Maszyna do piaskowania – jak działa i jaką wybrać?

Maszyny do piaskowania służą do oczyszczania materiałów, za pomocą ścierniwa (najczęściej piasek kwarcowy), który najczęściej za pomocą sprężonego powietrza ściera niepożądane warstwy z oczyszczanej powierzchni. Jest to metoda, która dzięki łatwości wykonania i szybkości nie traci na popularności mimo wielu lat na rynku. Jakie możemy wyróżnić rodzaje maszyn do piaskowania?

Piaskarka pyłowa

To zdecydowanie najpowszechniejsze urządzenia, znajdują zastosowanie w niewielkich zakładach i w firmach zajmującymi się przemysłowym piaskowanie. Składają się one z lancy, w której umieszczona jest dysza, jej rozmiary dobieramy do rodzaju ścierniwa i oczyszczanej powierzchni. Materiał czyszczący jest umieszczamy w zbiorniku, do którego doprowadzamy z kompresora sprężone powietrze. Przy pracy tym taką piaskarką ze względu na duży poziom zapylenia operator musi być wyposażony w specjalistyczny kombinezon ochronny, do którego doprowadzamy, jest czyste powietrze.

Największymi zaletami tego rodzaju maszyny do piaskowania jest jej wydajność i mobilności, a ogranicza nas tylko dostęp do prądu dla kompresora. Dzięki dużej efektywności świetnie nadaje się do oczyszczania dużych obiektów, takich jak maszyny rolnicze elementy przemysłowe czy całych budynków. Na rynku możemy znaleźć urządzenia już od kilku set złotych do kilkudziesięciu tysięcy za maszyny o przeznaczeniu przemysłowym.

Komory do piaskowania i maszyna do piaskowania na mokro

Piaskarki komorowe są to urządzenia, w których występuje obieg zamknięty, dzięki czemu unikamy zanieczyszczeń wokół miejsca pracy. Dzięki temu osoba korzystająca z takiej maszyny do piaskowania nie jest zmuszona do korzystania z ubioru ochronnego. Piaskarki tego typu wykorzystuje się w warsztatach przy oczyszczaniu np. elementów zawieszenia samochodowego. Dzięki zachowaniu czystości podczas pracy z wykorzystaniem komory do piaskowania często znajdują zastosowanie u domowych majsterkowiczów. Dzięki obiegowi zamkniętemu pozwalają one zredukować koszty oczyszczania, dzięki odzyskiwaniu ścierniwa, co skłania do wykorzystania droższych materiałów jak kulki szklane bądź szkło. Użycie takich tworzyw pozwala na oczyszczanie delikatniejszych elementów, które piasek mógłby zniszczyć.

Takie urządzenie możemy zakupić poniżej tysiąca złotych. Na rynku możemy znaleźć również maszyny do piaskowania na mokro, występują one w formie specjalnych lanc do myjek ciśnieniowych. Nie potrzebują one do działania kompresora, materiał zasysany jest przez strumień wody. Ich największą zaletą jest brak pyłu podczas pracy i cena, koszt pistoletu posługującego do myjki zaczyna się od poniżej 200 zł.

Maszyna do piaskowania, na jaką się zdecydować?

Jak widzimy, na rynku jest wiele rodzajów piaskarek, która najlepiej sprawdzi się u nas? Jeśli myślimy o wykorzystaniu jej do prac przydomowych, takich jak oczyszczenie ogrodzenia czy odnowa podjazdu z kostki brukowej, najlepszym wyborem będzie lanca piaskująca. Jest to najtańsze rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy pylenia i nie będziemy zmuszeni do zakupu stroju ochronnego.

Jeśli jesteśmy majsterkowiczami lub mechanikami amatorami, zdecydujmy się na zakup komory do piaskowania, będzie świetnym uzupełnieniem domowego warsztatu, który pozwala uniknąć zabrudzeń podczas prac. Maszyny do piaskowania pyłowe znajdą zastosowanie przy oczyszczaniu dużych powierzchni np. przy remontach maszyn rolniczych. Posiadając takie urządzenie, możemy również wykonywać usługi piaskowania z dojazdem do klienta.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jak pozbyć się zapachu gotowanej kapusty? Dorzuć kawałek do garnka. Smród zniknie

Uwielbiasz gołąbki, bigos i kiszoną kapustę, ale po ich gotowaniu musisz wietrzyć cały dom? Poznaj proste triki i...

Ile kosztują rolety zewnętrzne elektryczne?

Rolety zewnętrzne są coraz częściej spotykane na różnego rodzaju budynkach. Kiedyś były domeną głównie sklepów, a obecnie pojawiają...

Ten preparat na skrzypiące panele podłogowe jest naprawdę skuteczny! Sprawdź jak się nazywa

Istnieje spore grono zwolenników paneli podłogowych. Jeżeli posiadasz je w swoim domu lub mieszkaniu, z pewnością zdążyłeś poznać...

Drzwi zewnętrzne do domu – klasyczne czy nowoczesne? Jakie dobrać do stylu budynku

Drzwi zewnętrzne to kluczowy element każdego budynku – pełnią funkcję zarówno ochronną, jak i estetyczną. Strefa wejściowa stanowi...