Minimalne wymiary działki budowlanej 2022 – wszystko, co musisz wiedzieć

Minimalne wymiary działki budowlanej to nie lada zagwostka. Parametry zmieniają się raz na jakiś czas i są różne, w zależności od tego, gdzie chcemy tego typu działkę mieć. Istnieją różnice między wsiami, miastami, a terenami pod miastami. Wszystko, co musisz wiedzieć, to minimalne wymiary, szerokość działki budowlanej i to, jakie są na to przepisy.

Minimalne wymiary działki budowlanej – jak to wygląda?

Zanim podejmie się decyzję o tym, by wybudować dom, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. To, jakie są minimalne wymiary działki budowlanej w 2022 roku to jedna z najważniejszych kwestii, o jakich musimy pamiętać. 

Jaka powinna być minimalna działka pod budowę domu? Biorąc pod uwagę wiele czynników, mówi się o tym, że optymalna wielkość działki budowlanej pod budowę domu to około 600 metrów kwadratowych na terenach miejskich. Natomiast minimalna wielkość działki pod budowę domu to 300 metrów kwadratowych. Na terenach podmiejskich optymalną wielkością działki budowlanej jest 1500 metrów kwadratowych, a najmniejsza możliwa wielkość to 1000 metrów kwadratowych. Na wsi optymalna wielkość działki pod budowę domu to 3000 metrów kwadratowych, a za najmniejszą możliwą wielkość, podobnie jak na terenach podmiejskich, przyjmuje się 1000 metrów kwadratowych. 

Rozmiar minimalnej działki waha się zatem od 300 do 1000 metrów kwadratowych, w zależności od tego, gdzie będzie się znajdować. Jeżeli zależy nam na dużej minimalnej powierzchni działki budowlanej, to warto jest wybrać tereny podmiejskie i wsie. Jeżeli jednak chcemy mieć możliwie najmniejszą działkę budowlaną, to zdecydowanie powinniśmy rozważyć działkę w terenie miejskim. 300 metrów kwadratowych, czyli wymiar działki minimalnej w terenie miejskim to jeden z wymiarów działki o najmniejszej wielkości, jakie możemy dostać na polskim rynku.

Minimalne wymiary działki budowlanej

Zobacz też: Kontenery na budowę, czyli sprawdzone i komfortowe rozwiązanie

Minimalna szerokość działki budowlanej – co musisz wiedzieć?

Z szerokością minimalnej działki budowlanej w 2022 roku jest podobnie jak z jej wielkością. Wszystko zależy od przepisów, a także tego, gdzie znajduje się wybrana przez nas działka. Najmniejszą działkę budowlaną możemy postawić w mieście, a największą na wsi. 

W mieście optymalną wielkością działki budowlanej jest 600 metrów kwadratowych, a najmniejszą możliwą 300 metrów kwadratowych. Na terenach podmiejskich optymalna wielkość wynosi 1500 metrów kwadratowych, a najmniejsza 1000 metrów kwadratowych. Jeżeli chodzi o wieś, gdzie minimalne wymiary działki budowlanej w 2022 roku są największe, wygląda to tak, że za optymalną wielkość działki budowlanej przyjmuje się 3000 metrów kwadratowych, a najmniejsza to 1000 metrów kwadratowych. 

Jak łatwo zauważyć, widełki w tej kwestii są bardzo szerokie. Wymiary różnią się od siebie znacząco w zależności od terenu, na jakim stoi działka. Fani małych działek zdecydowanie powinni rozważyć zakup działki w mieście, natomiast miłośnicy przestrzeni – na wsi. 

Jeżeli natomiast chodzi o minimalną szerokość, to najważniejsze jest, by zgadzała się z ogólną minimalną wielkością działki budowlanej w 2022 roku, jaką możemy postawić. Jest to 300 metrów kwadratowych w przypadku działki w mieście i 1000 metrów kwadratowych w przypadku terenów podmiejskich i wsi. 

Niezależnie od minimalnej wielkości działki budowlanej, działka może być zarówno szeroka, jak i wąska. Najczęściej jednak przyjmuje się minimalną szerokość działki jako 16 metrów. Tak naprawdę prawo polskie nie określa dokładnie, jaką minimalną szerokość powinna mieć działka, wpływ na to mogą mieć jedynie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Działka o szerokości 6 metrów jest bardzo wąska, jednak oczywiście są osoby, którym takie wymiary w pełni wystarczają i odpowiadają. 

Minimalne wymiary działki budowlanej

Sprawdź: Jak schłodzić mieszkanie?

Minimalna powierzchnia działki budowlanej – przepisy, które trzeba znać

Przepisy na minimalną wielkość działki budowlanej w 2022 roku są jasne. Różnią się jednak w zależności od tego, gdzie działka się znajduje. Najmniejszą działkę budowlaną możemy kupić w mieście, a największą na wsi. Zarówno minimalne, jak i optymalne wymiary działki budowlanej różnią się od siebie znacząco między miastem, terenami podmiejskimi i wsią. 

Minimalną wielkością działki budowlanej w 2022 roku w mieście jest trzysta metrów kwadratowych, tysiąc na terenach podmiejskich i również tysiąc metrów kwadratowych na wsi.

Bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na przepisy dotyczące minimalnych wielkości działek budowlanych. Teoretycznie prawo polskie nie mówi nic konkretnego o tym, jakiej wielkości i szerokości powinny być najmniejsze wymiary działki budowlane, jednak bardzo często wpływ mają na to miejscowe plany zagospodarowania przestrzeni, w których jest to szczegółowo uwzględnione i należy się z tym zapoznać. 

Osoby, którym zależy na tym, kupić możliwie najmniejszą działkę budowlaną, powinny zainteresować się terenami miejskimi, a te, które chcą kupić dużą działkę, powinny zwrócić uwagę na wsie i tereny podmiejskie, które zwykle oferują bardzo szerokie wymiary działek budowlanych na swoich terenach.

Sprawdź: Jakie krzewy na żywopłot wybrać?

Czytelnicy pytają, o minimalne wymiary działki budowlanej

Ile arów musi mieć działka budowlana?

Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie taka działka ma się znajdować. Różni się to na wsi, w mieście i na terenach podmiejskich. Zazwyczaj jednak są to trzy ary w mieście i około dziesięciu na terenach podmiejskich i wsiach.

Jaka działka na dom parterowy?

Najlepiej jeśli działka pod dom parterowy będzie mała kształt zbliżony do kwadratu, np. 30×34 m.

Sprawdź także:

Odrolnienie działki – koszt w 2022 roku

Na odrolnienie działki często decydują się osoby, które chcą zmienić grunty rolne na budowlane. Ze względu na zawiłość...

Wodoodporne panele podłogowe laminowane

Jesteś na etapie wykańczania mieszkania i szukasz dobrej jakości paneli laminowanych, które charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć?...

Juka ogrodowa – jej odmiany i uprawa

Jeszcze kilka lat temu juka ogrodowa (tak popularnie nazywa się w naszym kraju jukę kalifornijską) była w naszych...

Ekologiczne odkażanie gleby wodą utlenioną

Wodę utlenioną z pewnością większość z nas ma w swojej domowej apteczce. Ten nieagresywny środek ma wysokie właściwości...