Zadbaj o komfort podczas upałów, czyli jak schłodzić mieszkanie

Nie tylko sezon letni obfity jest w upały. Również wiosną i jesienią zdarzają się dni, kiedy to żar leje się z nieba, słońce praży a my nie mamy gdzie schronić się przed wysokimi temperaturami. Gorące powietrze wdziera się do wszystkich pokoi, a nagrzewający się dach sprawia, że czujemy się jak w rozgrzanym piekarniku. Kto mieszkał na poddaszu ten wie, jak cenne są domowe i te bardziej nowoczesne sposoby na ochłodzenie mieszkania. Zastanawiasz się jak schłodzić mieszkanie? Zapoznaj się z naszymi poradami i zastosuj je u siebie, a letnie temperatury staną się bardziej znośne.

Jak schłodzić mieszkanie – sposoby na szybkie obniżenie temperatury w pomieszczeniach

Letnie dni i noce potrafią być niezwykle ciężkie do zniesienia. Chyba każdy z nas w gorącą noc budził się zlany potem i marzył o chociaż odrobinie orzeźwiającego wiatru. Kiedyś podstawą było wietrzenie mieszkań, wystarczyło otwarte w nocy okno, a od razu do pokoju wpadało orzeźwiające powietrze. Niestety, teraz może to nie wystarczyć. Coraz częstsze noce tropikalne, skutecznie mogą zakłócić sen i pozbawić nas siły do codziennych obowiązków. Właśnie tak nazywane jest zjawisko, kiedy temperatury po zachodzie słońca nadal są powyżej 20 stopni Celsjusza. Wtedy należy skorzystać z nowoczesnych i skutecznych rozwiązań, których od wielu lat przybywa na rynku. 

Jak schłodzić mieszkanie bez ograniczeń finansowych?

Klimatyzacja do mieszkania to jeden z droższych, ale z pewnością opłacalnych pomysłów. Jeszcze kilkanaście lat temu należały do standardów w mieszkaniach w takich krajach jak Hiszpania, Włochy czy Portugalia. Niestety, wraz z nadejściem do Polski wysokich temperatur, coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie klimatyzacji w swoim domostwie. Świetnie sprawdza się w biurach, galeriach handlowych, mniejszych sklepach oraz innych miejscach publicznych. Jak działa klimatyzacja? To wymiana powietrza, ochłodzenie go i wydawanie gorącego w inne miejsce. Nawiew jest punktowy, a dzięki układowi sterowania, mamy możliwość utrzymywania wybranej temperatury. Plusy posiadania klimatyzacji to z pewnością jej szybkie i skuteczne działanie, znaczne ochłodzenie następuje w ciągu kilku minut. Jest to bardzo wygodne urządzenie, które można włączyć o każdej porze, a często istnieje możliwość ustawienia go tak, aby samoistnie rozpoczynał chłodzenie o wcześniej ustalonej godzinie, na określony czas.

Jeżeli chodzi o minusy, to trzeba wspomnieć tutaj o wysokiej cenie, dobry sprzęt może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, już z zapewnionym montażem. Szybkie obniżenie temperatury powietrza niesie za sobą częste konsekwencje. Osoby o słabszym zdrowiu powinny ograniczyć swoje przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Mocne wychłodzenie organizmu i punktowy nawiew powietrza, po wyjściu na zewnątrz mogą skutkować chorobami płuc i anginą. Jeżeli zdecydujesz się na zakup klimatyzatora, zainteresuj się ile zużywa prądu. Starsze klimatyzacje domowe są wysoce energochłonne, zastanów się więc, czy nie lepiej będzie zdecydować się na nowszy model, aby w przyszłości nie musieć regulować dużych opłat za prąd. Warto przemyśleć, gdzie miałaby się znaleźć klimatyzacja. Część jej systemu będzie znajdować się w pokoju na widoku, a to znacząco zmieni dotychczasowy wygląd pomieszczenia.

jak schłodzić mieszkanie

Sprawdź: Jaki jest koszt wymiany dachu?

Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji? To możliwe!

Istnieje wiele sposobów, aby w szybki sposób uporać się z wysokimi temperaturami. Nie ważne jaki jest Twój budżet, możesz wykorzystać to, co w danym pomieszczeniu masz pod ręką. Najstarszym chyba, ale nadal skutecznym sposobem jest najzwyklejsze wietrzenie mieszkania. W godzinach nocnych i nad ranem, warto otworzyć szeroko wszystkie okna i zrobić przeciąg. W ten sposób chłodne powietrze, którego temperatura o tej porze jest znacznie niższa niż w samo południe, dostanie się do wszystkich pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie otwierać później okien, a drzwi zamykać szybko. Nie można pozwolić, aby upalne powietrze znów wdarło się do pokoi.

