Pompy ciepła – co musisz o nich wiedzieć?

Jeśli szukasz wydajnego i przyjaznego dla środowiska sposobu na ogrzanie domu, pompa ciepła może być idealnym rozwiązaniem. Pompy ciepła działają na zasadzie przenoszenia ciepła z powietrza z zewnątrz do powietrza w domu i mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Koszt eksploatacji pompy ciepła jest zazwyczaj niższy niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych opartych na paliwach kopalnych. Więc jaki jest haczyk? Pompy ciepła nie są tak wydajne jak inne urządzenia domowe i nie można ich używać we wszystkich lokalizacjach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działają pompy ciepła, gdzie możesz z nich korzystać i które modele najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje powietrze zewnętrzne do chłodzenia domu latem i ogrzewania domu zimą. Działa na zasadzie przenoszenia ciepła z jednego miejsca na drugie, wykorzystując do tego energię mechaniczną (elektryczność). Pompy ciepła mogą być używane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i działają z termostatem tak jak każde inne urządzenie w Twoim domu.

Jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła jest w stanie pobrać ciepło z powietrza zewnętrznego i przenieść je do domu. Proces ten wymaga wentylatora, sprężarki i skraplacza (jednostka zewnętrzna). Zimne powietrze jest wciągane przez filtr wlotowy, ogrzewane przez wewnętrzną wężownicę parownika, a następnie wdmuchiwane do domu przez otwory wentylacyjne wokół sufitu lub ściany. Gorące powietrze, które pozostaje po cyklu chłodzenia, jest wydmuchiwane z powrotem na zewnątrz przez filtr wylotowy, który zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do systemu kanałów w domu. Zimą pompa ciepła może być używana jako osuszacz, który wyciąga wilgoć z wnętrza domu i usuwa ją na zewnątrz przez filtr wylotowy.

Gdzie mogę użyć pompy ciepła?

Pompa ciepła doskonale nadaje się do ogrzewania i chłodzenia domów w łagodnym klimacie, gdzie temperatury utrzymują się powyżej zera przez cały rok. Nie jest zbyt wydajny w ekstremalnie upalną lub zimną pogodę, ponieważ temperatura powietrza na zewnątrz musi być względnie stabilna, aby pompa ciepła mogła działać. Jeśli temperatura zmieni się zbyt mocno, nie będzie w stanie pobrać wystarczającej ilości ciepła z powietrza zewnętrznego i Twój dom albo się przegrzeje, albo zamarznie. Dlatego przed zainstalowaniem pompy ciepła należy zawsze skonsultować się z lokalnym zakładem energetycznym.

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym w miesiącach letnich jest bardzo gorąco, pompa ciepła może nie być dla Ciebie odpowiednia, ponieważ w tym czasie nie jest w stanie skutecznie schłodzić domu. W takim przypadku może być lepiej zainstalować centralny system klimatyzacji. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym w miesiącach zimowych jest bardzo zimno, ważne jest, aby mieć zapasowe źródło ogrzewania na wypadek, gdyby pompa ciepła nie była w stanie wykonać swojej pracy. Może to być inna forma ogrzewania elektrycznego (taka jak listwa przypodłogowa) lub system oparty na paliwach kopalnych. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie pompyciepla.pl.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Lampy LED wewnętrzne – jakie są ich rodzaje?

Dzięki oświetleniu LED można starannie zaplanować, jak zostanie oświetlone każde pomieszczenie w naszym domu, gdzie zostanie skierowany strumień,...

Nowoczesne łazienki. Poznaj najnowsze trendy!

Współczesna łazienka to nierzadko salon kąpielowy z prawdziwego zdarzenia, ale też pomieszczenie  o niewielkim metrażu, lecz urządzone niezwykle schludnie....

Fronty akrylowe czy lakierowane?

Projektowanie kuchni jest bardzo często ciężkim zadaniem, a to wszystko przez wymagania klientów, którzy wymyślają coraz to trudniejsze...

Łóżka sypialniane. Na co patrzeć, przy ich wyborze?

Są meble, których wybór wydaje się banalnie prosty. Kiedy jednak zaczynamy szukać tego odpowiedniego i zdajemy sobie sprawę...