Dywany orientalne w nowoczesnych wnętrzach — najciekawsze inspiracje

Moda lubi się powtarzać i na nowo zaskakiwać. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że dywany orientalne wróciły do łask. Projektanci wnętrz zachęcają do wyboru oryginalnych aranżacji z nietuzinkowymi dodatkami, a takimi właśnie są dobrej jakości dywany ze Wschodu. Chcesz odmienić swoje wnętrze w dobrym stylu? Nie musisz planować remontu — wystarczy, że zmienisz dywan!

Orientalne dywany

Na początek trzeba zaznaczyć, że dywany orientalne to nie tylko dywany perskie. Poza Iranem, czyli dawną Persją, wiele innych krajów wschodnich szczyci się produkcją tych zachwycających dywanów. Z pozoru wszystkie wyglądają podobnie, dlatego niezależnie od pochodzenia nazywane są dywanami perskimi lub tureckimi, jednak różnią się od siebie pod względem symboli i kolorów. 

Materiały wykorzystywane do ich produkcji to wełna i jedwab — w zależności od kraju pochodzenia proporcje tych tkanin mogą się różnić. Ponadto do koloryzacji stosuje się wyłącznie naturalne barwniki, a w niektórych przypadkach barwników nie stosuje się wcale. 

Dywany orientalne to bogata kolorystyka i wzornictwo oraz przede wszystkim tradycja tkacka, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dywany są tkane ręcznie, a ich twórcy pieczołowicie dopracowują każdy najdrobniejszy szczegół. Nie ma wątpliwości, że orientalne dywany to swoiste dzieła sztuki. 

Dywany perskie

Można je spotkać również pod nazwą „dywany irańskie” i nie jest to błąd, ponieważ, jak już wspomnieliśmy wyżej, dzisiejszy Iran kiedyś nazywany był Persją. Dywany perskie uchodzą za najcenniejszy rodzaj dywanów orientalnych, dlatego że to właśnie w Persji od wieków kultywowano rzemiosło tkackie i to właśnie tam zaczęto postrzegać dywany jako nieodłączny element aranżacji wnętrz oraz produkt ściśle związany z kulturą. 

Najczęstszym motywem występującym na dywanach perskich jest medalion, czyli symbol oka lub słońca, wokół którego rozrasta się bujne wzornictwo, najczęściej roślinne. Jeśli chodzi o kolory, będą to czerwień, brąz, zieleń oraz kolor kremowy. 

dywany tureckie

Dywany pakistańskie

Dywan orientalny z Pakistanu może łudząco przypominać dywan perski, ponieważ dominująca kolorystyka jest niemal taka sama. Pakistańczycy bardzo chętnie uciekają się do głębokich kolorów bordo, czerwieni i koralu, a także brązów i beżów. Charakterystyczną cechą tych dywanów jest połysk, dzięki któremu wyglądają, jakby zostały wykonane z jedwabiu. Tak naprawdę tkane są z wysokiej jakości wełny, dlatego też są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

Dywany indyjskie

Dywany z Indii tkane są z samej wełny, samego jedwabiu lub łączy się jedno i drugie. Niezależnie od materiału są tkane bardzo gęsto, przez co ich struktura jest solidna i trwała. Jeśli zaś chodzi o aspekt wizualny, dywany te cechuje różnorodność. Klasyczne dywany indyjskie to przede wszystkim roślinne ornamenty i feeria kolorów — od zieleni aż po czerwień. Z drugiej strony można znaleźć też egzemplarze utrzymane w stonowanych barwach, takich jak beże czy szarości. 

Dywany chińskie

Chińskie dywany orientalne odznaczają się wyjątkową elegancją. Kolory, które dominują to niebieski, różowy i kremowy, a więc barwy pastelowe. Na dywanach chińskich dominują symbole związane z wierzeniami i religią, ale nie brakuje figur geometrycznych i roślin. Kwiaty, zwłaszcza różowe, są często powtarzającym się motywem. 

Do jakich wnętrz pasują dywany orientalne?

Dywan orientalny to dodatek niezwykle ekskluzywny, który wprowadza do wnętrza dużą dozę dobrego smaku. Ponadto dywany orientalne są z jednej strony miłe w dotyku, a z drugiej solidne i wytrzymałe. Jest to inwestycja na lata, więc warto się zastanowić, czy taki dywan na pewno nadaje się do naszego domu. 

