Powiększenie balkonu w bloku. Sprawdź, jak dobudować balkon

Powiększenie balkonu w bloku jest możliwe jedynie za zgodą spółdzielni mieszkaniowej i wszystkich jej członków. Jeśli choć jedna osoba się na to nie zgodzi, następuje odmowa. Posiadanie zgody jest konieczne, ponieważ w świetle prawa, balkon przynależy do całego budynku.

  • Powiększenie balkonu w bloku wymaga zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej;
  • Balkon przyczepny należy do najnowocześniejszych technologii, które zapewnia bezpieczeństwo;
  • Dobudowa balkonu do domu jest możliwa za pozwoleniem i zgłoszeniem projektu.

Powiększenie balkonu w bloku, czyli dobudowa balkonu

Powiększenie balkonu w bloku jest doskonałym pomysłem, dla wszystkich tych, którzy pragną z niego zrobić strefę wypoczynkową. Obecnie, balkony są dość popularne, ale zdarza się w budownictwie, że zamiast balkonów są tzw. okna balkonowe. Niestety nie ma tam miejsca na to, aby cokolwiek postawić. Na balkonie, gdzie jest więcej miejsca, można dodać stolik wraz z krzesłami. Daje to możliwość zjedzenia śniadania, wypicia porannej kawy oraz zaczerpnięcia świeżego powietrza. Decyzja o rozbudowie balkonu pozwala również na komfortowe opalanie się. Balkon o większych rozmiarach pozwala na stworzenie unikalnej aranżacji, zasadzenie pięknych kwiatów lub uprawę własnych ziół. Krótko mówiąc, posiadanie balkonu to same zalety.

Sprawdź: Co grozi za palenie na balkonie?

Czy istnieje możliwość dobudowania balkonu? Otóż tak. Jedynym warunkiem na jego rozbudowę, to zgoda spółdzielni mieszkaniowej, w której wszyscy jej członkowie wyrażą zgodę. Zazwyczaj decyzja jest pozytywna, ale sam koszt jest wysoki. Dobudowanie balkonu jest doskonałym sposobem na zwiększenie powierzchni użytkowej. W starym budownictwie istnieje innowacyjna technologia rozbudowania balkonu, a mianowicie jest to balkon przyczepny.

powiększenie balkonu w bloku i jego dobudowa
powiększenie balkonu w bloku i jego dobudowa

Balkon przyczepny należy do najnowocześniejszych technologii, które zapewniają bezpieczeństwo, jednocześnie nie naruszając konstrukcji budynku. Co więcej, jego montaż nie zajmuje wiele czasu, a samo postawienie konstrukcji to zaledwie kilka godzin. Decydując się na dobudowanie balkonu przyczepnego możemy sami dobierać takie parametry jak długość, szerokość, kształt balkonu, a także rodzaj podłogi oraz balustrady. Jeśli mieszkasz na najwyższych piętrach, to istnieje możliwość dobudowy daszku. Balkon przyczepny nie dość, że jest stabilny i bezpieczny to jeszcze pięknie wygląda.

Dobudowa balkonu w bloku spółdzielczym

Powiększenie balkonu w bloku spółdzielczym jest możliwe tylko za zgodą spółdzielni mieszkaniowej. Wszyscy jej członkowie muszą wyrazić zgodę na to, żeby dobudowa balkonu mogła się rozpocząć. Brak wypełnienia koniecznych formalności grozi niezadowoleniem sąsiadów, karą finansową oraz demontażem konstrukcji. W najgorszym razie może nam grozić postępowanie sądowe. Dlatego tak ważne jest, aby uzyskać zgodę członków spółdzielni i wypełnić sumiennie wszystkie formalności.

Po uzyskaniu zgody następuje czas na dobudowanie balkonu. Koszt takiej rozbudowy nie należy do tanich, ale jest z pewnością wielką zaletą. Dobudowanie balkonu nie tylko pozwala na wypoczynek na świeżym powietrzu, lecz także podnosi komfort użytkowania oraz cenę na rynku wtórnym.

Powiększenie balkonu w bloku na parterze można wykonać, ale za zgodą spółdzielni budowlanej lub wspólnoty mieszkaniowej. Powiększenie balkonu jest traktowane jak jego rozbudowa, dlatego taki projekt trzeba zgłosić. Żaden projekt nie może zostać wykonany bez wiedzy ani spółdzielni, ponieważ może to zostać poddane karze finansowej lub grozić pozwem w Sądzie.

Sprawdź: Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Dobudowa balkonu do domu jest możliwa, ale konieczne jest wypełnienie niezbędnych formalności. Dobudowa balkonu jest rozbudowaniem budynku, a więc co za tym idzie, potrzebne jest pozwolenie na budowę i zgłoszenie projektu. Jeśli zdecydujemy się na dobudowę balkonu do domu, to może się stać sferą letnią i wypoczynkową, a także namiastką ogrodu. Największą zaletą dobudowy domu jest to, że staje się inwestycją na przyszłość. Balkon do domu zyskuje większą wartość rynkową i lepiej się sprzedaje. Ciekawym sposobem na dobudowanie balkonu do domu są balkony dostawne. Gotowy balkon nie obciąża ani nie narusza konstrukcji budynku.

jak dobudować balkon

Balkon dostawny cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów i jest dobrym rozwiązaniem dla domów nowoczesnych. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy większą przestrzeń, funkcjonalne powiększenie przestrzeni oraz unikalny element dekoracyjny. Ponadto, dostawiany balkon to konstrukcja samonośna. Może być oparty na specjalnych słupkach lub na belce zamontowanej do ściany. Może być wykonany ze stali, lub z drewna, a podłogę możemy wyłożyć deskami tarasowymi. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że balkon może być narażony na parcie i porywy wiatru.

Sprawdź: Aranżacja ściany na balkonie – Co położyć na ściany balkonu?

Jak dobudować balkon?

Balkon można dobudować za pomocą samonośnej konstrukcji, przymocować do specjalnych słupów lub wieszaków wierconych w mur. Istnieje również montaż balkonów przyczepnych, które są bezpieczne, a sam montaż łatwy i nie zajmuje wiele czasu.

Jak powiększyć balkon w bloku?

Najlepiej skonsultować się z fachowcem budowlanym, który posiada do tego specjalistyczną wiedzę i najlepiej określi, co i w jaki sposób trzeba to zrobić.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Opadający fotel biurowy – dlaczego krzesło obrotowe samo się opuszcza?

Opadający fotel biurowy przede wszystkim irytuje i stanowi przeszkodę w wykonywaniu zadań. Zamienienie wygodnego fotela na twarde krzesło...

Jakie krzewy na żywopłot wybrać? [plus inne rośliny i drzewa]

Aby na własnej posesji czuć się bezpiecznie i swobodnie, koniecznie trzeba ją ogrodzić. Można oczywiście postawić na betonowy...

Wodoodporne panele podłogowe laminowane

Jesteś na etapie wykańczania mieszkania i szukasz dobrej jakości paneli laminowanych, które charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć?...

Skrobanie ścian. Cena rośnie. Jak samemu usunąć farbę ze ściany?

Skrobanie ścian jest czynnością, na którą decydujemy się przy gruntownym remoncie. Wymaga od nas czasu, cierpliwości i sporych...