Jaki jest koszt wymiany dachu i od czego zależy?

Wymiana dachu jest dość stresującym tematem dla wielu właścicieli domów. Nie jest to ani łatwe, ani szybkie, ani tanie, ale niestety konieczne i nie da się tego uniknąć. Poniżej podpowiadamy co wpływa na koszt wymiany dachu.

Koszt wymiany dachu – od czego to właściwie zależy? 

Ile kosztuje wymiana dachu? Na to, jaki jest ostateczny koszt wymiany dachu, wpływa naprawdę wiele czynników. Niektóre z nich mają w tym większy udział, a inne mniejszy. Wymiana dachu mieści się w zakresie prac remontowych, więc nie trzeba się tu martwić o zbędne formalności, które mogą potrwać nawet kilka tygodniu. W przypadku wszelkiego rodzaju prac remontowych wystarczy jedynie zgłosić się do Starostwa Powiatowego i to wszystko. Gdy niezbędne formalności będą już za nami, warto jest zacząć myśleć nad kosztami wymiany dachu i tym, co na nie wpływa. 

Przede wszystkim, co jest dosyć logiczne i oczywiste, bardzo duży wpływ na koszt wymianu dachu ma jego rozmiar i to, z czego jest wykonany. Następnie bardzo ważną kwestią będzie kształt połaci i materiał, jaki chcemy położyć na dachu. Okna dachowe, a także lukarny również grają bardzo ważną rolę w ustaleniu ostatecznego kosztu remontu dachu. 

Oczywiście nie da się rozpocząć remontu dachu bez prac demontażowych. Najpierw należy ściągnąć stare pokrycie, a następnie zająć się nowym. Demontaż jest najczęściej najtańszą częścią, jeżeli chodzi o koszty remontu dachu. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że ceny tutaj mogą się dość znacząco wahać. Zależy to od materiału, jaki jest położony na dachu. Zwykle najtaniej wychodzi demontaż blachodachówki. Papa jest niewiele droższa, a często nawet wychodzi tak samo cenowo. Największy problem stanowi eternit, którego demontaż i utylizacja mogą kosztować nawet prawie 200 złotych za metr kwadratowy. 

Koszt wymiany pokrycia dachowego może być naprawdę różny. Mały dach bez okien dachowych i lukarn, zrobiony z papy lub blachodachówki nie stanowi większego problemu. Wymiana pokrycia dachowego w tym przypadku nie powinna być droga. Natomiast, jeżeli weźmiemy na tapetę bardzo duży dach z eternitu, na którym są okna dachowe i lukarny, to koszty mogą być duże. Tak samo zresztą, jak wymiana eternitu na blachę nie będzie zbyt tania. Głównym powodem wysokiej ceny jest to, że sam demontaż eternitu jest bardzo drogi.

koszt wymiany dachu

Zobacz też: Markiza na balkon, czyli ratunek na słoneczne dni

Koszt robocizny dachu za m2 – jak to wygląda? 

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile będzie ich kosztować wymiana pokrycia dachowego. Bardzo wiele czynników może wpłynąć na ostateczny koszt wymiany dachu, ale można to oszacować. Bardzo dużo zależy od tego, jak duży jest dach, z czego jest zrobiony i czy są tam okna. To, ile pracowników budowlanych będzie zajmować się wymianą, również ma znaczenie. Największy wpływ na ilość pracowników ma oczywiście to, jakiego rozmiaru jest dach. 

Bez żadnej specjalistycznej wiedzy można być pewnym, że niestety im większy dach, tym wyższe koszty. Bardzo duży wpływ na to, ile zapłacimy za robociznę, ma również to, z czego zrobiony jest dach i co chcemy na niego położyć. Wymiana blachy na dachu sama w sobie nie jest droga. Blachodachówki są dość tanie, papa zresztą też. Większy problem stanowi eternit, którego demontaż może wynieść nawet prawie 200 złotych za metr kwadratowy. Eternit trzeba również zutylizować, co również zwiększa koszty. 

