Kontener na działkę – Jaka jest kara za postawienie kontenera?

Kontener na swoją działkę można chcieć postawić z wielu różnych powodów. Ostatnio niezwykle popularne stały się kontenery w biurowe, w których można żyć, zupełnie jak w normalnym domu. Jest to świetna opcja dla osób, które cenią małe, przytulne przestrzenie. Przed zakupem kontenera trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, by nie dostać kary przez swoją nieuwagę.

Kontener na działkę – co to?

Czym właściwie jest kontener na działkę? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeszcze do niedawna, myśląc o działce rekreacyjnej, większość z nas oczami wyobraźni widziała urocze, drewniane altanki, albo niewielkie domki z ogródkiem. Czasy się jednak zmieniają i coraz częściej stawia się na działkach kontenery. Kontener na działkę to niezwykle świeży i nowoczesny pomysł. Przy okazji świetnie wygląda, ale to oczywiście nie są jedyne plusy takiego rozwiązania. Kontener na działce rekreacyjnej będzie świetnym wyborem dla osób, które cenią sobie nietypowe podejście do budownictwa i chcą spróbować czegoś nowego. Każda osoba, która uwielbia minimalizm, powinna zainteresować się kontenerem mieszkalnym na działkę. 

Zalety kontenerów na działkę

Plusów tego typu kontenerów jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest choćby to, że decydując się na kontener mieszkalny na działkę, jesteśmy w stanie go całkowicie spersonalizować. Poza tym jest to naprawdę tanie i łatwe rozwiązanie, które przy okazji jest dość ekologiczne. Budowa kontenera mieszkalnego jest naprawdę szybka i sprawna. Tdlatego takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się u osób, którym zależy na czasie i szybkości działania. 

Co ciekawe, kontenery są również niezwykle mobilne. Posiadają specjalne systemy, dzięki którym szybkie rozmontowanie ich i przeniesienie w inne miejsce jest bardzo szybkie, a przy okazji niesamowicie proste! Można więc pomyśleć, że mieszkanie w kontenerze, albo używanie go jako miejsca do wypoczynku raz na jakiś czas na działce rekreacyjnej, to idealny pomysł. Faktycznie, tak długo, jak nie przeszkadza nam mała przestrzeń, to kontener na działkę będzie fantastycznym pomysłem. Jest tani, ekologiczny, szybki w budowie i montażu, a przy okazji świetnie wygląda i jest bardzo nowoczesny. Kontenery na działkę od niedawna są absolutnym hitem za granicą i powoli wkraczają do Polski. Oczywiście, wcześniej również można było je spotkać, ale w zupełnie innej formie. Dużo częściej widzieliśmy obiekty kontenerowe, służące za niewielkie biuro na budowie, czy jako przejściowe mieszkanie dla robotników. Wszystko jednak się zmienia i aktualnie kontenery na działkę częstą zastępują altanki, a nawet całe domy.

Kontener na działkę

Zobacz też: Markiza na balkon

Pozwolenie na postawienie kontenera – czy jest potrzebne?

Kwestia pozwolenia na postawienie kontenera jest dość specyficzna. Jeszcze do niedawna nikt nie zastanawiał się głębiej nad tym, czy wymagane jest pozwolenie, by postawić kontener. Wszystko przez to, że jeszcze parę lat temu kontenery kojarzyły się nam raczej z obiektami osadzonymi przy budowie. Dlatego też pozwolenie na postawienie kontenera biurowego na ogół nie było potrzebne, tak długo, jak nie stały w danym miejscu dłużej niż 120 dni. Ilość tych dni i fakt, że kontener ma być budynkiem tymczasowym, gra tu kluczową rolę.

Co jednak z kontenerami, w których chcemy mieszkać lub wypoczywać? Tutaj sprawa ma się nieco inaczej. Wiadomo, że kontener na działce rekreacyjnej nie będziemy stawiać jedynie na sto dwadzieścia dni, tylko na więcej, by móc z niego w pełni skorzystać. Nie mówiąc już o tym, że naprawdę sporo osób decyduje się zamieszkać w kontenerze, bo jest to niezwykle popularne w ostatnich latach. Wtedy pozwolenie jest już obowiązkowe i należy je załatwić, jeżeli chcemy postawić kontener na działce na dłużej niż te określone sto dwadzieścia dni. 

W takim wypadku kontener na działce należy traktować jak zwykły dom, czy mieszkanie. W wypadku budowy domu lub mieszkania, pozwolenie na budowę jest bez wątpienia wymagane. Należy mieć to na uwadze, ponieważ brak pozwolenia na postawienie kontenera może wiązać się z naprawdę przykrymi konsekwencjami, a przecież można je w bardzo łatwy sposób ominąć, załatwiając sobie pozwolenie. 

