Aranżacja ściany na balkonie – Co położyć na ściany balkonu?

Mieszkańcy wielkich miast coraz bardziej tęsknią za zieloną przestrzeń. W efekcie balkony lub tarasy zaczynają coraz bardziej przypominać atrakcyjnie urządzony pokój na świeżym powietrzu. Co położyć na ściany balkonu, aby stał się on intensywnie użytkowaną przestrzenią od wiosny aż do jesieni?

Co położyć na ściany balkonu?

Osoby, które chcą zamienić swój balkon w letni pokój bardzo często zastanawiają się czym wyłożyć ściany balkonu. Materiałów, które obecnie mogą zostać wykorzystane do wyłożenia ścian balkonu oraz jego posadzki jest całe mnóstwo. Bardzo popularnym, a więc często kładzionym materiałem na ścianach i posadzkach balkonów jest drewno. Jest to materiał w stu procentach naturalny, zapewniający ciepły i przyjemny nastrój. Należy jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj drewna sprawdzi się na balkonie czy tarasie.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie drewna pochodzącego z gatunków egzotycznych drzew. Wyjątkowo twarde jest drewno pozyskane z takich gatunków, jak: garapa, bangkirai, iroko, lapacho. Alternatywą mogą być deski kompozytowe. Świetnie będzie wyglądała też ściana na balkonie wyłożona płytkami ceramicznymi. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o wybraniu mrozoodpornych płytek. Wybranie zwykłych, przeznaczonych do stosowania wewnątrz budynków płytek może skutkować ich zniszczeniem już po pierwszej mroźnej zimie. Przeznaczone na balkon lub taras płytki ceramiczne powinny też odznaczać się wysoką klasą ścieralności oraz być odporne na działanie wysokich temperatur. Zamiast płytek można wykorzystać naturalny kamień. Osoby, które nie dysponują dużym budżetem ściany balkonowe mogą po prostu pomalować farbą. To najszybszy i najtańszy sposób na wykończenie ścian balkonowych. Oczywiście ściany maluje się farbami przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz. Na małych tarasach i balkonach stosujmy jasne, pastelowe barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Monotonię aranżacji można przełamać kolorowymi donicami i meblami. 

Co położyć na ściany balkonu?

Zobacz też: Markiza na balkon, czyli ratunek na słoneczne dni

Aranżacja ściany na balkonie

Taras czy balkon mogą zamienić się w atrakcyjny salon na świeżym powietrzu z wygodami. Można je urządzić w bardzo różnym stylu. Wielu osobom do gustu przypada rustykalny styl aranżacji. Panuje w nim przytulna atmosfera, a taras czy balkon są pełne bujnie kwitnących roślin oraz drobnych, ale bardzo uroczych detali, jak lampionów ze świecami. Dekoracja ściany na balkonie nie musi przy tym pochłonąć mnóstwa pieniędzy – często liczy się jedynie oryginalny pomysł na ścianę na balkonie. Jeszcze nie tak dawno dużym wyzwaniem dla miłośnika roślin był mały balkon. Dzisiaj pojawiły się rozwiązania, które sprawiają, że na balkonie można pomieścić mnóstwo doniczek z kwiatami. Ściana jest dla nich naprawdę bardzo dobrym miejscem. Wiszące osłonki można zamontować bezpośrednio do ściany. Można też przymocować do ściany różnej wielkości drewniane półeczki.

Wyjątkowo nowoczesnym rozwiązaniem jest ogród wertykalny. Bazą do założenia takiego ogrodu jest panel, który składa się z płyty i przeznaczonych do sadzenia roślin kieszeni. Tworzywo, z którego wykonano panel nie przepuszcza wody. Chroni to ścianę przed zalewaniem podczas podlewania roślin. Ściany na balkonie można też ozdobić lekkimi parawanami z poliwęglanu, na które nakleimy naklejki przedstawiające kwiaty.

Parawan z poliwęglanu można przymocować także do barierki balkonu. To jeden ze sposób na ochronę przed wzrokiem przechodniów. W zachowaniu prywatności pomogą także ścianki działowe. Mogą one być wykonane zarówno ze wspomnianego już poliwęglanu. W roli parawanu sprawdzi się także drewniana rama wypełniona kratownicą. Można potraktować ją jako niezależną konstrukcję albo przymocować do ściany. Warto jednak postawić przy niej skrzynię, w której będzie rosło jednoroczne lub wieloletnie pnącze. Szczególnie warto wykorzystywać pnącza o pięknych kwiatach: nasturcję kanaryjską, męczennicę błękitną (musi zimować w domu), bugenwillę, dipladenię. Te dwa ostatnie pnącza również powinny zimować w pomieszczeniu. Innym pomysłem na parawan na balkonie jest… żywopłot. Powstanie on w głębokich drewnianych skrzyniach, w których będą rosły kolumnowe żywotniki czy wysokie trawy ozdobne. Przed dużym nasłonecznieniem (to problem osób, których balkon lub taras ma południowo-zachodnią ekspozycję) chronić będą przeciwsłoneczne żagle bądź markiza. Jednocześnie zapewnią one ochronę przed deszczem.

Co położyć na ściany balkonu?

Zobacz również: Rośliny pijące dużo wody

Czytelnicy pytają, o to co położyć na ściany balkonu:

Jak ozdobić ścianę na balkonie?

Tylko z pozoru ozdobienie ściany na balkonie jest to trudne i kosztowne. Największą ozdobą ściany na balkonie są oczywiście zawieszone czy ustawione przy niej donice i skrzynie z roślinami. Na ścianie można też zawiesić nastrojowe girlandy i łańcuch lamp solarnych.

Co powiesić na ścianie na tarasie?

Na ścianie na tarasie możemy powiesić naprawdę mnóstwo rzeczy. Warto wykorzystać ją na przykład do zawieszenia skromnych, ale szerokich drewnianych półek. Będzie na nich naprawdę bardzo dużo miejsca na doniczki z kwiatami. Na ścianie tarasu można też zawiesić wianki z kwiatów i ziół czy zamontować kinkiety.

Sprawdź także:

Drzwi wewnętrzne: czym kierować się przy zakupie, aby wybrać idealny model?

Wybór drzwi wewnętrznych nie może być dziełem przypadku, czy promocyjnej ceny. Dobrze go przemyśl, zanim dokonasz zamówienia. Drzwi wewnętrzne...

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Sprawdzamy!

Uzyskanie świadectwa energetycznego domu, mieszkania lub innego budynku jest niezbędne, gdy planuje się jego sprzedaż albo wynajem. Jaka...

Czyszczenie wyposażenia gastronomicznego – jak dbać o bezpieczeństwo żywności w kuchni?

Sprzęt gastronomiczny utrzymany w czystości to podstawa higieny w każdej restauracyjnej kuchni. Wszelkie powierzchnie mające kontakt z żywnością...

Basen ogrodowy — jak wybrać najlepszy?

Basen ogrodowy to doskonała alternatywa dla osób, które bez dużych kosztów i prac budowlanych chcą zyskać w swoim...