House, by jeszcze bardziej uprościć sterowanie punktami świetlnymi w całym salonie i innych pomieszczeniach.
Pięknie oświetlony i wygodny salon – serce każdego domu
W salonie każdego dnia spędzamy sporo czasu. To miejsce, gdzie spotykają się wszyscy domownicy na rekreacji i wypoczynku. Dobrze dopasowane oświetlenie odgrywa w tym kluczową rolę. Warto zatem zaplanować je z głową oraz wykorzystać optymalne rozwiązania – zarówno do oświetlenia głównego, zadaniowego, jak i dekoracyjnego.