Dioda prostownicza – jak działa i do czego służy?

Diody kojarzą się przede wszystkim z oświetleniem LED, jednak jest to znacznie szersza grupa urządzeń. Zaliczają się do nich też podzespoły elektroniczne, które nie emitują światła, ale odpowiadają za prawidłowe działanie sprzętów podłączonych do sieci. Do grupy takich artykułów należy dioda prostownicza przeznaczona do przewodzenia prądu o dużym natężeniu. Zobacz, na czym polega jej działanie.

Dioda prostownicza – co to jest?

Niemalże każde urządzenie zasilane z sieci elektrycznej jest wyposażone w diody prostownicze. Te niepozornie wyglądające podzespoły pełnią bardzo ważną funkcję, a mianowicie służą do przekształcanie prądu zmiennego na jednokierunkowy. Ważną cechą jest to, że niewielka dioda prostownicza jest w stanie przewodzić prąd nawet o bardzo dużym natężeniu i nie dopuszczać do zwarcia.

Niegdyś standardem były diody prostownicze wykonywane z germanu, obecnie materiał ten został zastąpiony krzemem. Pozwala to osiągnąć znacznie lepsze parametry pracy i wydłużyć żywotność podzespołu. Czasami stosuje się dodatkową obudowę, aby zachować odpowiednią wartość odprowadzania ciepła i zapobiegać przegrzewaniu elementów. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane w przypadku diod prostowniczych przeznaczonych do pracy pod dużym obciążeniem.

Diody prostownicze – rodzaje

Przy klasyfikacji podzespołów stosuje się podział ze względu na moc diody prostowniczej. Rodzaje, jakie można pod tym kątem wyróżnić to urządzenia małej, średniej i dużej mocy. Różnią się one między sobą także wielkością, przeznaczeniem, typem obudowy oraz sposobem podłączenia. Wybór konkretnego rozwiązania zależy więc od efektu, jaki chcesz osiągnąć, montując diody prostownicze. Rodzaje podzespołów o zróżnicowanych parametrach pozwalają na precyzyjne dopasowanie elementu do parametrów sprzętu, który do prawidłowego działania potrzebuje prądu stałego.

Dioda prostownicza – parametry

Wiedząc, jaką metodą ma być podłączona dioda prostownicza, łatwiej będzie dobrać odpowiednie rozwiązanie. Zazwyczaj stosuje się równoległe i szeregowe zespolenie elementów, w zależności od tego, za co ma odpowiadać dioda prostownicza. Parametry, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnego produktu to m.in.:

  • maksymalne dopuszczalne napięcie pracy,
  • maksymalny prąd diody,
  • spadek napięcia na diodzie,
  • maksymalna moc tracona na diodzie,
  • czas odzyskiwania nominalnej zdolności zaporowej.

Wybierając diody prostownicze, parametry pracy powinny być nieco wyższe niż te, wymagane w układzie. Pozwoli to zachować bezpieczny zapas, co zapobiegnie uszkodzeniu podzespołu w razie przekroczenia maksymalnych wartości.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Zalety i wady używania XPS jako materiału izolacyjnego

W dzisiejszym artykule omówimy jedno z popularnych rozwiązań stosowanych w budownictwie, jakim jest materiał izolacyjny — XPS, zwany...

Kanapy do salonu – czym kierować się przy wyborze?

Kanapa to centralny punkt modnego salonu, w którym członkowie rodziny odpoczywają i spędzają swój wolny czas. Taki mebel...

Jak urządzić ogród tanio, ale z klasą? Kilka wartościowych wskazówek

Pomysł na ogród? Może ich być wiele, ale liczy się wygoda i efekt końcowy. Budżetowe rozwiązania pomogą w...

Opadnięte liście – skrzydłokwiat. Dlaczego roślina więdnie? Rozwiązanie problemu może nie być oczywiste

Skrzydłokwiat cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje wyjątkowe cechy, takie jak ciemnozielone, lśniące liście, ozdobne kwiatostany,...