Jak sprawdzić czy droga jest publiczna?

Droga publiczna może być krajowa, wojewódzka, powiatowa i gminna. Kwalifikacja odbywa się na podstawie odpowiedniej ustawy z dnia 21 marca 1985 roku. W związku z tym nie każdą drogę określamy publiczną, a niezbędny okazuje się status drogi publicznej, który na przykładzie autostrady oznacza jej ogólny użytek. Poniżej odpowiadamy na pytanie jak sprawdzić czy droga jest publiczna i nie tylko.

Jak sprawdzić czy droga jest publiczna? 

Status drogi publicznej to niezwykle istotny wyznacznik w trakcie kupowania działki, a zwłaszcza pod budowę domu. Dzięki temu zyskamy pewność, że otrzymamy swobodny dojazd do posesji. Jeśli nie zadbamy o tę kwestię, to możemy spotkać się z utrudnionym dostępem do własnej nieruchomości. Oprócz tego nierzadko tuż po zakupie wychodzą na jaw dodatkowe koszty za służebność, czy konieczność przejazdu przez działkę sąsiada.

W polskim prawie określono jasne warunki, które powinna spełnić droga, aby stać się publiczną. W praktyce sam asfalt i chodnik to nie wszystko i niezbędne będzie działanie zgodnie z zapisami ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z nią do dróg krajowych zaliczamy przede wszystkim autostrady, drogi ekspresowe, międzynarodowe, dojazdowe do przejść granicznych i wszystkie te, które zapewniają spójną sieć na terenie kraju. Natomiast, aby dostać się do grupy dróg wojewódzkich, należy uchwalić to w sejmiku wojewódzkim i nadrzędnym warunkiem jest istotne znaczenie dla połączenia między poszczególnymi miastami. Podobnie proces wygląda w przypadku dróg powiatowych, gminnych i lokalnych, które zaliczane są na podstawie uchwał władz samorządowych. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku dróg wewnętrznych, gdzie wymaga się pisemnej zgody właściciela konkretnego terenu. Dzięki temu wyznacza się część parkingów, lub dróg rowerowych.

Jak sprawdzić, czy droga jest publiczna? Dostęp do wpisów ewidencyjnych nie jest powszechny, dlatego zgłoś się do odpowiedniej jednostki samorządowej. Należy do nich wójt, zarząd powiatu i województwa, lub Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Niezbędny okaże się także wniosek, który dostarczysz zarówno osobiście, jak i w formie elektronicznej. 

Jak sprawdzić czy droga jest publiczna?

Zobacz też: Kontener na działkę – Jaka jest kara za postawienie kontenera?

Jak sprawdzić czy działka ma dostęp do drogi publicznej? 

Jeśli chcesz uzyskać zgodę na budowę domu, to niezbędne będzie ustalenie, czy działka ma dostęp do drogi publicznej, lub wewnętrznej. W innym przypadku konieczne może być ustalenie służebności przez posesję sąsiada. Niestety najczęściej wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jak sprawdzić, czy droga jest publiczna? Najłatwiejszym sposobem jest złożenie wniosku do odpowiedniej jednostki ewidencyjnej. Istotne informacje zdobędziesz w urzędzie miasta, gminy, lub starostwa powiatowego.

Kiedy droga jest publiczną? Przede wszystkim w momencie, w którym spełnia wymogi wynikające z ustawy o drogach publicznych. W praktyce musi stanowić istotne połączenie w aglomeracji miasta, lub województwa. Oprócz tego niezbędna okazuje się uchwała i wpis do ewidencji przez odpowiednie władze samorządowe. Jak sprawdzić do kogo należy droga? Oczywiście nie wszystkie drogi w kraju będą publiczne, dlatego przed zakupem działki koniecznie dowiedz się o szczegółach dojazdu do Twojej posesji. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest pozyskanie informacji od władz gminy, lub powiatu. Dzięki temu zyskasz pewność, że sąsiad nie próbuje wyłudzić na Tobie zapłaty za służebność. Jeśli udasz się do urzędu miasta, to otrzymasz pewny zapis z ewidencji dróg. W związku z tym będziesz mieć podstawę prawną do kolejnych działań przy zakupie działki. 

Zobacz również: Toaleta na budowę – najważniejsze kwestie

Jak sprawdzić kto jest zarządcą drogi? 

