Drzwi dwuskrzydłowe wewnętrzne: w jakich aranżacjach się sprawdzą?

Drzwi dwuskrzydłowe – poza swoją praktyczną funkcją – sprawdzają się doskonale również jako dekoracyjny element wnętrza. Dobrze dobrany do aranżacji model nie wymaga ukrywania, wręcz przeciwnie – wyeksponowania. Jak dobrać dwuskrzydłowe drzwi do pomieszczenia i w których stylach wnętrzarskich najlepiej odnajdą się takie modele?

Drzwi dwuskrzydłowe – praktyczne i designerskie

Drzwi dwuskrzydłowe wewnętrzne mają duże rozmiary i mogą wydawać się masywnym i niezbyt stylowym elementem wyposażenia wnętrza. Nic bardziej mylnego! Współczesne trendy w designie chętnie sięgają po to rozwiązanie. W sprytny sposób pomagają oddzielić pomieszczenia, takie jak salon i kuchnia czy sypialnia i pracownia (gabinet).

W jakich stylach szczególnie świetnie sprawdzają się tego typu modele? W zasadzie we wszystkich! Z jednej strony doskonale uzupełniają mieszkania urządzone w estetyce luksusowej, np. glamour, klasycznej, retro, hampton czy biedermeier. Z drugiej zaś – mogą stanowić wyrazisty element dekoracyjny wnętrz loftowych i minimalistycznych, w których stroni się od nadmiaru dekoracji.

Drzwi dwuskrzydłowe – aranżacja w stylu klasycznym

Styl klasyczny wyróżnia się przede wszystkim jakością i elegancją. Podstawowym surowcem jest drewno, z którego wykonane są masywne meble. Ściany bywają pokryte tapetą w subtelny wzór, ale z reguły kolorystyka wnętrz jest stonowana. Drzwi dwuskrzydłowe, łączące na przykład salon z kuchnią również powinny wpisywać się w te założenia. Najlepszy będzie więc model dosyć masywny, ale jednocześnie prosty w formie. Jeśli zaś chodzi o kolorystykę, trzeba dopasować ją do pomieszczeń. W stylu klasycznym raczej stawia się na spójność i harmonię niż na kontrasty. Jeśli więc ściany są białe, drzwi dobrze jest również wybrać w tym kolorze.

Drzwi dwuskrzydłowe w mieszkaniu glamour

Styl glamour również jest elegancki, ale charakteryzuje go widoczny luksus i przepych. W tym przypadku można poszaleć z dekoracjami! Meble często są stylizowane na barokowe, chętnie korzysta się z kryształów i złota lub srebra. Tutaj nie ma miejsca na proste, zwykłe drzwi. Model, który „nadąży” za tą estetyką, powinien również mieć jakieś zdobienia. Pięknie wyglądają wszelkiego rodzaju frezy – mniej lub bardziej dekoracyjne. Choć ze względu na dekoracyjność tego stylu, drzwi w salonie glamour z pewnością nie będą rzucały się w oczy jako pierwsze, warto zadbać, aby nie odstawały od reszty wyposażenia.

Drzwi dwuskrzydłowe w mieszkaniu loftowym

Styl loftowy inspirowany jest fabrycznymi, surowymi przestrzeniami. Wykorzystuje się w nim cegłę, beton, metal i drewno. Nie jest mocno dekoracyjny, ale ma wyrazisty charakter. Każde industrialne wnętrze jest inne – estetyka ta zostawia bowiem całkiem spore pole do popisu. Dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne w tym przypadku sprawdzą się na przykład w przejściu między sypialnią a gabinetem czy pracownią. Bardzo charakterystycznym wyborem będzie model przeszklony ze szprosami. Świetnie sprawdzą się także drzwi przesuwne zamontowane na metalowej, widocznej szynie.

Drzwi dwuskrzydłowe w stylu hampton

Styl hampton to estetyka lekka, przyjemna, ale wciąż elegancka. Inspiracją do tego typu mieszkań są wnętrza luksusowych rezydencji letnich, należących do bogatych mieszkańców Nowego Jorku. Nietrudno więc sobie wyobrazić, że w takich domach ma być jakościowo, luksusowo i pięknie. Jeśli chodzi o kolorystykę, dominują tu barwy naturalne oraz wszelkiego rodzaju odcienie niebieskiego. Hampton czerpie bowiem inspiracje ze stylu marynistycznego i udanie łączy je z klasyką i elementami glamour. Dwuskrzydłowe drzwi w takim domu mogą być na przykład łącznikiem między sypialnią a salonem. Jaki model wybrać? Najlepiej dość prosty, bez finezyjnych ornamentów i frezów, w jasnym, stonowanym kolorze: białym, błękitnym albo ecru.

Drzwi dwuskrzydłowe to rozwiązanie, które poza aspektem praktycznym stanowi także oryginalny dodatek do wnętrza. Wybór odpowiedniego modelu podkreśli charakter mieszkania i doda mu oryginalności.

Sprawdź także:

Panele winylowe jako doskonałe rozwiązanie dla każdego wnętrza – wszystko co musisz wiedzieć!

Podłogi to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych w każdym domu. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się...

Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Cena 2022. Poznaj rodzaje domów prefabrykowanych

Dom z prefabrykatów może być świetną alternatywą do domów modułowych. Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Cena, jak i...

Nietypowe grzejniki dekoracyjne do łazienki i pokoju

Kaloryfery pełnią bardzo ważną funkcję użytkową – zapewniają komfort cieplny w pomieszczeniach. Nowoczesne grzejniki wyróżniają się także wysokimi...

Co to jest bawełna renforce i jakie ma właściwości?

Bawełna wykorzystywana jest przez człowieka nieprzerwanie od ponad pięciu tysięcy lat. Bawełniane tkaniny mają bardzo wiele zalet i...