Jeżeli nadal zastanawiasz się jak schłodzić mieszkanie – to to kolejne sposoby na szybkie obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Zacznij zasuwać rolety, zasłony lub okiennice. Im mniej promieni słońca, tym lepiej. Zwykle wystarczą żaluzje, ale jeżeli Twoje okna nie zostały w nie wyposażone, świetnym zakupem będą rolety termoizolacyjne. Z wyglądu nie wyróżniają się od zwykłych, zaciemniających. Jednak po ich zewnętrznej stronie znajduje się srebrna warstwa, której zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych. Dzięki takiemu produktowi, temperatura w pomieszczeniu nie będzie wzrastać. Należy jednak zadbać, aby takie rolety były idealnie dopasowane. Jeżeli ich część będzie odstawać lub będzie za krótka, nie będą spełniać swojego zadania. Ich koszt to około 150 zł, czyli nieznacznie więcej niż zwyczajne rolety.

Inne sposoby na ochłodzenie mieszkania

Kiedy nie możesz sobie w tym momencie pozwolić na żadne z nich, w prosty sposób sam możesz zabezpieczyć swoje okna. Wystarczą kawałki białego materiału. Zamoczony w wodzie i zamontowany po zewnętrznej stronie okien, sprawdzi się w upalne dni, a pomieszczenie będzie się nagrzewać znacznie wolniej. Jest to sposób z pewnością ekologiczny i tani, bo nawet stary podkoszulek można przerobić na takie zasłony, a materiał nadaje się do prania.

Jak schłodzić pomieszczenie w prosty sposób? Kolejnym pomysłem, który stosowali ludzie przed erą klimatyzatorów, jest rozwieszanie w pokoju mokrych ręczników i prześcieradeł. Daje to przyjemny chłód, ale sporym minusem jest ilość rozciągniętego sznurka. Dodatkowo, jeżeli już masz problemy z grzybem na ścianach, należy z tym uważać. Na podobnej zasadzie zadziała wanna wypełniona zimną wodą, a pokój nie będzie narażony na wilgoć. Liczne rośliny i kwiatki rozłożone po parapetach i szafkach, również obniżą wysoką temperaturę. W pomieszczeniu zapanuje mikroklimat, w którym milej będzie spędzać czas ze względu na chłód oraz przyjemną dla oczu zieleń.

jak schłodzić mieszkanie

Zobacz też: Markiza na balkon, czyli ratunek na słoneczne dni

Jak ochłodzić dom bez klimatyzacji?

Istnieje wiele standardowych i bardziej staroświeckich sposobów na chłodzenie domu bez klimatyzacji. Kiedy w większej ilości pomieszczeń i kondygnacji panuje upał, a gorące powietrze wdziera się do środka, należy działać szybko. W pierwszym momencie, należy odłączyć wszystkie niepotrzebnie działające urządzenia elektroniczne, które potrafią podnieść temperaturę w domu nawet o kilka stopni.

Dobrym wyborem będzie zaprzestanie korzystania z nagrzewającego się sprzętu. Suszarki do włosów, zmywarki lub pralki, lepiej wyłączyć. Jeżeli chodzi o kuchnię, to najczęściej z tego pomieszczenia na cały dom rozchodzi się gorące powietrze. W letnie dni zamiast pieczonego kurczaka, lepiej zjeść chłodnik. Działający piekarnik lub kuchenka to kolejny powód, dlaczego w Twoim domu panuje upał.

Zbawieniem na letnie dni, mogą być wszelkiego rodzaju wentylatory. Taki wiatrak zamontowany pod sufitem zadba o cyrkulację powietrza i zapewnia przyjemny wiatr w pomieszczeniu. Nie tylko duże, małe i praktyczne wiatraki które postawisz na szafce nocnej również sprawdzą się na wysokie temperatury. Ich szczególną zaletą jest stylowy wygląd, który pasuje do większości domów. Wentylatory najnowszej generacji działają na pilota, dzięki czemu ich kontrola jest jeszcze łatwiejsza. Niestety, nie schładzają powietrza tak jak klimatyzacja, a jedynie dają takie wrażenie. Mocne podmuchy powietrza, wytwarzane przez wiatrak nie są wskazane dla osób uczulonych na pyłki i roztocza, ponieważ wcześniej osadzone na szafkach, wiatr wprawia w ruch. Utrzymanie czystości takiego urządzenia nie należy do łatwych zadań, trudne do wyczyszczenia fragmenty szybko obrastają kurzem.

jak schłodzić mieszkanie

Sprawdź: Jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem?

