Pompy ciepła – co musisz o nich wiedzieć?

Jeśli szukasz wydajnego i przyjaznego dla środowiska sposobu na ogrzanie domu, pompa ciepła może być idealnym rozwiązaniem. Pompy ciepła działają na zasadzie przenoszenia ciepła z powietrza z zewnątrz do powietrza w domu i mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Koszt eksploatacji pompy ciepła jest zazwyczaj niższy niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych opartych na paliwach kopalnych. Więc jaki jest haczyk? Pompy ciepła nie są tak wydajne jak inne urządzenia domowe i nie można ich używać we wszystkich lokalizacjach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działają pompy ciepła, gdzie możesz z nich korzystać i które modele najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje powietrze zewnętrzne do chłodzenia domu latem i ogrzewania domu zimą. Działa na zasadzie przenoszenia ciepła z jednego miejsca na drugie, wykorzystując do tego energię mechaniczną (elektryczność). Pompy ciepła mogą być używane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i działają z termostatem tak jak każde inne urządzenie w Twoim domu.

Jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła jest w stanie pobrać ciepło z powietrza zewnętrznego i przenieść je do domu. Proces ten wymaga wentylatora, sprężarki i skraplacza (jednostka zewnętrzna). Zimne powietrze jest wciągane przez filtr wlotowy, ogrzewane przez wewnętrzną wężownicę parownika, a następnie wdmuchiwane do domu przez otwory wentylacyjne wokół sufitu lub ściany. Gorące powietrze, które pozostaje po cyklu chłodzenia, jest wydmuchiwane z powrotem na zewnątrz przez filtr wylotowy, który zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do systemu kanałów w domu. Zimą pompa ciepła może być używana jako osuszacz, który wyciąga wilgoć z wnętrza domu i usuwa ją na zewnątrz przez filtr wylotowy.

Gdzie mogę użyć pompy ciepła?

Pompa ciepła doskonale nadaje się do ogrzewania i chłodzenia domów w łagodnym klimacie, gdzie temperatury utrzymują się powyżej zera przez cały rok. Nie jest zbyt wydajny w ekstremalnie upalną lub zimną pogodę, ponieważ temperatura powietrza na zewnątrz musi być względnie stabilna, aby pompa ciepła mogła działać. Jeśli temperatura zmieni się zbyt mocno, nie będzie w stanie pobrać wystarczającej ilości ciepła z powietrza zewnętrznego i Twój dom albo się przegrzeje, albo zamarznie. Dlatego przed zainstalowaniem pompy ciepła należy zawsze skonsultować się z lokalnym zakładem energetycznym.

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym w miesiącach letnich jest bardzo gorąco, pompa ciepła może nie być dla Ciebie odpowiednia, ponieważ w tym czasie nie jest w stanie skutecznie schłodzić domu. W takim przypadku może być lepiej zainstalować centralny system klimatyzacji. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym w miesiącach zimowych jest bardzo zimno, ważne jest, aby mieć zapasowe źródło ogrzewania na wypadek, gdyby pompa ciepła nie była w stanie wykonać swojej pracy. Może to być inna forma ogrzewania elektrycznego (taka jak listwa przypodłogowa) lub system oparty na paliwach kopalnych. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie pompyciepla.pl.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Samodzielne usuwanie azbestu – kara

Warto kilka razy zastanowić się, zanim zdecydujemy się na samodzielne usuwanie azbestu - kara finansowa, jaka grozi za...

Kiedy warto zdecydować się na magnes pierścieniowy z wkrętem?

Jeżeli ktoś użyje nazwy metale ziem rzadkich, nie za bardzo będzie wiadome o co chodzi. Inaczej jednak będzie,...

W jakie podstawowe narzędzia ogrodowe warto się zaopatrzyć?

Narzędzia ogrodnicze to bardzo pożyteczny i niezbędny element wyposażenia każdego ogrodu. Bez wątpienia, w ten sposób można zaoszczędzić...

Kiedy wykorzystuje się agregaty prądotwórcze?

Generatory, czyli agregaty prądotwórcze to urządzenia o bardzo rozległym zastosowaniu. Kiedy stosowane są one najczęściej? Zobacz listę! 1. Podtrzymywanie...