Farba do kamienia: naturalnego, dekoracyjnego i elewacyjnego

W architekturze krajobrazu naturalny kamień jest wykorzystywany praktycznie od zawsze. Obecnie coraz częściej sięgają po niego także projektanci wnętrz. Oprócz tego, że jest on materiałem bardzo wytrzymałym ma też mnóstwo innych zalet. Zastosowanie kamienia nada wnętrzom czy ogrodom elegancji, a co więcej – pasuje praktycznie do każdego stylu. Z łatwością też można nadać mu nowy kolor. Umożliwia to farba do kamienia.

Farba do malowania kamienia 

Kamień naturalny występuje w bardzo wielu kolorach i różnorodnych fakturach. Jest materiałem wyjątkowo odpornym na wiele niekorzystnych czynników. Do tego doskonale łączy się z wieloma innymi materiałami stosowanymi w aranżacji wnętrz i ogrodów. Tworzy spójną całość nie tylko z innymi naturalnymi materiałami (np. drewnem), ale także z metalem i szkłem. Osoby, które chcą wykorzystać naturalny kamień w mieszkaniu lub ogrodzie, mają do wyboru mnóstwo możliwości. Zarówno w domu, jak i ogrodzie najczęściej wykorzystywany jest piaskowiec, granit, łupek, trawertyn, marmur. Od lat chętnie wybieranym materiałem w aranżacji wnętrz jest także kamień gipsowy zwany również kamieniem dekoracyjnym. Jest bardzo łatwy w montażu, a do tego sprzedawany w stanie surowym. A to oznacza, że każdy musi jego powierzchnię wykończyć samodzielnie. Na szczęście farba do kamienia umożliwia wykończenie jego powierzchni w bardzo szybki sposób. Co więcej, na rynku dostępne są także farby do malowania kamienia naturalnego. 

Farba do kamienia

Farba do kamienia naturalnego

Malowanie kamienia naturalnego to sposób na zabezpieczenie jego powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi, ale także na nadanie mu dodatkowych walorów dekoracyjnych. Najczęściej zabieg ten stosowany jest w przypadku piaskowca, który jest stosunkowo mocno nasiąkliwy. Malowanie piaskowca to bardzo skuteczny sposób na zabezpieczenie go przed trwałym poplamieniem. Malując piaskowiec zabezpiecza się go także przed wodą, promieniowaniem ultrafioletowym i niską temperaturą. Pod wpływem tych czynników piaskowiec traci swój naturalny, piękny kolor. Czym pomalować kamień naturalny? W sprzedaży dostępne są dzisiaj farby do kamienia naturalnego zarówno bezbarwne, jak i kolorowe. Te drugie pozwalają przemalować piaskowiec na niemal dowolny kolor.

Zobacz też: Kontener na działkę

Farba do kamienia dekoracyjnego 

Chętnie wykorzystywane do wykańczania ścian imitujące kamień płytki gipsowe, jak już wspomnieliśmy, trzeba samodzielnie wykończyć. Kolor już położonego kamienia dekoracyjnego może się też znudzić. Wiele osób, które znalazły się w takiej sytuacji pyta czy można malować kamień dekoracyjny? Okazuje się, że kamień dekoracyjny świetnie nadaje się do pomalowania. Czym pomalować kamień dekoracyjny? Najbardziej popularnym środkiem, który wykorzystywany jest do malowania płytek gipsowych  jest farba akrylowa do kamienia dekoracyjnego. Farba ta jest trwała, odporna na działanie promieniowania ultrafioletowego oraz wody. Jest dostępna w bardzo wielu kolorach. Cechą charakterystyczną dla farby akrylowej do kamienia dekoracyjnego jest też bardzo dobra przyczepność do podłoża. Pomalowany kamień dekoracyjny jest nie tylko trwalszy, ale także odporny na zabrudzenia. Czym pomalować kamień gipsowy jeżeli nie chcemy korzystać z farby akrylowej? Dobrą alternatywą dla farby akrylowej jest bejca. 

Sprawdź: Ile piasku do piaskownicy?