Sposoby na ochłodzenie mieszkania – szybkie i skuteczne

Nowoczesnym i wygodnym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest zakup folii okiennej przeciwsłonecznej. To sprawdzony produkt, który skutecznie redukuje ciepło, przenikające do wnętrza pomieszczenia. Taka folia nie jest widoczna z dużej odległości, z pewnością przejeżdżałeś obok szklanego biurowca pokrytego nią i nawet nie zdawałeś sobie z tego sprawy. Nie musisz się obawiać, nie wpływa na widoczność z wnętrza pokoju. To również dodatkowa warstwa ochronna, która przeciwdziała rozsypującemu się szkłu, jeżeli dojdzie do zbicia okna. Istnieją jednak wady, na które przed zakupem należy zwrócić uwagę. Jedną z nich jest koszt przeciwsłonecznej foli okiennej. W zależności od firmy, cena za jedną rolkę wynosi od 2000 zł do kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowy minus to zakłócenia połączeń telefonicznych, które czasem zdarzają się po montażu. Jak schłodzić mieszkanie?

Kolejnym ciekawym sprzętem, który pomoże w upalne dni jest przenośny klimatyzator. Koszt takiego urządzenia jest znacznie niższy, niż w przypadku zakupu całego systemu klimatyzacji. Jego montaż jest niezwykle prosty, z łatwością sobie z nim poradzisz. Wielofunkcyjny klimatyzator przenośny obniża temperaturę w mieszkaniu, a w zimowe noce ogrzewa. Zainteresuj się modelami z wbudowanym systemem nawilżania i oczyszczania powietrza. To kolejna ciekawa funkcja, która przyda się w Twoim mieszkaniu. Minusem może być wysokie zużycie prądu i głośność klimatyzatora w czasie pracy. Przed zakupem zrób dokładny przegląd dostępnych na rynku urządzeń i poznaj ich wady oraz zalety.

jak schłodzić mieszkanie

Czytelnicy pytają, jak schłodzić mieszkanie

Jak ochłodzić mieszkanie w upały? 

Wszystko zależy od jego metrażu, stopnia nasłonecznienia i tego, na którym znajduje się piętrze. Domowe metody na wysokie temperatury świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, do których nie wypada zbyt wiele promieni słonecznych. Wystarczy odłączenie urządzeń elektrycznych, zaprzestanie korzystania z kuchenki oraz piekarnika, lub skorzystanie w wiatraków. W przypadku mieszkań o dużej powierzchni, z licznymi oknami, należy sięgnąć po bardziej zdecydowane metody. Rozważ zakup przenośnego klimatyzatora, takie wielofunkcyjne urządzenie ochłodzi pomieszczenia a w chłodne miesiące może emitować ciepło. Dobrym rozwiązaniem będzie instalacja folii okiennej przeciwsłonecznej, która zabezpieczy pokoje przed nagrzewaniem się.

Jak ochłodzić pokój na poddaszu?

Kiedy mieszkasz na poddaszu, każdy pomysł na obniżenie temperatury będzie na wagę złota. To szczególnie trudne zadanie, nagrzewający się dach powoduje niesamowity upał, który utrzymuje się dniem i nocą. Na początek, należy zadbać o zasłonięcie okien dachowych. Można to zrobić za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego folii lub sięgnąć po białą tkaninę. Po zachodzie słońca najlepiej zrobić przeciąg i utrzymywać go aż do samego poranka. Zasłonięcie wszystkich okien zapobiegnie wpadaniu promieni słonecznych. Po takim zabiegu warto rozważyć zakup przenośnego klimatyzatora lub wiatraka.

Sprawdź także:

Jak wygląda żyworódka trująca? Zdjęcia

Żyworódka to niezwykle popularna roślina. Wiele osób przekonuje do niej fakt, że nie wymaga pielęgnacji i jest bardzo...

Listwa przypodłogowa – nowoczesne dopełnienie wnętrz

Kiedy myślimy o wykańczaniu wnętrz, zwykle skupiamy się na dużych elementach, takich jak meble czy kolor ścian. Tymczasem...

Pompa ciepła: zawsze optymalna temperatura wody w basenie

Właściciele basenów doskonale wiedzą, jak ważna jest odpowiednia temperatura wody w ich kąpieliskach. Dlatego coraz więcej osób zaczyna...

Sokowirówka pod lupą. Jak wybrać model idealny?

Pyszny, świeży sok to marzenie wielu z nas. W szczególności wiosną i latem, kiedy to gorące powietrze zwiększa...