Na co działa poparzenie pokrzywą i czy jest zdrowe?

Pokrzywa zwyczajna to dziko rosnąca roślina na terenie Europy, Ameryki Północnej, Afryki Północnej i Azji. W Polsce traktowana jest jako uciążliwy chwasty, tymczasem jest to roślina zawierająca wiele bardzo cennych dla zdrowia składników. Sprawdź: Czy poparzenie pokrzywą jest zdrowe? Na co działa poparzenie pokrzywą? Ile trwa poparzenie pokrzywą? Co na oparzenie pokrzywą?

Poparzenie pokrzywą 

Na wsiach pokrzywa przez wieki traktowana była nie tylko jako chwast. Traktowano ją z szacunkiem jako cenną rośliną leczniczą. Na przednówku wykorzystywano ją nawet do gotowania zupy. Dzisiaj także dietetycy zachęcają nas, aby młode listki pokrzywy wykorzystywać do sałatek. Pokrzywa jest prawdziwą skarbnicą witamin i pierwiastków mineralnych. Zawiera między innymi witaminę B2 i B5, witaminę A, K i C. Jest także źródłem kwasów organicznych, olejków eterycznych, karotenoidów, flawonoidów i fitosteroli. W jej składzie jest magnez, wapń, siarka, żelazo, potas, jod, krzem i wiele jeszcze innych pierwiastków mineralnych. Prozdrowotne właściwości pokrzywy wynikają właśnie z bogactwa drogocennych składników. Wpływają one pozytywnie nie tylko na skórę, włosy i paznokcie, ale na cały organizm. Pokrzywa jest sprzymierzeńcem osób cierpiących na anemię, osłabienie pojawiające się w czasie wiosennego czy jesiennego przesilenia. 

Pokrzywę pokrywają parzące włoski. Poparzenia pokrzywą są skutkiem zarówno działania tych włosków, jak i znajdujących się w nich składzie silnych związków. Za oparzenie pokrzywy odpowiedzialny jest między innymi kwas mrówkowy oraz histamina. Włoski pokrzywy tak naprawdę są gruczołami – w chwili kontaktu wstrzykują nam substancje, które powodują przykre dolegliwości. Poparzenie pokrzywami sprawia, że na skórze pojawia się bolesne zaczerwienienie, bąble i obrzęk. 

Zobacz też: Dylatacja paneli – panele bez dylatacji w progu

Czy poparzenie pokrzywą jest zdrowe?

Za leczniczą roślinę pokrzywę traktował już Hipokrates. Nazywał ją nawet leczniczą królową wszystkich ziół. Starożytni Rzymianie wykorzystywali pokrzywę do leczenia artretyzmu i reumatyzmu. Leczyli nią także gościec i inne dolegliwości stawowe. Współcześnie wiele osób także decyduje się na okładanie się pokrzywą. Do łask wraca także znane od dawna biczowanie pokrzywami. Skuteczność tej metody leczenia została potwierdzona naukowo. 

Poznaj: Trujące kwiaty ogrodowe 

Na co działa poparzenie pokrzywą?

Pokrzywa jest jedną z najbardziej cennych roślin leczniczych rosnących w naszym kraju. Spotkamy ją wszędzie, gdyż wyrasta nawet między kamieniami i na piasku – radzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Naukowcy stwierdzili, że pokrzywa zawiera związki, które wzmacniają odporność organizmu, oczyszczają organizm z toksyn. Poparzenie pokrzywą jest zdrowe. Wspomniana metoda biczowania wskazane jest przy problemach ze stawami. Histamina i kwas mrówkowy pobudzają receptory. Biczowania pokrzywą działa więc podobnie do akupunktury.  Prowadzane badanie naukowe z udziałem pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów udowodniły, że biczowanie tą parzącą rośliną jest skuteczne. U niektórych pacjentów efekt był tak doskonały, że lekarze zdecydowali się na odstawienie dających duże skutki uboczne niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Sprawdź: Jak sprawdzić czy droga jest publiczna?

Poparzenie pokrzywą – ile trwa?

Objawy poparzenia pokrzywą to nie tylko obrzęk, zaczerwienienie i bąble. Poparzeniu towarzyszą także inne obawy, między innymi świąd i mrowienie. Ile utrzymuje się poparzenie pokrzywą? Wysypka i inne dolegliwości utrzymują się na ogół przez kilka godzin, ale zdarza się, że ustępują dopiero po kilku dniach. Jak złagodzić poparzenie pokrzywą? Jeśli doszło do poparzenia to w pierwszej kolejności należy umyć skórę wodą z mydłem celu usunięcia parzących włosków. Obrzęk zmniejszy chłodny okład. Miejsce poparzenia warto też posmarować maścią, żelem czy kremem o działaniu antyhistaminowym. Preparat ten złagodzi swędzenie. Można zastosować także krem z kalaminą. Jest on naturalną mieszanką tlenku cynku i tlenku żelaza. Krem złagodzi podrażnienia i zmniejszy świąd. Do czasu ustąpienia objawów nie należy kąpać się w gorącej wodzie – zamiast kąpieli lepszy będzie chłodny prysznic.

Sprawdź: Jak usunąć tapetę ze ściany?

Czytelnicy pytają:

Czy poparzenie pokrzywą jest szkodliwe?

W większości przypadków, gdy kontakt skóry z pokrzywą był niewielki, poparzenie nie jest szkodliwe. Jeśli jednak dojdzie do poparzenia znacznej części ciała, mogą wystąpić niepożądane objawy: osłabienie, omdlenie, drżenie, osłabienie mięśni, duszność. W razie wystąpienia takich objawów należy zgłosić się do lekarza. 

Co na oparzenie pokrzywą?

Z domowych sposobów pomaga chłodny okład, pasta z sody i wody, aloes. Można zastosować także preparat przeciwhistaminowy lub krem z kalaminą.

Jak wygląda poparzenie pokrzywą?

Na skórze pojawia się zaczerwienienie, bąble i obrzęk.

Zobacz też:

Sprawdź także:

Instalacja elektryczna w domu – montaż skrzynki i przyłącza prądu

Trudno współcześnie wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek obiektu mieszkalnego bez instalacji elektrycznej. Czy zakładanie instalacji elektrycznej wymaga udziału fachowca,...

Jakie zasłony do szarej ściany?

Wiele osób zastanawia się jakie zasłony do szarej ściany. Zasłony są bardzo istotnymi elementami dekoracyjnymi każdego pomieszczenia. Decydując...

Dlaczego panele się podnoszą? Najlepszy sposób na podnoszące się panele

Podnoszące się panele podłogowe stanowią niezwykle częsty i trudny do rozwiązania problem. Przyczyn może być wiele, natomiast mało...

Jak wygląda żyworódka trująca? Zdjęcia

Żyworódka to niezwykle popularna roślina. Wiele osób przekonuje do niej fakt, że nie wymaga pielęgnacji i jest bardzo...