Planowaniu budowy domu zwykle towarzyszą spore emocje. Zwłaszcza jeśli jest finansowana kredytem na budowę domu. W tym przypadku lepiej jednak odsunąć je na bok i podjąć przemyślane decyzje. Poniżej przeczytasz więcej o warunkach, na jakie możesz liczyć.
Na czym polegają kredyty hipoteczne na budowę domu?
Budowa domu to jedna z inicjatyw, jakie można sfinansować przy pomocy kredytów mieszkaniowych. Również w tym przypadku podstawowym zabezpieczeniem, co jest niezwykle ważne z perspektywy zarówno kredytodawcy, jak i kredytobiorcy, jest hipoteka nieruchomości. Oczywiście o ile standardowe kredyty hipoteczne dotyczą już istniejących mieszkań czy domów, kredyty na budowę domu dotyczą budynków, które dopiero mają powstać. I ten fakt znajduje przełożenie na wymagania banków oraz sposób wypłaty środków.
Przede wszystkim kredyt na budowy jest wypłacany w transzach. Uzyskanie kolejnego przelewu będzie możliwe dopiero po ukończeniu kolejnych etapów prac budowlanych. Wiąże się to więc z koniecznością zachowania zdecydowanie większej dyscypliny, ale także dużo lepszego przygotowania do całego procesu.
Kredyt na budowę domu: na co zwrócić uwagę?
Popełnienie błędów już na etapie wyboru ofert i składania wniosku może nawet uniemożliwić uzyskanie finansowania, a z pewnością przełoży się na zdecydowanie wyższe koszty. Od czego zacząć, aby ich uniknąć? Dobrym punktem wyjścia jest uzupełnienie informacji o kredycie na budowę domu dzięki temu artykułowi na Blogu Kredytowym: https://blogkredytowy.pl/kredyt-na-budowe-domu/.
Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę.
Absolutną podstawą jest przygotowanie odpowiedniego kosztorysu i planu prac budowlanych. Jeśli okaże się, że finalne koszty inwestycji będą wyższe od tych założonych, możesz mieć problem z ukończeniem wskazanych w harmonogramie prac, a co za tym idzie również uzyskaniem kolejnej transzy kredytu. Warto więc współpracować z profesjonalistami.
Warunki uzyskania kredytu hipotecznego na budowę domu
Uzyskanie kredytów hipotecznych na budowę domu będzie nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku kredytu na zakup już istniejącej nieruchomości. Cały proces poprzedzający podpisanie umowy kredytowej będzie dłuższy ze względu na konieczność zapewnienia dodatkowych dokumentów umożliwiających ocenę planowanej inwestycji. Wiele elementów jest jednak wspólny.
Podstawowe warunki to:
- Posiadanie zdolności kredytowej pozwalającej Ci na uzyskanie zobowiązania w oczekiwanej kwocie,
- Wniesienie wkładu własnego: w przypadku kredytu na budowę domu możesz w tym charakterze potraktować m.in. działkę budowlaną czy poniesione do tej pory wydatki związane z inwestycją, np. zakup projektu budowlanego czy materiałów,
- Spełnienie innych warunków banku wobec kredytobiorców (np. minimalnego stażu pracy, maksymalnego wieku, posiadania dochodów ze źródeł aprobowanych przez kredytodawcę).
Ważną kwestią są jednak wymogi dotyczące samej inwestycji. Banki mają swoje oczekiwania wobec minimalnej kwoty (w przeliczeniu na metr kwadratowy), która w ich przekonaniu ma umożliwić realizację prac. W różny sposób mogą definiować standard wykończenia, do jakiego trzeba będzie doprowadzić umowę.
Warunki kredytu na budowę domu: na co możesz liczyć?
Jak widzisz, samo wnioskowanie o finansowanie będzie nieco bardziej skomplikowane. Dobra wiadomość jest jednak taka, że warunki kredytu na budowę domu, jakie zaproponuje Ci bank, co do zasady nie różnią się od tych, na jakie mogą liczyć kredytobiorcy nabywający istniejące nieruchomości. Miesięczna rata będzie więc taka sama.
Również w tym segmencie produktów masz możliwość samodzielnego zdefiniowania określonych parametrów kredytu – możesz więc zdecydować się na oprocentowanie okresowo stałe lub zmienne oraz raty równe lub malejące.