Farba do kamienia elewacyjnego

Kamienie wykorzystywane są także na elewacje budynków. Na wykonanie kamiennej elewacji decydują się obecnie nie tylko urzędy, banki, hotele, ale także osoby prywatne. Do malowania elewacji również można wykorzystać farbę akrylową. Akrylowa farba do kamienia na zewnątrz jest odporna na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Większość farb do kamienia na zewnątrz to farby szybkoschnące tworzące trwałą i wytrzymałą powłokę. 

Farba do kamienia

Malowanie kamienia dekoracyjnego

Kamień naturalny czy dekoracyjny są materiałami w pełni naturalnymi. Są też wyjątkowo trwałe, ale nie należy zapominać, że ich nienagannym wyglądem będzie się można cieszyć tylko wtedy, gdy będzie on odpowiednio pielęgnowany. Malowanie kamienia naturalnego to sposób na zachowanie jego idealnego wyglądu przez lata. Do tego celu zostały stworzone specjalne farby. Ułatwiają one konserwację kamienia i przedłużają jego żywotność. Podobną rolę pełni malowanie kamienia dekoracyjnego. Co ważne, chcąc pomalować kamień dekoracyjny, nie trzeba zatrudniać do tego fachowców. Śmiało można to zrobić samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że świeżo zakupiony kamień dekoracyjny przed malowaniem powinien nabrać pokojowej temperatury. Dlatego też za malowanie kamienia dekoracyjnego można się zabrać dopiero po dwudziestu czterech godzinach od przywiezienia go do domu. Zadowalający efekt można osiągnąć tylko wtedy, gdy farba nanoszona jest na całkowicie suchą powierzchnię. 

Zobacz również: Rośliny pijące dużo wody

Czytelnicy pytają:

Czym pomalować kamienie na biało?

Zdecydowanie najlepszym wyborem jest farba akrylowa. Jest dostępna w bardzo wielu kolorach, również w białym.

Jak pomalować kamień gipsowy na ścianie?

Przed przystąpieniem do malowania należy dokładnie oczyścić z kurzu przy pomocy odkurzacza i wilgotnej ściereczki. Oczyszczony kamień gipsowy należy zagruntować. Zapewni to równomierne rozkładanie się warstw farby. Po całkowitym wyschnięciu, można już przystąpić do malowania. 

Jak pomalować kamień dekoracyjny na ścianie?

Przed malowaniem kamień dekoracyjny odkurzamy, a następnie myjemy jego powierzchnię wilgotną ściereczką. Następnie pokrywamy go gruntem specjalnie przeznaczonym do tego typu powierzchni.

Jak odświeżyć kamień dekoracyjny?

Najprostszym i jednocześnie najtańszym sposobem na odświeżenie kamienia dekoracyjnego jest jego pomalowanie. Można do tego celu użyć farby akrylowej lub każdej innej farby przeznaczonej do malowania ścian. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi.

Farba do kamienia na zewnątrz 

Do malowania kamienia na zewnątrz można użyć farby akrylowej. Gwarantują one doskonały efekt kryjący i wyjątkowo dobry efekt wizualny. Szeroka gama kolorystyczna sprawia, że każdy może wybrać farbę do kamienia, której odcień idealnie będzie pasował do pozostałych elementów elewacji czy małej architektury ogrodowej.

Sprawdź także:

Budownictwo pasywne – co to takiego oraz dlaczego warto w nie inwestować?

Domy pasywne to najwyższy standard budynków pod względem zapotrzebowania na energię. Budownictwo pasywne charakteryzuje się tym, że zużycie...

Domowe sposoby na robaki w rzodkiewce. Wypróbuj ten metody i pozbądź się problemu!

Rzodkiewka to popularne warzywo o charakterystycznym smaku i chrupiącej konsystencji. Idealnie sprawdza się jako dodatek do sałatki, można...

Aranżacja małej kuchni – Jak urządzić małe kuchnie

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy naprawdę bardzo wiele czasu. Z pewnością marzeniem bardzo wielu osób jest posiadanie...

Maszyna do piaskowania – jak działa i jaką wybrać?

Maszyny do piaskowania służą do oczyszczania materiałów, za pomocą ścierniwa (najczęściej piasek kwarcowy), który najczęściej za pomocą sprężonego...