Czy w 2022 roku można tanio wybudować dom?

Rekordowy poziom inflacji i spora niepewność na rynku sprawiają, że budowa domu w 2022 roku może okazać się inwestycją trudną do finansowego oszacowania. O ile o stały koszt robocizny możemy zadbać, podpisując odpowiednią umowę z wykonawcą, ceny materiałów budowlanych stale rosną i trudno oszacować, na jakim poziomie będą kształtować się na koniec roku. Czy można w tym trudnym czasie wybudować dom w rozsądnej cenie? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Czy wcześniejszy zakup materiałów może rozwiązać problem?

Posiadając ograniczony budżet na budowę, warto rozważyć wcześniejszy zakup materiałów, które w ostatnim czasie mocno drożeją. Szczególnie dotyczy to drewna potrzebnego do wykonania konstrukcji dachu oraz wszelkich materiałów służących do termoizolacji. Wełna mineralna czy styropian nie wymagają specjalnych warunków przechowywania, a w składach budowlanych bardzo często leżakują pod chmurką lub niewielkim zadaszeniem. Warto więc rozważyć ich zakup jak najszybciej, by uniknąć kolejnej fali podwyżek.

Z drewnem sytuacja jest trochę trudniejsza, ale wcale nie znaczy to, że nie można sobie z nią poradzić. Mokre drewno kupione w tartaku ma tendencję do krzywienia, to właśnie dlatego konieczne jest jego odpowiednie ułożenie, które sprawi, że spokojnie zaczeka ono na czas wykonywania pokrycia dachowego. Magazynowanie materiałów wcale nie jest skomplikowane, a posiadając odpowiednią ilość miejsca na terenie inwestycji, można się na taki krok zdecydować, by ograniczyć koszty i uwolnić się od ewentualnych podwyżek.

Pamiętaj o podpisaniu umowy z wykonawcą

Ceny usług budowlanych również wzrosły w ostatnim czasie, ale tutaj nie mamy do czynienia ze skokowym wzrostem. Mimo wszystko warto zadbać o podpisanie korzystnej umowy, która zagwarantuje nam niezmienność ceny niezależnie od warunków na rynku. Dobre firmy budowlane lubuskie mają co prawda napięty kalendarz zleceń, ale jesteśmy w stanie wynegocjować naprawdę dobre warunki, jeśli np. zdecydujemy się na rozpoczęcie inwestycji poza głównym sezonem.

Zabezpieczenie potrzebnej ilości materiałów i podpisanie umowy pomogą nam przygotować realny kosztorys pozwalający określić faktyczny, a nie wyłącznie teoretyczny koszt budowy domu w 2022 roku. Takie podejście wymaga pewnej elastyczności i przygotowania placu budowy w celu wygospodarowania miejsca na magazynowanie materiałów, ale może zapewnić spore korzyści finansowe dlatego warto rozważyć ten sposób zawsze, gdy nie chcemy być podatni na wysoką inflację i skokowo rosnące ceny materiałów i usług budowlanych.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Tymczasowa toaleta na budowie

Planując budowę, zastanów się, czego Twoi pracownicy potrzebują, aby mogli zacząć pracować w komfortowych dla nich warunkach. Jednym...

Elektronarzędzia Bosch dla profesjonalistów: Kluczowe cechy, które wyróżniają je na tle konkurencji

Każdy profesjonalista wie, że dobre narzędzia są kluczem do sukcesu w wielu projektach. Chociaż rynek elektronarzędzi jest zatłoczony wieloma...

Polecane rozwiązania oświetleniowe do kuchni

Kuchnia, tak jak każde inne pomieszczenie, potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Wybór lampy jest kluczowy, ponieważ ułatwia wykonywanie wielu codziennych...

Czym zmyć sól z podłogi? Dzięki tym sposobom walka o utrzymanie czystości zimą może być skuteczna dzięki tym sposobom

Czysta i zadbana podłoga to wizytówka każdego domu, jednak zimą utrzymanie jej w dobrym stanie jest szczególnie trudne....