Ozdobne rośliny są dzisiaj obecne wszędzie: w pokojach mieszkalnych i biurowych, na parapetach okiennych w kuchni (często także w łazience), parkach i ogrodach. Uprawa roślin w pojemnikach i ogrodach nie jest nową rozrywką. Rośliny kolekcjonowali już starożytni Egipcjanie, a wiszące ogrody Babilonu uznane zostały za jeden z siedmiu cudów świata. Utworzono je z rozmieszczonych na tarasach roślin doniczkowych. Dzisiaj bardzo chętnie uprawiamy nie tylko rośliny doniczkowe, ale także krzewy i drzewa ozdobne. Stałym problemem wielu osób uprawiających rośliny na zewnątrz jest podmokłe podłoże lub okresowe zalewanie terenu. Na szczęście są rośliny pijące dużo wody. W takich warunkach poradzą sobie one znakomicie, a do tego są bardzo atrakcyjne.
Rośliny pijące dużo wody
Nadmiar wilgoci w glebie może wynikać z bardzo różnych przyczyn. Najczęściej zdarza się to w przypadku zakładania ogrodów na gliniastych i ilastych podłożach, które są zbite i słabo przepuszczalne. Z zakładania ogrodu na podmokłym terenie nie trzeba jednak rezygnować. Mnogość roślin dostępnych w szkółkach ogrodniczych jest obecnie tak duża, że z łatwością uda się wybrać gatunki, które znacznie ograniczą wilgoć w glebie, a jednocześnie staną się prawdziwą ozdobą ogrodu. Warto pamiętać, że z czasem warunki w glebie mogą ulec zmianie. A to oznacza, że będzie można dosadzić także rośliny, które potrzebują mało wody.
Zobacz też: Markiza na balkon
Kwiaty doniczkowe, które lubią dużo wody
Większość roślin doniczkowych całkiem dobrze znosi okresy suszy. Są jednak także rośliny doniczkowe lubiące wodę. Należą do nich między innymi paprocie. Spośród wielu gatunków paproci stale wilgotne korzenie lubi mieć między innymi adiantum. Rośliny potrzebujące dużo wody to także cibora zmienna. Rośliny te znane są pod nazwą papirus. Lubią wodę tak bardzo, że najlepiej rosną, gdy doniczka jest przez cały czas zanurzona w wodzie. Warto wiedzieć, że rośliny doniczkowe można uprawiać bez ziemi. Hydroponika to sposób na rośliny w wodzie w domu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią otaczać się roślinami, ale muszą na długi czas pozostawiać je bez opieki. Do uprawy hydroponicznej stosuje się specjalne doniczki, w których roślinom nie grozi nadmiar wody.
Drzewa pijące dużo wody
Znając wymagania poszczególnych gatunków roślin, także na podmokłych terenach można urządzić piękny ogród. Do roślin bardzo chętnie sadzonych w ogrodach zalicza się drzewa i krzewy iglaste. Są wśród nich także rośliny, które potrzebują dużo wody. Na podmokłych glebach, w dużych ogrodach można posadzić dorastającego do kilkunastu metrów cyprysika błotnego czy metasekwoję chińską. Inne iglaste rośliny pijące dużo wody to między innymi żywotniki ( na przykład żywotnik zachodni) i choina kanadyjska. Na podmokłych terenach sprawdzą się także inne rośliny. Są to między innymi liściaste krzewy i drzewa, które potrzebują dużo wody. Duże wymagania wodne ma między innymi wierzba iwa, wierzba purpurowa i wierzba biała. Wierzbę iwę można kupić szczepioną na pniu. Świetnie taki okaz sprawdzi się w małych ogrodach.
Sprawdź: Ile piasku do piaskownicy?
Rośliny pochłaniające wodę w ogrodzie
Chcąc posadzić w ogrodzie rośliny, które będą pochłaniać w nim wodę, wcale nie trzeba ograniczać się do krzewów i drzew liściastych czy iglastych. W bardzo wilgotnym, wręcz podmokłym podłożu świetnie poradzą sobie także niektóre gatunki traw ozdobnych. W takim podłożu świetnie rośnie na przykład miskant chiński czy należące do gatunku Phyllostachys bambusy. Duże, a nawet bardzo duże wymagania wodne mają także niektóre warzywa. Zalicza się do nich głównie te, które wytwarzają dużą masę liści.
Rośliny do wody
Wilgotne podłoże lubi wiele bylin. Kwiaty lubiące wodę to między innymi kosaćce. Są one ozdobą ogrodu przez długi czas. Najpiękniejsze są oczywiście wtedy, gdy kwitną, ale ozdobą są także ich liście. Na mokrym stanowisku sprawdzą się także pięknie kwitnące i dostępne w bardzo wielu odmianach liliowce. Wśród kwitnących bylin nie brakuje też gatunków, które sprawdzą się jako rośliny przy basenie. Przy basenie można posadzić kosaćce żółte i syberyjskie. Świetnie też sprawdzi się tawułka Arendsa. Są też kwiaty, które rosną w wodzie, mimo że nie są roślinami typowo wodnymi. Przykładem takich roślin są kaczeńce. Warto wiedzieć, że niektóre rośliny doniczkowe sprawdzą się jako kwiaty doniczkowe w akwarium. Oczyszczają one wodę w akwarium równie skutecznie, jak wysokiej jakości filtry.
Zobacz również: Zabezpieczenie schodów przed dziećmi
Jaką wodą podlewać kwiaty?
Dlaczego rośliny potrzebują wody? Jest im ona niezbędna do procesu fotosyntezy. W procesie tym wytwarzają cukier, który jest ich pokarmem. Rośliny jak wszystkie żywe istoty potrzebują wody do życia. Poszczególne rośliny mają różne wymagania wodne. Większość doniczkowych powinno podlewać się od góry czyli bezpośrednio na ziemię. Do roślin, które podlewa się od dołu czyli wlewając wodę do podstawki, a jeszcze lepiej zanurzając doniczkę w naczynku z wodą zalicza się między innymi storczyki. Do podlewania kwiatów najlepsza jest woda deszczowa. Dezynfekowana chlorem woda z kranu niekoniecznie służy roślinom. Dlatego też najlepsza jest woda filtrowana do kwiatów. Może zostać wykorzystana również woda z akwarium do podlewania.
Czytelnicy pytają:
Nie ma roślin, które byłyby w stanie przetrwać bez wody. Nawet kaktusy i sukulenty, które znoszą okresową suszę do życia potrzebują wody.
Do warzyw, które mają bardzo duże wymagania wodne, które są najsmaczniejsze, gdy rosną w mokrym podłożu należą: rzodkiewka, kapusta pekińska, kalafior, brokuł, sałata.
Podlewania wymagają wszystkie kwiaty. Niektóre kwiaty doniczkowe wymagają rzadszego podlewania w okresie spoczynku.
Rośliny potrzebują do życia przede wszystkim wody. Ale jest im niezbędne także światło słoneczne i dwutlenek węgla.
Sukulenty (np. aloes, agawa) oraz kaktusy to kwiaty, które nie wymagają dużo wody. Nadmiaru wody nie lubi też sansewieria i większość roślin na skalniaki.