A co z pozwoleniem na postawienie kontenera handlowego?

Tutaj kwestia jest bardzo podobna, jak w przypadku kontenerów, w których chcemy mieszkać. Również należy mieć odpowiednią zgodę, jeżeli planujemy postawić kontener handlowy na stałe. Jeżeli jednak zupełnie jak w przypadku innych rodzajów kontenerów, nie chcemy, by kontener handlowy stał tam dłużej niż określoną w prawie ilość dni, to wtedy pozwolenie nie jest konieczne. Pozwolenie na budowę kontenera nie jest wymagane, jeśli nie pozostanie on w danym miejscu dłużej, niż sto dwadzieścia dni. 

Należy jednak pamiętać o tym, że niezależnie od tego, czy planujemy postawić kontener na stałe, czy tylko na określoną ilość dni, bardzo ważne jest zgłoszenie postawienie kontenera i to najlepiej jeszcze przed tym, nim zaczniemy go budować. 

Kontener na działkę

Sprawdź: Ile piasku do piaskownicy?

Jaka jest kara za postawienie kontenera na działce? 

Kary za postawienie kontenera na działce to bardzo istotna kwestia, której nie powinno się pomijać. Warto jest wiedzieć o tym, kto może dostać karę za postawienie kontenera na działce, a także, za co może ją dostać. 

Pierwszą kwestią jest to, kto dostanie tego typu karę. Tutaj sprawa jest dosyć prosta. Karę za postawienie kontenera na działce dostanie osoba, osoby, lub firma, która ją postawiła. Tylko dlaczego właściwie ktokolwiek miałby dostać karę za to, że postawił kontener na działce? 

Ta kwestia również jest bardzo prosta i łatwo na nią odpowiedzieć. Karę za postawienie kontenera na działce, można dostać między innymi za to, że została tam postawiona bez uzyskania na to zgody. Karę można również dostać wtedy, gdy postawimy kontener tymczasowo, a czas, w którym dozwolone jest postawienie kontenera bez zgody, upłynie. A jakie tak właściwie są kary za postawienie kontenera na działce?  

Takie kary są dosyć wysokie i często wynoszą nawet dziesięciokrotność opłaty za uzyskanie pozwolenia. Tego typu kary postawić mogą zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy. Nietrudno jest się więc domyślić, że stawianie kontenera bez zgody wcale nie jest opłacalne. Wiele osób kieruje się myśleniem, że nie będzie załatwiać zgody na budowę kontenera, ponieważ jest droga. Prawda jest jednak taka, że kary za brak wyżej wymienionej zgody, są dużo wyższe niż ona sama w sobie. Ryzyko tego, że zostaniemy przyłapani na gorącym, uczynku jest naprawdę wysokie. 

Podsumowując, bardzo trudno jest uniknąć kary za postawienie kontenera na działce bez zgody. O wiele więcej pieniędzy i nerwów zaoszczędzimy, jeżeli zdecydujemy się na to, by jednak załatwić sobie taką zgodę. Ryzyko w tej sytuacji kompletnie się nie opłaca. chociażby porównując opłatę za zgodę na budowę, a opłatę kary za brak pozwolenia na budowę.

Zobacz również: Kontenery na budowę

Czytelnicy pytają:

Ile kontenerów można postawić na działce? 

Przeciętny kontener ma około 6 na 4,5 metra, co daje powierzchnię około piętnastu metrów kwadratowych. Oznacza to, że nie mając pozwolenia, możemy postawić maksymalnie dwa takie kontenery na działce, oczywiście zakładając, że nie będą to kontenery mieszkalne. Jeżeli jednak chcemy postawić więcej albo większe kontenery, to w takim wypadku potrzebna jest zgoda.

Sprawdź także:

Rusztowania – zastosowania w budownictwie i procedury bezpieczeństwa

Rusztowania to powszechne stosowane, bardzo praktyczne sprzęty, których używa się podczas prac budowlanych, remontowych czy wykończeniowych. Są niezbędne...

Czym kierować się przy zakupie niwelatora i lasera krzyżowego?

Realizujesz inwestycję budowlaną? Prowadzisz małą, bądź dużą budowę, a może jedynie prace remontowe lub modernizacyjne? Zapewne wiesz, że...

Naprawa kosiarki w pytaniach i odpowiedziach [jak naprawić…?]

Naprawa kosiarki wcale nie musi być trudna – niewyważony nóż w kosiarce, czy duże spalanie, to tylko niektóre...

Najmodniejsze kolory i dodatki do drzwi wewnętrznych

Zmiany stylistyczne lub większe remonty motywują do zmiany drzwi. Ty też szukasz do swojego wnętrza nowego skrzydła wewnętrznego?...