Dlaczego jesienią warto stosować dolomit

Nawożenie roślin jest bardzo ważnym elementem dbania o nie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jesienne zasilanie może przynieść zdecydowanie więcej korzyści niż to wiosenne. Jednym z nawozów, które warto wykorzystać jesienią jest dolomit. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się tego, czym właściwie jest ten nawóz i w jaki sposób działa. Wówczas będziemy mogli ocenić, czy może on pomóc naszym roślinom, czy też niekoniecznie.

Dolomit – najważniejsze informacje 

Dolomit to nic innego jak nawóz, który pozyskiwany jest przy pomocy przemiału surowego dolomitu. Bardzo często bywa on określany mianem nawozu magnezowo-wapniowego. To właśnie te pierwiastki występują w dolomicie w największej ilości. Są one niesamowicie cenne dla wielu roślin. Nawóz dolomitowy można zakupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym, zarówno internetowym, jak i stacjonarnym. Warto porównać ceny poszczególnych produktów oraz opinie na ich temat. Wówczas będziemy mogli dokonać najbardziej satysfakcjonującego wyboru..

Co można zyskać dzięki nawożeniu dolomitem jesienią?

Gleba po lecie bywa wyjałowiona i pozbawiona składników odżywczych. Nic więc dziwnego w tym, że sporo osób decyduje się ją nawozić w tym właśnie okresie. Dolomit rozprowadzony jesienią ma szansę przejść wyjątkowo korzystne przemiany w glebie w trakcie zimy. Dzięki temu, gleba będzie doskonale przygotowana pod uprawę. Dolomit sprawi, że gleba będzie także zdecydowanie prościej przyswajać składniki takie jak azot oraz fosfor. Zwiększy się także odporność roślin na przemarzanie, do którego może dojść w zimie. Na tym nadal nie koniec zalet nawożenia dolomitem. Nawóz ten może również zmniejszyć prawdopodobieństwo skażenia gleby metalami ciężkimi. To doskonała wiadomość przede wszystkim dla osób, które zmuszone są uprawiać rośliny przy często uczęszczanych drogach. Co ciekawe, dolomit jest doskonale tolerowany. Dzięki temu, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że jego wykorzystanie pomoże. Raczej nie musimy obawiać się żadnych skutków ubocznych, o ile rzecz jasna przeprowadzimy nawożenie w odpowiedni sposób. 

Jakiego rodzaju gleby warto nawozić dolomitem?

Jeżeli interesuje nas jesienne nawożenie gleby przy pomocy dolomitu, musimy najpierw dowiedzieć się, jakim rodzajom gleb jest on właściwie dedykowany. Dobra wiadomość jest taka, że co do zasady, nawóz magnezowo-wapniowy pokochają wszystkie gleby. Niemniej jednak, szczególnie dobrze na dolomit zareagować mogą gleby lekkie oraz kwaśne. 

Jak nawozić glebę dolomitem?

Aby nawożenie przy pomocy dolomitu miało szansę przynieść oczekiwane rezultaty, musi być przeprowadzone we właściwy sposób. Należy zatem pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim, dolomit musi być rozsypany na pola w bezwietrzny oraz suchy dzień. Nie ma zatem sensu nawozić gleby, gdy pada deszcz lub wieje silny i porywisty wiatr. Jest to po prostu bezcelowe. Niesamowicie istotne jest także to, aby nawóz został wymieszany z glebą na głębokość przynajmniej 20 centymetrów. Nawożenie przy pomocy dolomitu musi być powtarzane mniej więcej co 2-5 lat. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego przypadku. Najodpowiedniejszym czasem na nawożenie przy pomocy dolomitu będzie oczywiście wczesna jesień. Nawóz należy rozsypać po skończonej wegetacji roślin. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie temu, aby nawożenie wykonać wiosną. Jest to całkiem dobra opcja dla zapominalskich. Niemniej jednak, jeśli tylko mamy taką możliwość, zdecydujmy się na nawożenie jesienne. Uzyskamy wówczas najbardziej satysfakcjonujące nas rezultaty.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jaka ukośnica do drewna?

Z racji swojej specyficznej budowy ukośnice do drewna są wręcz niezbędnym wyposażeniem, jeżeli chcesz, aby twój warsztat zawierał...

Pies w wynajmowanym mieszkaniu. Co warto wiedzieć, by uniknąć problemów?

Trzymanie psa czy kota w wynajmowanym mieszkaniu może być wyzwaniem dla każdego miłośnika zwierząt. Zanim jednak zdecydujesz się...

Sianie trawy – jak i kiedy siać trawę?

Marzeniem każdego właściciela domu jednorodzinnego czy ogrodnika opiekującego się publicznie dostępnym ogrodem jest zadbany, soczyście zielony trawnik. Odpowiednie...

Świece jako ozdoba restauracji

Klientów do restauracji przyciąga przede wszystkim wyśmienita kuchnia. To niepodważalny fakt, nad którym nie ma co deliberować. Nie...