Dlaczego warto zamontować całoroczne zadaszenie tarasu?

Odpoczynek na tarasie możliwy jest nie tylko latem. Jeśli jednak chcemy cieszyć się tym luksusem od jesieni do wiosny, warto pomyśleć o całorocznym zadaszeniu. To rozwiązanie niesie ze sobą dużo korzyści. Niektóre zapewne nie przyszły ci na myśl.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać?

Wybór rodzaju zadaszenia tarasu będzie uzależniony od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Trzeba jednak pamiętać, że samo zadaszenie powinno być spójne stylistycznie i kolorystycznie z bryłą budynku. Warto szukać tam, gdzie oferowana jest różnorodność. Zadaszenia tarasów w ogrodosfera.pl to wybór między drewnem a aluminium, wiatami, pergolami, ogrodami zimowymi. Warto już na wstępie zadecydować, czy zadaszenie będzie całkowicie, czy tylko półprzezroczyste.

Aluminiowe pergole tarasowe są uniwersalne, będą pasowały do wszystkich typów domów. Poliwęglanowe panele użyte w zadaszeniu są odporne na czynniki atmosferyczne, nie blakną i nie matowieją. Nie jest im straszny deszcz, a nawet grad.

Drewniane wiaty tarasowe nie tylko pięknie wyglądają, ale też doskonale chronią przed słońcem, deszczem, wiatrem, opadającymi liśćmi itp. W ich przypadku dużym plusem jest możliwość dobrania koloru drewna do koloru elewacji lub wykończenia budynku. Podobnie jak w przypadku pergoli aluminiowej do budowy zadaszenia używa się paneli z poliwęglanu.

Ogrody zimowe z transparentnych paneli to propozycja dla osób, które potrzebują ochrony nie tylko przed deszczem lub śniegiem, ale też przed wiatrem. Ogród zimowy może być ogrzewany. Chociaż samo słowo „ogród” kojarzone jest przede wszystkim z roślinami, pod takim zadaszeniem bez problemu można ustawić zestawi wypoczynkowy.

Z ogrodu zimowego można oczywiście korzystać także latem.

Dzięki zadaszeniu tarasu nie musisz się martwić o meble ogrodowe

Taras bardzo często traktowany jest jak dodatkowy salon, zwłaszcza latem. Ustawiamy na nim meble i dodatki, i… drżymy przed deszczem. Dzięki zadaszeniu nie musimy się martwić o wyposażenie tarasu. Będzie ono chronione zarówno przed deszczem, jak i promieniowaniem UV. To ważne, bo wbrew pozorom to słońce robi większą krzywdę meblom z tworzyw sztucznych, powodując ich blaknięcie. Podobnie rzecz ma się z meblami obiciowymi, poduszkami, materacami itp. Ograniczenie promieniowania słonecznego poprawi żywotność ich kolorów. Jednak późną jesienią meble obiciowe lepiej jest schować w suchym miejscu.

No i najważniejsze – dach nad tarasem pozwala cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu także w czasie deszczu.

Zadaszony taras to idealne rozwiązanie na sezon zimowy

Zimowy odpoczynek na tarasie brzmi może nieco abstrakcyjnie, ale jest jak najbardziej możliwy. Oczywiście pod warunkiem, że taras jest zadaszony i że zadbamy o jego ogrzanie np. za pomocą promienników ciepła lub parasoli grzewczych. Tyle wystarczy, by wypić kawę na tarasie, ciesząc się widokiem ośnieżonego ogrodu. Ta opcja na pewno przypadnie do gustu rodzicom małych dzieci, które wymagają nadzoru przy zabawie na świeżym powietrzu.

Masz zadaszony taras? Postaw na nim kwiaty!

Kwiaty doniczkowe mają bardzo szczególne wymagania. Nie wszystkie lubią wilgoć. Sukulenty wręcz kochają suchą ziemię. Zadaszony taras pozwala na kontrolowanie wilgotności ziemi w donicach, jednocześnie gwarantuje roślinom światłolubnym dopływ światła słonecznego przez wiele godzin w ciągu dnia. W warunkach domowych nigdy nie osiągniemy porównywalnych warunków.

Jeśli zdecydujemy się na zadaszenie tarasu w formie ogrodu zimowego, możemy hodować na nim rośliny przez cały rok.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jeden materiał, szereg możliwości – betonowe donice marki Jadar

Donica ogrodowa to nieodzowna część każdego ogrodu. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorów, kształtów i wielu rozmiarach,...

Grzyb na ścianie – jak usunąć?

Grzyb na ścianie to nie tylko problem natury estetycznej. Charakterystyczne czarne plamy, które pojawiają się przy zbyt wysokiej...

Jak nadać połysk matowym płytkom?

Jednym z najbardziej popularnych materiałów do wykańczania ścian i podłóg w łazienkach oraz kuchniach są płytki ceramiczne. Obecnie...

Jakie są największe zalety budowy domków bez pozwolenia?

Czy w Polsce można legalnie wybudować domek bez pozwolenia? Tak, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 m2. Wówczas,...