Każdy miłośnik ogrodnictwa wie, że klucz do uzyskania obfitych i zdrowych plonów tkwi w odpowiedniej trosce o te młode rośliny już od najwcześniejszych etapów ich rozwoju. Wzmocnienie sadzonek pomidorów to proces, który wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również precyzji i cierpliwości. Jak wzmocnić sadzonki pomidorów? Czym nawozić sadzonki pomidora? Od kiedy nawozić sadzonki pomidorów?
Zasilanie sadzonek pomidorów. Czym wzmocnić sadzonki pomidorów?
Aby zapewnić sadzonkom odpowiednie składniki odżywcze, warto sięgnąć po naturalne substancje, które wzmocnią rośliny i przyspieszą ich wzrost. Podstawowym, a jednocześnie bardzo bezpiecznym sposobem, jest zastosowanie naturalnych nawozów. Bogate w składniki organiczne, poprawia strukturę gleby i dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych.
Podłoże dla sadzonem pomidorów powinno być bogate w azot i inne składniki odżywcze. W przypadku przydomowych ogródków najlepiej sprawdzą się jednoskładnikowe nawozy, czyli np. saletra wapniowa i amonowa, a także siarczan potasu.
Zobacz: Na co działa poparzenie pokrzywą i czy jest zdrowe?
Czym podlewać sadzonki pomidorów?
Choć może się to niektórym wydawać zaskakujące, jednym z najlepszych sprzymierzeńców ogrodników starających się o piękne pomidory, jest pokrzywa. Roztwory tej rośliny pomagają w walce z chorobami i szkodnikami, które atakują nasze plony. Do przygotowania roztworu potrzebne będą: 1 kg pokrojonej pokrzywy, 10 litrów wody oraz plastikowe wiaderko.
Zaczynamy od pokrojenia pokrzywy na kawałki o długości około centymetra. Pokrojoną roślinę umieszczamy w woreczku z tkaniny (ułatwi to późniejsze przesiewanie mieszanki), a następnie wsadzamy go do wiadra i zalewamy wodą. Pozostawiamy tak na dwa tygodnie, aby spokojnie odbył się proces fermentacji. Jeśli podczas mieszania nie pojawiają się, oznacza to, że mieszanka jest gotowa do użycia. Przed spryskaniem roślin należy jednak roztwór rozcieńczyć w wodzie.
Czytelnicy pytają, czym podlewać rozsadę pomidorów
Można użyć nawozów mineralnych, które zawierają spore ilości saletry wapniowej.
Nawozami jednoskładnikowymi, np. z saletrową wapniową. Można także nazwozić biohumusem.
Można spryskać je specjalny roztworem z pokrzywy.
Ziemia musi być odchwaszczona i dobrze odżywiona, można ją wymieszać np. z kompostem.