Biurko do pracy w domu – na co zwrócić uwagę?

W wielu branżach home office sprawdził się na tyle dobrze, że wszystko wskazuje na to, że ten model pracy zostanie z nami na dłużej. Urządzając domowe biuro, warto zaopatrzyć się w odpowiednie biurko, które zapewni wygodę i komfort. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Praca zdalna niesie za sobą wiele korzyści – nie tracimy czasu na dojazdy i łatwiej przełączamy się w tryb prywatny. Jednak dla pleców może się skończyć koszmarem. A to dlatego, że wiele osób pracuje na kanapie, w łóżku czy przy stole kuchennym. To błąd! Uporządkowane i komfortowe miejsce pracy ma duży wpływ na jej efektywność. 

Potrzeby pracowników biurowych znacznie różnią się od preferencji zapalonych graczy czy uczniów, dlatego idealne biurko powinno być dopasowane do osoby, która z niego korzysta. Podczas pracy powinniśmy siedzieć w pozycji wyprostowanej, tak by linia kręgosłupa i ud tworzyła kąt prosty. Dlatego tak ważne jest, by dopasować mebel do wzrostu użytkownika. Dobrym rozwiązaniem są biurka z regulowaną wysokością, umożliwiające personalizowanie warunków i pracę w pozycji stojącej. Długotrwałe siedzenie nie jest naturalne dla ludzkiego ciała, dlatego co godzinę podnieś blat na parę minut, by w pozycji stojącej napisać maila, czy zrobić prezentację. To zdrowy nawyk, za który podziękuje Ci Twój kręgosłup. 

Nie bez znaczenia są także ograniczenia narzucane przez wnętrze. W małych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, najlepiej sprawdzą się modele narożne, składane lub regały 2 w 1, które zajmują znacznie mniej miejsca. 

Kolejnym aspektem, o który warto zadbać, jest właściwa szerokość blatu. W przypadku pracy na laptopie biurko nie musi być duże. Świetnie sprawdzą się proste, minimalistyczne modele, przypominające zwykły stół. Jeśli jednak Twoja praca wymaga korzystania z jednego lub kilku monitorów, czy dodatkowych urządzeń, naturalnym wyborem będą biurka komputerowe z szerokim blatem i wycięciami, pozwalającymi na wygodne prowadzenie przewodów. Jeśli lubisz mieć pod ręką dokumenty, notatnik, czy długopisy postaw na model z szufladami lub półkami. Zwróć uwagę na to, by były po stronie twojej ręki dominującej. 

Kupując biurko, nie można pominąć kwestii estetyki i designu. Weź pod uwagę kolor, kształt, styl i detale. Białe, klastyczne formy będą świetnym wyborem do pomieszczeń w stylu minimalistycznym. Do wnętrz o charakterze skandynawskim najlepiej pasują modele łączące elementy drewniane z bielą. Z kolei ciemne drewno będzie strzałem w dziesiątkę do mieszkań urządzonych w stylu klasycznym. Ważne, by mebel pasował do wnętrza, w którym będzie stał.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Niezbędnik ogrodnika – jakie narzędzia musisz mieć w swoim ogrodzie

Jeśli posiadamy własny ogród, to z pewnością chcemy, aby ten pięknie się prezentował. Czasem może nam się wydawać,...

Budujemy funkcjonalną i estetyczną kuchnię. W jaki sposób możesz łączyć i zabezpieczać blaty kuchenne?

Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez blatów roboczych. Powierzchnie te mają przeznaczenie głównie funkcjonalne, jednak w ich wykonaniu...

Mycie ścian przed malowaniem – Jak i czym umyć ściany przed malowaniem?

Malowanie ścian to wciąż najbardziej popularny sposób na ich wykończenie. Wydawać by się mogło, że pomalowanie ścian to...

Usuwanie silikonu z płytek – Jak usunąć silikon z płytek?

Silikon należy do produktów używanych najczęściej w łazience lub w kuchni. Odpowiedzialny jest za uszczelnienie połączeń między płytkami...