Czy w 2022 roku można tanio wybudować dom?

Rekordowy poziom inflacji i spora niepewność na rynku sprawiają, że budowa domu w 2022 roku może okazać się inwestycją trudną do finansowego oszacowania. O ile o stały koszt robocizny możemy zadbać, podpisując odpowiednią umowę z wykonawcą, ceny materiałów budowlanych stale rosną i trudno oszacować, na jakim poziomie będą kształtować się na koniec roku. Czy można w tym trudnym czasie wybudować dom w rozsądnej cenie? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Czy wcześniejszy zakup materiałów może rozwiązać problem?

Posiadając ograniczony budżet na budowę, warto rozważyć wcześniejszy zakup materiałów, które w ostatnim czasie mocno drożeją. Szczególnie dotyczy to drewna potrzebnego do wykonania konstrukcji dachu oraz wszelkich materiałów służących do termoizolacji. Wełna mineralna czy styropian nie wymagają specjalnych warunków przechowywania, a w składach budowlanych bardzo często leżakują pod chmurką lub niewielkim zadaszeniem. Warto więc rozważyć ich zakup jak najszybciej, by uniknąć kolejnej fali podwyżek.

Z drewnem sytuacja jest trochę trudniejsza, ale wcale nie znaczy to, że nie można sobie z nią poradzić. Mokre drewno kupione w tartaku ma tendencję do krzywienia, to właśnie dlatego konieczne jest jego odpowiednie ułożenie, które sprawi, że spokojnie zaczeka ono na czas wykonywania pokrycia dachowego. Magazynowanie materiałów wcale nie jest skomplikowane, a posiadając odpowiednią ilość miejsca na terenie inwestycji, można się na taki krok zdecydować, by ograniczyć koszty i uwolnić się od ewentualnych podwyżek.

Pamiętaj o podpisaniu umowy z wykonawcą

Ceny usług budowlanych również wzrosły w ostatnim czasie, ale tutaj nie mamy do czynienia ze skokowym wzrostem. Mimo wszystko warto zadbać o podpisanie korzystnej umowy, która zagwarantuje nam niezmienność ceny niezależnie od warunków na rynku. Dobre firmy budowlane lubuskie mają co prawda napięty kalendarz zleceń, ale jesteśmy w stanie wynegocjować naprawdę dobre warunki, jeśli np. zdecydujemy się na rozpoczęcie inwestycji poza głównym sezonem.

Zabezpieczenie potrzebnej ilości materiałów i podpisanie umowy pomogą nam przygotować realny kosztorys pozwalający określić faktyczny, a nie wyłącznie teoretyczny koszt budowy domu w 2022 roku. Takie podejście wymaga pewnej elastyczności i przygotowania placu budowy w celu wygospodarowania miejsca na magazynowanie materiałów, ale może zapewnić spore korzyści finansowe dlatego warto rozważyć ten sposób zawsze, gdy nie chcemy być podatni na wysoką inflację i skokowo rosnące ceny materiałów i usług budowlanych.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Kilka słów na temat regulatorów temperatury

Regulatory temperatury są to urządzenia, które znajdują zastosowanie między innymi przy sterowaniu sprzętami wentylacyjnymi i grzewczymi. Do produktów,...

Kredyt we frankach – czy jest możliwe zawieszenie spłaty?

Kiedy tylko w mediach pojawiła się informacja o wakacjach kredytowych, wielu frankowiczów miało pewność, że skorzysta z takiego...

Jak dbać o ogród jesienią i zimą?

Kiedy liście z drzew zaczynają spadać i temperatura maleje, przychodzi czas, aby pomyśleć o przygotowaniu naszego ogrodu na...

Jak prać pościel bawełnianą, by nie straciła na wyglądzie i funkcjonalności? Kilka przydatnych wskazówek

Pościel bawełniana to jedna z najchętniej wybieranych odmian na co dzień stosowanych w naszych domach. Jej popularność wynika...