Zarządca drogi odgrywa rolę organu samorządowego i jego zadaniem jest nadzór budowy, remontu, przebudowy, a także innych czynności na konkretnym odcinku drogi publicznej. Gdzie sprawdzić, czy droga jest publiczna? Doskonałym źródłem jest zapis ewidencji, do którego dostęp uzyskasz po złożeniu wniosku w odpowiednim urzędzie gminy, lub powiatu. Szczegółowe zadania zarządcy określa Art. 19 ustawy o drogach publicznych. Zwykle funkcję tę przyjmuje prezydent miasta, ale również zarządy i osoby prywatne. Oczywiście z tym urzędem związane są obowiązki, a w tym utrzymanie całej infrastruktury i przeprowadzanie niezbędnych modernizacji.

W praktyce, jeśli sygnalizacja świetlna okaże się zepsuta, a w następstwie dojdzie do wypadku, to kierowca może domagać się odszkodowania od zarządcy drogi. Jednak niezbędne będzie określenie organu odpowiedzialnego za konkretną drogę publiczną. Sprawdzisz to między innymi na wielu portalach z odpowiednią bazą informacji. Innym rozwiązaniem jest udanie się do urzędu miasta, gdzie urzędnicy poinformują Cię o zaistniałej sytuacji prawnej. Oczywiście najłatwiej sprawdzić, to kiedy droga jest publiczną. Natomiast jednostki samorządowe muszą mieć wiedzę również na temat zarządzania prywatnymi odcinkami dróg. 

Jak sprawdzić czy droga jest publiczna?

Poznaj: Rośliny pijące dużo wody – drzewa i kwiaty, które lubią dużo wody

Jak sprawdzić, czy droga jest gminna czy powiatowa? 

Na samym początku należy zadać sobie pytanie: Jak sprawdzić, czy droga jest publiczna? Wówczas łatwiej będzie ją rozróżnić na gminną i powiatową. Oczywiście niezbędną bazę ewidencyjną posiadają wszystkie organy samorządowe, do których należy złożyć odpowiedni wniosek o udostępnienie informacji. Drogi powiatowe zwykle zostały określone na podstawie istotnej wartości dla sieci komunikacyjnej danego powiatu. Natomiast drogi gminne powstają w oparciu o uchwałę rady gminy. 

Czytelnicy pytają, jak sprawdzić czy droga jest publiczna:

Jak sprawdzić numer drogi?

Najłatwiejszym i pewnym sposobem jest mapa dróg, gdzie znajdziemy wszystkie autostrady, drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne na terenie całego kraju. 

Jak sprawdzić czy działka ma dojazd? 

Na samym początku należy ustalić w urzędzie gminy, lub powiatu rodzaj dojazdu. Dowiesz się tam także, jak sprawdzić, czy drogi są publiczne. Wówczas dotarcie do posesji nie będzie związane z dodatkowymi kosztami. Jednak, jeśli jedyna opcja przebiega przez działkę sąsiada, to niezbędne okazuje się wykupienie służebności.

Czy droga gminna jest drogą publiczną?

Tak, bo droga gminna to jedna z kategorii ustanowionych drogą prawną w ustawie o drogach publicznych. Zwykle do ustalenia dochodzi poprzez uchwałę rady gminy, a konkretny odcinek asfaltu powinien mieć znaczenie dla komunikacji wewnątrz dla jednostki podziału administracyjnego. 

Sprawdź także:

Jak oryginalnie urządzić pokoje młodzieżowe?

Pokoje nastoletnich pociech to często wnętrza, za którymi trudno nadążyć, ponieważ ich wystój potrafi się zmieniać z tygodnia...

Czy zakup oświetlenia musi być kosztowny? Jak zaoszczędzić na lampach?

Wielokrotnie zdarza się, że remont lub budowa domu pochłaniają większy budżet, niż założyliśmy na początku. Stajemy wtedy przed...

Aranżacja kącika do nauki dla dziecka – co jest potrzebne?

Kącik do nauki musi spełniać kilka kryteriów, przy czym nie chodzi wyłącznie o funkcjonalność. Powinien on być przyjemnym...

Kinkiety zewnętrzne – jakie wybrać? Porady i wskazówki

Oświetlenie na zewnątrz domu jest równie ważne, jak oświetlenie w jego wnętrzu. Dzięki niemu możemy nie tylko zapewnić...