Toaleta na budowę – najważniejsze kwestie

Toaleta jest niezwykle ważna w życiu każdego z nas, ponieważ właśnie w niej spełniamy jedne z najważniejszych potrzeb fizjologicznych. Toalety nie może zabraknąć również na budowie. Pracownicy budowlani spędzają w miejscu pracy bardzo dużo czasu. Czasem zajmuje to nawet więcej niż osiem godzin, dlatego bardzo ważną kwestią jest to, by zapewnić im toaletę. Poniżej opisujemy na co warto zwrócić uwagęm kiedy niezbędna jest nam toaleta na budowę.

Toaleta na budowę – co musisz wiedzieć? 

Każda osoba, która planuje przeprowadzić jakiekolwiek prace budowlane lub remontowe, bez względu na to, czy jest to firma, czy osoba prywatna, powinna mieć świadomość tego, że musi zapewnić pracownikom toaletę. Bez względu na to, czy pracowników będzie dwóch, czy dziesięciu i czy prace będą trwać tydzień, czy miesiąc. Toaleta w miejscu pracy znaleźć się musi. Zapewnienie toalety to obowiązek każdego pracodawcy. Nie tylko ze względu na higienę i komfort pracowników, ale również ze względu na to, że zapewnienie toalety pracownikom jest rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki socjalnej co oznacza, że w żaden sposób nie można tego pominąć. 

W tymczasowych miejscach pracy, takich jak place budowy, warto jest postawić na mobilne systemy sanitarne, tak radzą eksperci marki G-Con.pl Są to najprościej mówiąc, toalety przenośne na budowę. Na pewno każdy z nas kojarzy niebieskie budki z białym daszkiem, bardzo często spotykane na koncertach i festiwalach. Są to właśnie mobilne systemy sanitarne, najczęściej dostarczane przez firmę mToilet, która jest jednym z liderów w tej branży. 

Toaleta na budowie

Toaleta na budowie to bardzo ważna sprawa, ale jednocześnie dość prosta. Najłatwiejszy sposób na zapewnienie swoim pracownikom toalety jest właśnie udostępnienie im tych słynnych, niebieskich budek. Toaleta na budowie powinna mieć oczywiście miejsce do spełnienia potrzeb fizjologicznych, ale również miejsce, w którym można porządnie umyć ręce. Nie da się zaprzeczyć temu, że higiena w miejscu pracy jest czymś oczywistym i nie wolno jej ignorować. Zapewnia ona komfort i zdrowie swoich pracowników. Jeżeli pracodawca nie zapewni odpowiednich warunków sanitarnych i nie zorganizuje swoim pracownikom toalety, to pracownik z powodzeniem może zgłosić to do PIP.

Na placach budowy zazwyczaj nie pracują osoby niepełnosprawne. Jednak mimo wszystko warto jest wspomnieć o tym, że jeżeli zatrudnia się osoby niepełnosprawne w swoim miejscu pracy, to również należy im zapewnić toaletę z odpowiednimi udogodnieniami, które ułatwią im korzystanie. 

Wybierając toalety do swojego miejsca pracy, trzeba mieć również na uwadze to, by zniosły różne temperatury i warunki pogodowe, takie jak wiatr, czy bardzo wysoka temperatura. Toalety powinny być zatem bardzo dobre jakościowo i porządnie wykonane. Uchroni to je przed wieloma czynnikami, na które człowiek nie ma wpływu.

Komfort pracowników oznacza dużo większą wydajność podczas pracy, dlatego również o to należy zadbać. Toalety powinny być czyszczone i dezynfekowane regularnie. Na drzwiach toalety powinien się również znajdować znacznik wolne/zajęte, by uniknąć krępujących sytuacji. Najprościej i nieco potocznie mówiąc, toaleta na budowie musi się po prostu znaleźć i bez tego ani rusz.

Toaleta na budowę

Zobacz też: Kontener na działkę

Toalety na budowie – przepisy BHP

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że toaleta na budowie, jak i w każdym innym miejscu pracy po prostu musi się znaleźć i nie ma żadnych wyjątków od tej zasady. WC na budowie jest kwestią obowiązkową i nawet przepisy BHP o tym mówią. Zresztą, przepisów BHP jest całkiem sporo i należy znać je wszystkie, by nie narobić sobie żadnych kłopotów. 