To, czy chcemy położyć dach dwuspadowy, czy czterospadowy również ma przeogromne znaczenie. Jak łatwo się domyślić, montaż dachu dwuspadowego jest o wiele niższy, niż montaż dachu czterospadowego. Wszystko przez to, że konstrukcja dachu czterospadowego jest dużo bardziej skomplikowana. Nie oznacza to jednak, że dachu czterospadowego nie opłaca się montować. Dachy czterospadowe świetnie odprowadzają wodę, a śnieg nie stanowi dla nich żadnych przeszkód. Świetnie sprawdzają się na dużych powierzchniach. Choć dach dwuspadowy jest sporo tańszy, to jednak wymaga zamontowania wielu dodatków, które ułatwią odprowadzanie wody i śniegu. 

Bardzo wiele zależy od tego, jaki będzie ostateczny koszt wymiany dachu. Każda profesjonalna osoba zajmująca się wymianą dachów, powinna bez większego problemu wyliczyć te koszty.

koszt wymiany dachu

Zobacz też: Toaleta na budowę – najważniejsze kwestie

Wymiana pokrycia dachowego – na co zwracać uwagę? 

Decydując się na wymianę pokrycia dachowego, chcemy jak najszybciej wiedzieć, ile będzie nas to kosztować, od czego zależy cena i jak tak naprawdę będzie to wyglądać. Bardzo wiele rzeczy wpływa na to, jak będzie wyglądał ostateczny koszt wymiany pokrycia dachowego. 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak duży jest dach, który chcemy wymienić. Niestety, prawda jest taka, że im większy dach, tym wyższe koszty jego pokrycia i wymiany, a także demontażu. Równie dużo zależy od tego, czy stawiamy nowy dach, czy jedynie go wymieniamy. Choć koszty demontażu są najniższe wśród wszystkich kosztów związanych z remontem dachu, to jednak jest to dodatkowa gotówka, jaką musimy na to przeznaczyć. Na całe szczęście, wymiana papy oraz blachodachówki nie jest wysoka. 

Gorzej ma się kwestia eternitu, ponieważ tu cena demontażu i utylizacji może wynieść aż 200 złotych za metr kwadratowy. Wszystko przez to, że eternit, czyli inaczej azbest, jest bardzo niebezpieczny i szkodliwy. Dlatego należy się z nim obchodzić niezwykle ostrożnie i trzeba wiedzieć, jak zutylizować go w bezpieczny i odpowiedni dla naszego zdrowia i środowiska sposób. 

To, jak ma wyglądać dach i z czego ma być zrobiony, również ma bardzo duże znaczenie. Dachy dwuspadowe są sporo tańsze niż dachy czterospadowe. Nie oznacza to jednak, że nie warto jest postawić na dach czterospadowy. Dachy czterospadowe świetnie odprowadzają wodę i śnieg. Przy dachach dwuspadowych należy mieć na uwadze to, że trzeba zamontować dodatki. Pomogą one w tym, by dach dobrze odprowadzał zarówno wodę, jak i śnieg. Dachówki mogą być droższe i tańsze i na to również należy zwrócić uwagę, szacując koszt wymiany dachu.

Blachodachówki są dość tanie, natomiast dachówki ceramiczne są już nieco droższe. Oprócz kosztów samych materiałów trzeba również przemyśleć koszty robocizny. Im bardziej skomplikowana konstrukcja, im większy dach, tym koszty robocizny będą większe. Wszystko przez to, że wszystkie te czynniki wpływają na to, jak długo będzie trwała wymiana dachu i ilu pracowników należy do tego zatrudnić. To dość oczywiste, że im dłuższy czas pracy i im więcej pracowników, tym koszty robocizny będą większe.

Poznaj: Rośliny pijące dużo wody

Sprawdź także:

Jak usunąć taśmę dwustronną ze ściany?

Jak usunąć taśmę dwustronną ze ściany? Przede wszystkim należy zachować precyzję i ostrożność, bo każdy nieprzemyślany ruch może...

Jak wycisnąć silikon bez pistoletu?

Jak wycisnąć silikon bez pistoletu? Z pewnością wiele osób pomyśli, że estetyczny efekt nie jest możliwy. Jednak przy...

Piec elektryczny do centralnego ogrzewania – kiedy sprawdzi się to rozwiązanie?

W obliczu rosnących cen paliw kopalnych i dążenia do ekologicznych rozwiązań, coraz więcej gospodarstw domowych zastanawia się nad...

Gdzie kupię tanie meble z transportem? Oto miejsce, gdzie znajdziesz niedrogie wyposażenie dla domu

Tanie meble może kupować na pchlich targach i na lokalnych grupach ogłoszeniowych. Jednak czasem jest problem z transportem...