Łóżka sypialniane. Na co patrzeć, przy ich wyborze?

Są meble, których wybór wydaje się banalnie prosty. Kiedy jednak zaczynamy szukać tego odpowiedniego i zdajemy sobie sprawę z różnych możliwości, wszystko nagle się komplikuje. I to właśnie łóżko jest często taką niespodzianką. Oferta łóżek do sypialni jest bowiem bardzo zróżnicowana. Do wyboru są łóżka o różnych rozmiarach, konstrukcji i designie. Na co powinniśmy patrzeć przy zakupie łóżka do sypialni, aby być z niego później w pełni zadowolonym? Już podpowiadamy!

Łóżka do sypialni i ich rozmiar – podstawa!

Wyposażenie sypialni to szczególna kategoria mebli, które mają za zadanie zapewnić nam jak największy komfort snu i wypoczynku. Bardzo często sypialnia jest również połączona z garderobą w postaci szafy i komód. Biorąc pod uwagę, że łóżka sypialniane są z reguły konstrukcjami dość gabarytowymi, to w przypadku małych pomieszczeń czasami trudno zachować przestrzenny balans. Przez to umeblowana już sypialnia może być zbyt ciasna, a poruszanie się po niej mało wygodne. Odpowiednio dobrany rozmiar łóżka do sypialni może w tej kwestii bardzo dużo zmienić. W standardzie znaleźć można łóżka w rozmiarze:

  • 140 cm x 200 cm
  • 160 cm x 200 cm
  • 180 cm x 200 cm

Jak widać, różnią się one swoją szerokością. W niedużej sypialni dwadzieścia centymetrów mniej może zrobić olbrzymią różnicę. Pomiędzy najmniejszym łóżkiem a największym jest aż czterdzieści centymetrów różnicy – czyli całkiem sporo. Optymalny jest rozmiar 160 cm x 200 cm, który umożliwia w pełni wygodny sen dla dwójki osób. Przy czym są to rozmiary łóżek sypialnianych podawane przez producentów i dotyczą one przestrzeni do spania. Dlatego kupując łóżko, trzeba sprawdzić, jakie są jego faktyczne rozmiary. Zazwyczaj różnica wynosi kilkanaście lub dwadzieścia kilka centymetrów.

Nowoczesne łóżka, czyli funkcjonalność!

Chociaż podstawową rolą łóżka jest zapewnienie komfortowego miejsca do spania, to może stać się ono również niezwykle praktycznym i pojemnym schowkiem. Nowoczesne łóżka do sypialni z pojemnikiem są wyposażone w specjalne wewnętrzne kontenery, w których można chować pościel czy koce, a w przypadku małych przestrzeni, traktować je jako schowki na szereg innych rzeczy. Niestety, nie wszystkie łóżka są wyposażone w taki pojemnik, dlatego warto przed zakupem sprawdzić, czy łóżko, którym się interesujemy, jest w niego zaopatrzone. Szkoda bowiem rezygnować z tak dużej przestrzeni magazynowej – zwłaszcza w małej sypialni.

Ponadto ciekawym rozwiązaniem, które jest bardzo funkcjonalne, a przy tym niezwykle designerskie, są łóżka z wezgłowiem. Taka konstrukcja zabezpiecza ścianę za głową, a w przypadku łóżek tapicerowanych stanowi również niezwykle wygodne oparcie.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Listwa przypodłogowa

Listwy przypodłogowe to nie tylko praktyczny, ale i estetyczny element wykończeniowy każdego wnętrza. Pełnią one wiele funkcji, z...

Czosnek na mszyce – przepis na skuteczny preparat

Drobne owady o długim i cienkim ciele potrafią skutecznie popsuć humor każdego, kto uprawia warzywa lub kwiaty zarówno...

O co chodzi z domami bez pozwolenia? Gdzie szukać projektów?

Budowa domu to marzenie wielu z nas. Proces ten może być jednak długotrwały i skomplikowany, szczególnie kiedy dochodzi...

Uciążliwe szczekanie psa w bloku. Gdzie zgłosić się z tym problemem? Poradnik dla mieszkańców

Posiadanie psa to wielka radość, jednak czasami może to być źródłem frustracji, zwłaszcza jeśli mieszka się w bloku...