Elektryczne, akumulatorowe czy spalinowe? – wybór kosiarki dla każdego ogrodu

Podstawowym wyposażeniem każdego ogrodu jest właśnie kosiarka. Nikt chyba nie powie, że jest to element zbędny i niepotrzebny osobom mieszkającym w domach jednorodzinnych. Kosiarki mają z reguły jedno, ale jakże bardzo ważne zadanie. Ich celem jest strzyżenie trawnika, jednak muszą robić to bardzo równo i dokładnie.

Okazuje się, że nie każda kosiarka jest dobra dla wszystkich typów ogrodów. Dobór takiego urządzenia odbywa się głównie na podstawie określenia wielkości powierzchni otaczającej budynek mieszkalny. Dodatkowo, istnieją takie czynniki jak równość terenu czy ilość przeszkód w postaci drzew i krzewów. Sprawdźmy więc, jaki typ kosiarki będzie odpowiedni dla konkretnych ogrodów. 

Kosiarki spalinowe 

Ten typ napędu ostrza stosowany jest przeważnie dla ogrodów o powierzchni większej niż 1000 m2. Oczywiście, nie jest zabronione ich używanie w kontekście mniejszych terenów. Kosiarka spalinowa charakteryzuje się przede wszystkim dużą masą i wymiarami, co przekłada się na większą szerokość koszenia. Zasilana jest przeważnie silnikiem dwusuwowym, przez co konieczne jest dolewanie mieszanki paliwowej, a nie samej benzyny. Silniki spalinowe posiadają sporo plusów, a mianowicie brak jakichkolwiek ograniczeń czasowych i odległościowych.  

Sprzęty te doskonale radzą sobie na nierównych terenach, a komfort ich prowadzenia zwiększa obecność dodatkowego napędu na koła, montowanego w większości modeli. Nie można natomiast powiedzieć, że dobrze spiszą się na ogrodzie z dużą ilością gęsto rozmieszczonych drzew i krzewów. Wykonywanie manewrów taką kosiarką jest utrudnione ze względu na jej gabaryty. 

Kosiarki elektryczne 

Doskonałe rozwiązanie dla małych, przydomowych ogródków o powierzchni średnio 300-500 m2. Sprzęty te są z reguły bardzo małych rozmiarów i łatwo jest nimi operować między przeszkodami. Należy jednak zaznaczyć, że kosiarki elektryczne są ograniczone kablem zasilającym o konkretnej długości, przez co ważne jest dobranie odpowiedniego modelu względem wielkości ogrodu. 

Do ich zalet należy z pewnością brak emisji spalin oraz zużywania benzyny, co przekłada się na redukcję kosztów koszenia. Ponadto, urządzenia te są lekkie i nie generują sporego hałasu. Koszenie ogrodów o małych rozmiarach przy użyciu takiego sprzętu jest bardzo komfortowe i przyjemne. 

Kosiarki akumulatorowe 

Spora część osób uważa, że kosiarki akumulatorowe łączą ze sobą zalety zarówno urządzeń spalinowych, jak i elektrycznych. Z założenia może i tak miało być, jednak w praktyce ich stosowanie może być dużo cięższe, niż się wydaje.  

Owe sprzęty są zasilane przy użyciu akumulatorów. Oznacza to, że nie potrzebują one kabla zasilającego do poprawnego działania. W ten sposób teoretycznie nic nas nie ogranicza. Niestety, w przypadku braku posiadania kilku, wymiennych akumulatorów, czas oczekiwania na naładowanie zabiera nam sporo czasu. Ponadto, czas pracy takiej baterii jest krótszy od samego ładowania. Kosiarki to urządzenia o standardowo dużej mocy, przez co mała bateria nie jest w stanie zapewnić długiego czasu roboczego. Kosiarki akumulatorowe są dobrym sprzętem, jednak podobnie jak elektryczne – przeznacza się je dla ogrodów o małej powierzchni.  

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Kanapy do salonu – czym kierować się przy wyborze?

Kanapa to centralny punkt modnego salonu, w którym członkowie rodziny odpoczywają i spędzają swój wolny czas. Taki mebel...

Jak wybrać idealne oświetlenie do swojego domu?

Plafon sufitowy to jeden z podstawowych elementów oświetlenia każdego domu. Zapewnia równomierne doświetlenie całego pomieszczenia i tworzy przytulną...

Tymczasowa toaleta na budowie

Planując budowę, zastanów się, czego Twoi pracownicy potrzebują, aby mogli zacząć pracować w komfortowych dla nich warunkach. Jednym...

Drewniana elewacja – czy to dobry pomysł?

Drewno to naturalny, ekologiczny i po prostu piękny surowiec, który posiada bardzo szeroki zakres zastosowań. Z drugiej jednak...