Jak urządzić ogród tanio, ale z klasą? Kilka wartościowych wskazówek

Pomysł na ogród? Może ich być wiele, ale liczy się wygoda i efekt końcowy. Budżetowe rozwiązania pomogą w oszczędzaniu, jak i nadać drugie życie niektórym zalegającym przedmiotom. Jak urządzić piękny ogród w wymarzonym stylu? Oto garść podpowiedzi.

Po pierwsze — zaplanuj przestrzeń

Urządzenie ogrodu to nie tylko kwestia wyboru materiałów i roślinności. To przede wszystkim dobry plan, na którym można polegać w trakcie realizacji projektu. Dzięki takiemu podejściu, prawdopodobieństwo, że kupimy czegoś za mało lub za dużo jest bardzo niskie. Tym samym zaoszczędzimy czas i pieniądze, Zakładanie ogrodu krok po kroku i przechodzenie do kolejnych etapów po zakończeniu każdego z nich, to idealny sposób na uniknięcie zniszczeń i konieczności poprawek.

Oszczędzaj już na etapie budowy

Wykorzystanie pozostałości po remoncie lub budowie może być nieoczywistym sposobem na oszczędzanie. Jednak gruz, połamane płyty chodnikowe, cegły czy kamienie stanowią doskonały materiał do wykończenia i aranżacji ogrodu. Dzięki ich strukturze możesz wykorzystać je do otoczenia rabatek, wytyczenia ścieżek czy podzielenia grządek. Uzyskany efekt może niejednego zaskoczyć.

Kolejny dobry pomysł to zagospodarowanie wierzchniej warstwy ziemi urodzajnej z terenu, na którym ma powstać plac budowy pod dom. Po złożeniu jej na pryzmę możemy zasiać na niej rośliny na zielony nawóz, dzięki temu gleba nie ulegnie erozji i wyjałowieniu. Pamiętajmy równie, że nie musimy kupować wszystkich potrzebnych narzędzi np.: glebogryzarki, rozdrabniacza do gałęzi czy nawet pilarki łańcuchowej. Bardzo często można je wypożyczyć zarówno do prac ogrodowych jak i budowlanych.

Meble DIY

Altany, sofy, stoły to najkosztowniejsze elementy wyposażenia ogrodu. Jeśli umiemy zbudować je samodzielnie, świetnie sprawdzą się palety. Pomalowane farbą do drewna i odpowiednio udekorowane stworzą unikalną atmosferę. Jeżeli natomiast nie mamy smykałki do projektów DIY, warto rozejrzeć się za wyprzedażami garażowymi lub skorzystać z oferty komisu meblowego, gdzie z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Odrestaurowane meble z drugiej ręki przeżyją drugą młodość, a my będziemy cieszyć się ich wyglądem i oryginalnością.

Udekoruj świadomie

Nie bez powodu istnieje taki zawód, jak projektant zieleni. Stworzenie pięknego i zarazem funkcjonalnego ogrodu wymaga trochę wyobraźni i wysiłku. Jedną z fundamentalnych zasad, którą powinniśmy się kierować, jest zasada złotego prostokąta. Pozwala na stworzenie zbalansowanej i przyjaznej w użytkowaniu przestrzeni. Poza tym warto pamiętać, że tak samo, jak w sztuce mamy liczne style, tak i w aranżacji zieleni znajdziemy ich kilka.

Aranżacje uzupełnić możemy z wykorzystaniem donic ogrodowych i artystycznie wykonanych kwietników o różnych kształtach. Z łatwością posadzimy w nich ulubione kwiaty oraz zioła. Dzięki temu stworzymy unikalną i wyjątkową dla siebie atmosferę, która będzie nam towarzyszyć przez długie lata.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jak wybrać idealne klamki do okien w Twoim domu?

Klamki okienne to nie tylko elementy użytkowe w domu, ale również detale, które wpływają na wygodę i estetykę...

Czyszczenie wyposażenia gastronomicznego – jak dbać o bezpieczeństwo żywności w kuchni?

Sprzęt gastronomiczny utrzymany w czystości to podstawa higieny w każdej restauracyjnej kuchni. Wszelkie powierzchnie mające kontakt z żywnością...

Dofinansowanie do prądu. Sprawdź, jak uzyskać dopłatę dla gospodarstw domowych!

W marcu już ruszyły pierwsze dopłaty do prądu. 2022 rok miał zostać rozpoczęty projektem dopłat w postaci dodatku...

Piasek do piaskownicy – Ile piasku do piaskownicy?

Jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej popularnych elementów na każdym placu zabaw jest oczywiście piaskownicy. Wielu rodziców, a...