Regularne opróżnianie przydomowego szamba to obowiązek każdego właściciela nieruchomości z takim systemem. Aby instalacja kanalizacyjna spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio konserwowana. To ważne nie tylko dla bezpieczeństwa użytkowników, ale i dla stanu środowiska. Jak często należy wywozić nieczystości ze zbiornika? Zobacz, z jakimi kosztami musisz się liczyć za taką usługę.
Szambo a przepisy – co musisz wiedzieć?
Szambo to metoda odprowadzania nieczystości z gospodarstwa domowego. Taki zbiornik nie jest wyposażony w żaden odpływ, dlatego wymaga regularnego opróżniania. W przeciwnym razie może dojść do jego przepełnienia i wybicia nieczystości na powierzchnię. Może to mieć poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia ludzi, jak i kondycji okolicznych wód gruntowych. Z tego powodu kwestie związane z konserwacją takich zbiorników zostały objęte regulacjami prawnymi. Wiążą się one ściśle z planami zagospodarowania przestrzennego.
O wywożenie szamba powinien zadbać właściciel nieruchomości. Jeśli zaniedba ten obowiązek, musi liczyć się z karą nałożoną przez władze gminy.
Jak często należy wywozić szambo?
Na częstotliwość opróżniania szamba wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest pojemność samego zbiornika. Znaczenie ma także liczba osób w gospodarstwie domowym, która korzysta z kanalizacji. Od tego zależy tempo, w jakim szambo się zapełnia.
Przyjmuje się, że o usługę opróżniania zbiornika należy zadbać co ok. 3–4 tygodnie. Dłuższe zaleganie tam nieczystości może być szkodliwe, nawet gdy szambo jeszcze się nie przepełni. Z czasem odpady zaczną bowiem wydzielać trujące gazy i chorobotwórcze bakterie. Może to mieć fatalne i nieodwracalne skutki dla otoczenia.
Jak zorganizować wywóz nieczystości z szamba?
W kwestii organizacji wywozu nieczystości z szamba najlepiej zdać się na usługi profesjonalnej firmy asenizacyjnej, np. mToilet. Tacy operatorzy dysponują specjalną flotą pojazdów o konstrukcji pozwalającej na wypompowywanie zawartości szamba bez ryzyka nieszczelności i wydostania się odpadów na zewnątrz.
Aby znaleźć zaufanego usługodawcę, warto zapoznać się z opiniami w sieci. W trakcie składania zamówienia i podpisywania umowy wspólnie ustalicie harmonogram wywozu szamba. Właśnie na tym etapie powinieneś dokładnie przemyśleć potrzeby swojego gospodarstwa. Jeśli jesteś zapracowany lub po prostu nie masz pamięci do takich obowiązków, harmonogram pozwoli Ci uniknąć przykrej niespodzianki w postaci wybicia szamba.
Kontrola szamba – jak wygląda?
Od stycznia 2023 roku gminy mają wszelkie uprawnienia, aby kontrolować szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków na swoim terenie. Urzędnicy sprawdzają, czy w danym gospodarstwie jest taki zbiornik i czy jest on regularnie opróżniany. W razie stwierdzenia nieprawidłowości właściciel posesji będzie musiał zapłacić nawet 5 000 zł kary.
Jeśli kontroler zapuka do Twoich drzwi, będziesz musiał przedstawić mu:
- umowę z firmą asenizacyjną,
- dokumenty potwierdzające regularność i częstotliwość opróżniania szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków,
- liczbę osób przebywających w gospodarstwie domowym,
- liczbę osób zameldowanych pod danym adresem,
- szacowaną ilość wody, jaką pobierają mieszkańcy niepodłączeni do kanalizacji.
Warto więc skrupulatnie przechowywać dokumentację związaną z obsługą szamba – jej brak albo utrudnianie kontroli także skutkują nałożeniem mandatu.
Ile kosztuje wywożenie szamba?
Przy wycenie usługi firma asenizacyjna bierze pod uwagę kilka parametrów, m.in. pojemność zbiornika, dojazd, częstotliwość opróżniania szamba. Mały zbiornik z jedną komorą będzie musiał być opróżniany częściej. Z kolei do większego trzeba przyjeżdżać rzadziej, ale za to więcej się napracować przy jego osuszaniu. Cena usługi to zatem wypadkowa tych aspektów. Jest ona ustalana z klientem na etapie składania zamówienia.
Czy chcesz mieć pewność, że usługa przebiegnie zgodnie ze sztuką i z dbałością o środowisko naturalne? Podejmij współpracę z doświadczoną firmą asenizacyjną. Stawka jest zbyt wysoka, aby ryzykować.