Styl etno 

Jeśli w Twoim salonie dominuje styl etnograficzny, dywan orientalny będzie strzałem w dziesiątkę! Aranżacje w stylu etno charakteryzują się połączeniem klasyki z egzotyką. Ten rodzaj wystroju można śmiało nazwać mieszanką egzotyczną. Mile widziane są tu żywe kolory oraz wzornictwo charakterystyczne dla kultur azjatyckich, afrykańskich i południowoamerykańskich. Metaforycznie rzecz ujmując, jest to naturalne środowisko dla dywanu orientalnego! 

pokój w stylu etno

Styl boho 

W ostatnich sezonach dużo mówi się o boho. Jest to styl silnie związany z naturą, ale też wyluzowanym podejściem, bez nadęcia i zbędnych elementów. Liczy się wygoda, swoboda i przytulny charakter. Powstaje pytanie, czy taka przestrzeń będzie odpowiednia dla dywanu perskiego bądź indyjskiego. Sceptyków uspokajamy — styl boho jest otwarty na przełamywanie schematów, a w tym przypadku i tak nie jest to drastyczne. Przecież roślinność to jeden z głównych motywów pojawiających na dywanach orientalnych, a jeśli intensywne kolory budzą w nas niepokój, wybierzmy zgaszone brązy, beże i szarości. 

Styl retro 

Styl retro w nowoczesnym wydaniu jest bardzo ekscentryczny. Wszystko wygląda tak, jakby było “powyrywane” z różnych miejsc i wklejone w jedną przestrzeń, a jednak tworzy to interesującą całość. Warto zainspirować się mieszkaniami z dawnych lat i przenieść niektóre elementy do swojego domu. A tak się składa, że w latach 60. dywany perskie były uwielbiane przez Polaków. Niemal w każdym domu — czy to w salonie, czy w przedpokoju — był dywan perski. Dziś ze łzą w oku wracamy wspomnieniami do tych czasów, ale można zrobić coś więcej niż tylko wspominać!

retro salon

Styl art déco

Szyk, wytworność i elegancja — to wszystko ukazuje się naszym oczom, gdy wchodzimy do pomieszczenia w stylu art déco. Wszystko jest tu drogie i najwyższej jakości — marmur, heban, kość słoniowa. Ponadto dominują ciemne barwy (choć nie jest to reguła) i zdecydowanie nie jest to wystrój, który spodobałby się każdemu. Krótko mówiąc, art déco uwielbia przerost formy nad treścią. Tego typu wnętrza wymagają luksusowych dodatków, a takim niewątpliwie jest dywan orientalny. 

Orientalny dywan — na co zwrócić uwagę?

Zanim kupisz wymarzony dywan, upewnij się, że to, co wpadło Ci w oko, jest warte swojej ceny. Oryginalne dywany orientalne są drogie, ponieważ są ręcznie tkane z dobrych gatunkowo wełny i jedwabiu. Nie wszyscy sprzedawcy są uczciwi, dlatego wybierz wiarygodny sklep, w którym znajdziesz tylko oryginalne produkty. 

Pamiętaj, że dywany wykonane ze sztucznych materiałów tylko imitują dywany orientalne. Jeśli zależy Ci na autentyczności, koniecznie sprawdź, z czego dany dywan został wyprodukowany. Polipropylen, akryl, poliester i wiskoza nie są tkaninami, z których tworzy się oryginalne dywany orientalne. Dywany sztuczne, jedynie inspirowane wschodnim tkactwem, są tańsze, ale też gorzej się prezentują i nie są tak przyjemne w dotyku. 

Jeśli chcemy, aby dywan na naszej podłodze jak najdłużej zachował swoją świeżość, musimy o niego dbać. Warto o tym pamiętać, ponieważ zakup dywanu orientalnego to dość spora inwestycja. Pomimo że te dywany są odporne na brud, należy je systematycznie odkurzać, co ważne — z włosem, a nie pod włos! Plamy powinno się usuwać wilgotną szmatką, a na silniejsze zabrudzenia stosuje się specjalne detergenty. 

Przed zakupem dywanu dokładnie przemyśl, gdzie chcesz go położyć. To, czy będzie pasował do stylu wnętrza to jedno, ale równie ważny jest jego kształt i wymiary. Klasyczne prostokątne dywany orientalne sprawdzą się w salonie, przedpokoju i sypialni. Natomiast małe, okrągłe dywaniki będą odpowiednie do łazienki. Warto dodać, że aby dywan prezentował się dobrze, nie powinien zajmować całej powierzchni podłogowej — w końcu nie jest to wykładzina, tylko efektowny i elegancki akcent. 

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jakość i bezpieczeństwo mebli dla najmłodszych

Meblik od lat zajmuje się tworzeniem bezpiecznych i pięknych zarazem mebli dla dzieci i młodzieży. Kierując się wskazówkami...

Płyta fundamentowa – z czego się składa i jak powstaje?

Płyta fundamentowa to coraz chętniej wykorzystywana przez inwestorów alternatywa tradycyjnych, stawianych na ławach fundamentów. Rozwiązanie to świetnie sprawdza...

Wynajem mieszkań – kto może wynająć mieszkanie?

Wynajęcie mieszkania, szczególnie w dużych miastach w Polsce, jak na przykład w Warszawie, może być marzeniem wielu z...

Powiększenie balkonu w bloku. Sprawdź, jak dobudować balkon

Powiększenie balkonu w bloku jest możliwe jedynie za zgodą spółdzielni mieszkaniowej i wszystkich jej członków. Jeśli choć jedna...