Toaleta na budowę to jedno, ale należy również wiedzieć o tym, ile tak naprawdę powinno ich być. Przepisy mówią o tym, że odległość toalety od miejsca pracy, nie może wynosić więcej niż 125 metrów od najdalszego stanowiska pracy na otwartej przestrzeni. Ponadto, ubikacje na budowie muszą być łatwo dostępne. Jeżeli miejsce pracy jest w miejscu zamkniętym, to toalety powinny znajdować się na każdym piętrze budynku.

Ilość toalet na budowie również jest bardzo ważna. Przepisy jasno mówią o tym, że jeżeli w miejscu pracy, na jednej zmianie znajduje się trzydziestu mężczyzn, to powinna znajdować się tam minimum jedna miska ustępowa, jeden pisuar i minimum jedna umywalka. Jeżeli w miejscu pracy zatrudnione są również kobiety, to na dwadzieścia pracownic należy zapewnić jedną miskę ustępową i jedną umywalkę. Oczywiście, jeżeli pracowników którejkolwiek płci jest mniej, to wciąż należy zapewnić minimum jedną miskę ustępową i jedną umywalkę, ale najlepiej oczywiście jest, gdy jest ich więcej, na przykład dwie lub trzy. 

A co w przypadku, gdy tej toalety jednak nie ma? Cóż, niestety jest to bardzo duży problem. Jednym z głównych zadań pracodawcy w kwestii zapewnienia odpowiednich warunków pracy, jest udostępnienie toalety swoim pracownikom. Jeżeli jednak nie ma toalety na budowie, to każdy pracownik i pracownica, może z powodzeniem zgłosić to do PIP-u. 

Jakie są kary za brak toalety na budowie?

Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ wpływa na to bardzo wiele czynników. Wiadomo jednak, że Art. 283 § 1 kodeksu pracy mówi: „Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł”. Jak wiadomo, zapewnienie toalety w miejscu pracy jest jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego też nie należy tego ignorować ze względu na kary i grzywny. 

Sam fakt postawienia toalety to jednak nie wszystko. Toaleta na budowę powinna być również w pełni higieniczna i czysta. WC należy sprzątać i dezynfekować regularnie. Powinna znajdować się w niej umywalka i środek myjący ręce, a także papier toaletowy, czyli wszystkie niezbędne rzeczy. Toaleta na budowie powinna stać również w miejscu, które w żaden sposób jej nie zagraża i w szczególności tyczy się to toalet mobilnych. Trzeba zapewnić takie warunki, by toaleta się nie przewróciła, ani nie zagrażały jej żadne czynniki pogodowe. 

Toaleta na budowę

Zobacz też: Kontenery na budowę

Czytelnicy pytają:

Jakiej firmy toaletę wynająć?

Przede wszystkim najlepiej jest wynająć toaletę mobilną, którą większość z nas kojarzy pod postacią niebieskiej budki. Poleca się wynająć toaletę firmy mToilet, ponieważ jest to jeden z liderów w tej branży.

Sprawdź także:

Jaka barwa światła do salonu?

Jaka barwa światła do salonu? Jest to pytanie, które zadaje sobie każdy właściciel mieszkania planujący lub wykonujący remont,...

Górskie apartamenty w Świeradowie-Zdroju – zainwestuj i ciesz się pasywnym dochodem bez zmartwień

Zakup górskiej nieruchomości to jeden z najlepszych sposobów na zyskanie bezpiecznego, pasywnego dochodu. Jednocześnie jest to rozwiązanie, które...

Jaki jest koszt wymiany dachu i od czego zależy?

Wymiana dachu jest dość stresującym tematem dla wielu właścicieli domów. Nie jest to ani łatwe, ani szybkie, ani...

Polecane rozwiązania oświetleniowe do kuchni

Kuchnia, tak jak każde inne pomieszczenie, potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Wybór lampy jest kluczowy, ponieważ ułatwia wykonywanie wielu codziennych...