Dlaczego warto posiadać krzew żurawiny w swoim ogrodzie?

Choć żurawina nie należy do krzewów, które są proste w uprawie, wiele osób ceni ją za wyjątkowe walory smakowe, korzystny wpływ na zdrowie, a także dekoracyjny wygląd. Z jakimi korzyściami wiąże się posiadanie krzewu żurawiny we własnym ogrodzie?

Owoce żurawiny, a przyjemne doznania smakowe

Istnieją dwa podstawowe gatunki żurawiny hodowane w ogródkach — błotna oraz wieloowocowa. Oba z nich doskonale się sprawdzą do przygotowywania przepysznych przetworów. Pomimo że nie zaleca się spożywania żurawiny, ze względu na charakterystyczną cierpkość i kwaśność, odpowiednia obróbka owocu umożliwia uzyskanie doskonałej kompozycji smakowej. Suszona żurawina może stanowić składnik owocowej herbatki, a także smacznych ciast i babeczek. Ze świeżych owoców można z kolei przygotować przepyszną nalewkę, a także konfiturę. Sos żurawinowy może dobrze współgrać ze smakiem mięs, takich, jak m.in. indyk. Konfitura z kolei idealnie komponuje się ze smakiem budyniów i kaszy manny. Znanym i cenionym połączeniem jest również grillowany oscypek z dodatkiem żurawiny. Owoc ten stanowi również składnik zarówno słodkich, jak i słonych farszów.

Owoc żurawiny z własnego krzewu – właściwości zdrowotne

Pierwszych owoców żurawiny można się spodziewać po ok. trzech latach od momentu zasadzenia. To niezwykłe bogactwo właściwości zdrowotnych. Owoc ten jest bogaty w takie witaminy jak C i E. Z tego względu spożycie przetworów, gdzie została ona wykorzystana jako składnik, może wzmacniać odporność, a dodatkowo zapobiegać powstaniu stanów zapalnych. Żurawina jest również ceniona za właściwości przeciwbakteryjne. Spożycie tego składnika jest zalecane w przypadku chorób nerek, takich jak m.in. zapalenie kłębuszków, a także problemów z funkcjonowaniem układu moczowego wynikającego z takich chorób, jak m.in. zapalenie moczowodu. Do zapalenia pęcherza dochodzi najczęściej poprzez przeniknięciu do niego bakterii, a właściwości żurawiny przyczyniają się do ich rozpuszczenia.

Ponadto owoc ten może mieć właściwości łagodzące różnego rodzaju choroby wątroby. Bogactwo zawartych w żurawinie przeciwutleniaczy spowalnia proces starzenia się organizmu, a jednocześnie zapobiega powstawaniu nowotworów. Pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego związane z m.in. przyspieszoną perystaltyką jelit jest zapewniony dzięki dużej zawartości błonnika. Ciekawym elementem dekoracyjnym ciast, ciasteczek i tortów może być z kolei żurawina w cukrze. W tym wypadku będzie ona maczana w specjalnym syropie ugotowanym na bazie cukru, wody oraz, jeśli istnieje taka potrzeba, dowolnego aromatu o smaku m.in. róży.

Krzew owocowy żurawiny – aspekt wizualny

Krzew owocowy żurawiny jest również ceniony za walory estetyczne. Gałązki oraz owoce żurawiny są szczególnie chętnie wykorzystywane, jako dekoracje z okazji świąt Bożego Narodzenia. Żurawina może być wykorzystana do dekorowania stołu, wieńca, a także różnego rodzaju ozdób np. na choinkę. W tym celu idealnie sprawdzi się świeżo zerwany owoc, ponieważ ze względu na miękkość można ją bez problemu nawlekać, tworząc różne kompozycje. Owoce żurawiny mogą się również doskonale sprawdzić w formie ozdoby świecznika. Atrakcyjnie wizualnie prezentuje się również żurawina umieszczona w słoikach. Gałązka żurawiny może się również okazale prezentować, jeśli zostanie umieszczona w wazonie.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jakie są nowoczesne akcesoria meblowe i które warto wybrać?

Poszukujesz inspiracji, aby odświeżyć swoje wnętrza? Zastanawiasz się, jakie nowoczesne akcesoria meblowe warto wybrać, aby stworzyć wyjątkową aranżację?...

Czy muszę należeć do wspólnoty mieszkaniowej? Aktualny poradnik dla właścicieli lokali

Zakup mieszkania w bloku to dla wielu osób ważny etap życia. Warto jednak pamiętać, że poza wieloma pozytywnymi...

Jak podłączyć pompę do basenu?

Wiele osób chciałoby posiadać przydomowy basen. Nie zawsze jednak wiadomo, jak działają poszczególne elementy jego wyposażenia, na przykład...

Znak strefa zamieszkania. Zasady panujące w tym miejscu mogą Cię zaskoczyć!

Znak "Strefa Zamieszkania" to jeden z oznaczeń drogowych, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i stworzenie...