Szerszenie pojawiające się licznie na bzie mogą budzić niepokój. Powszechnie uchodzą za bardzo niebezpieczne dla człowieka owady i rzeczywiście w niektórych przypadkach potrafią być bardzo groźne. Nic więc dziwnego, że większość z nas woli ich unikać. Niestety bez jest dla szerszeni wyjątkowo atrakcyjny. Co zrobić, jeśli nie chcemy pozbywać się z ogrodu tej pachnącej rośliny?Jak odstraszyć szerszenie z bzu? Dlaczego szerszenie obgryzają bez?
Co przyciąga szerszenie i czy faktycznie są one takie groźne?
Jest kilka czynników, które przyciągają szerszenie. Jednym z nich są drzewa liściaste, kuszące włóknem drzewnym, które szerszenie wykorzystują do budowy gniazd. Szerszenie szczególnie przyciągają dojrzewające owoce, zwłaszcza te z tendencją do pękania, jak jabłka czy winogrona
Już na samym początku warto zaznaczyć, że szerszenie rzadko stanowią duże zagrożenie dla człowieka. Ze względu na rozmiar owady te budzą spory strach. Od lat funkcjonuje nawet mit, że ugryzienie szerszenia zabija. W rzeczywistości ukąszenie nie jest dużo groźniejsze od spotkania z osą. Oczywiście, istnieją wyjątki – ugryzienie szerszenia może być tragiczne w skutkach w przypadku osób uczulonych na jad, a także gdy ukąszenie miało miejsce w obrębie ust, języka czy gardła – opuchlizna dróg oddechowych może doprowadzić do uduszenia. Ugryzienia mogą być także groźniejsze dla dzieci i seniorów.
Szerszenie na bzie. Dlaczego szerszenie lecą do bzu?
Unikalny, intensywny aromat lilaków (powszechnie znanych jako bzy) wydzielany przez ich białe lub fioletowo-rożowe kwiaty jest szczególnie atrakcyjny dla szerszeni. Ten zapach przyciąga te owady, które chętnie żywią się słodkim płynem znajdującym się w łodygach lilaka. Szerszenie są szczególnie zainteresowane tym zapachem.
Szerszenie uwielbiają zapach żywicy drzew liściastych, a szczególnie bzu. Co więcej, znalazły w tych roślinach dostępne źródło pożywienia. Owady stopniowo objadają korę lilaka, co z czasem może zacząć osłabiać drzewko.
Zobacz: Wiotkie liście sansewierii? Dowiedz się, jak uratować swoją wężownicę
Bez a szerszenie. Jak odstraszyć szerszenie z bzu?
Czasami występuje konieczność ingerencji, by ograniczyć obecność szerszeni na bzie w ogrodzie, zwłaszcza jeśli pojawi się ich bardzo dużo, a ktoś z domowników jest uczulony. Zanim wdrożymy w życie jakiekolwiek metody, najpierw należy się upewnić, że w krzaku nie ma gniazda tych owadów. Naruszenie go mogłoby okazać się bardzo niebezpieczne.
Na początek warto zastosować naturalne odstraszacze. Szerszenie nie znoszą intensywnych zapachów pelargonii, bratków czy lawendy. Dodatkowo, nie lubią zapachów z kawy, czosnku, goździków oraz olejków eterycznych z melisy, mięty, bazylii, tymianku, goździków lub eukaliptusa.
Skutecznym środkiem przeciwko szerszeniom są chemiczne pułapki do zakupienia w sklepach ogrodniczych. Wykorzystują one różne substancje, które otumaniają owady i odstraszają owady. Jednak, warto zauważyć, iż są to środki ostateczne i należy je stosować z rozwagą.
Sprawdź też: