Zbiornik hydroforowy, zwany inaczej ciśnieniowym to urządzenie przeznaczone zarówno do magazynowania wody, jak i utrzymywania jej właściwego ciśnienia w domowej bądź przemysłowej instalacji. Gwarantuje ogromny komfort, gdyż dzięki niemu woda pojawia się w kranie natychmiast po przekręceniu kurka. Na rynku są dostępne zbiorniki hydroforowe zróżnicowane pod względem pojemności oraz materiału wykonania.
Ogólna zasada działania
Woda jest wtłaczana do standardowego zbiornika hydroforowego za pośrednictwem funkcjonalnej pompy, co skutkuje nagłym wzrostem ciśnienia wewnątrz konstrukcji. Gdy osiągnie ono pożądaną wartość maksymalną, to wówczas precyzyjny czujnik określany fachowo mianem presostatu całkowicie unieruchamia pompę zasilającą. Z kolei w momencie pobrania odpowiedniej ilości cieczy następuje szybki spadek ciśnienia do wartości minimalnej, czego efektem jest ponowne włączenie wspomnianego komponentu.
Parametry pracy presostatu są zaprogramowane w taki sposób, aby zapewnić w pełni ekonomiczną eksploatację hydroforu. Chodzi tutaj przede wszystkim o załączanie pompy w częstotliwości zalecanej przez producenta zbiornika (wydłużenie żywotności). W przeciętnej instalacji domowej ciśnienie wstępne powinno zostać ustawione na około 2,5-3 bar.
Pojemność to kluczowe kryterium
W przypadku takich specyficznych konstrukcji jak zbiorniki hydroforowe główną rolę odgrywa oczywiście pojemność, od której zależy sprawność i jednocześnie wydajność danego systemu. Przyjmuje się, że pojedyncza osoba potrzebuje w ciągu doby od 25 do 30 litrów wody użytkowej. Oznacza to, że w obiektach zamieszkiwanych przez trzyosobową rodzinę w zupełności wystarczy hydrofor 100-litrowy. W dużych domach wielopokoleniowych doskonale sprawdzi się natomiast model mający 200-300 litrów. Należy w tym miejscu dobitnie podkreślić, że nieoszacowanie pojemności naraża pompę na liczne awarie i szybkie zużycie (co zazwyczaj generuje spore straty finansowe), a przeszacowanie bardzo negatywnie wpływa na jakość magazynowanej cieczy. Z powodu zbyt długiego zalegania w zbiorniku prawdopodobnie zacznie ona wydzielać nieprzyjemny dla nosa zapach.
Urządzenia ocynkowane, przeponowe i membranowe
Od wielu lat zaskakującą popularnością cieszą się zbiorniki hydroforowe wykonane z blachy pokrytej warstwą cynku. Zapewnia ona optymalną ochronę przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi sprzyjającymi korozji. Konstrukcje te można z powodzeniem podłączać nie tylko do pomp ssących, ale również głębinowych. Pozostałe zalety to brak podatnej na pękanie przepony i szeroki zakres pojemności. Jedyną bolączką jest konieczność regularnego wyrównywania ciśnienia z użyciem kompresora.
Ciekawą alternatywę stanowią z pewnością zbiorniki przeponowe, podzielone na dwie części – magazynującą i gazową. Wyróżniają się zwiększoną wydajnością i łatwym montażem, ale z drugiej strony wymagają częstej wymiany przepony, co generuje dodatkowe koszty i zajmuje cenny czas. Warto jeszcze wspomnieć o nowoczesnych hydroforach membranowych, które są niemal bezobsługowe oraz ponadprzeciętnie odporne na uszkodzenia mechaniczne.